Om några veckor bildas ett lokalt NyföretagarCentrum i norra Örebro län. Det betyder att en helt ny företagsrådgivning snart är på plats där företag och det offentliga gemensamt bekostar hjälp och utbildning till nya företagare i Lindesberg, Nora, Ljusnarsberg och Hällefors.- En rådgivare, som själv är företagare, ska vara på plats i början av november, förklarar näringslivschef Merit Israelsson.
När man startar ett nytt företag kan man behöva hjälp och stöd i olika former. Tidigare har Lindesbergs kommun haft ett avtal med ALMI som erbjudit den servicen i Lindesberg och grannkommunerna.
Men nu har näringslivsenheten, sedan i våras, arbetat intensivt för att uppnå en lösning där näringslivet i norra länsdelen blir involverade i arbetet.
– Vi har haft en mycket bra dialog med företagen här och kommer nu att starta upp ett NyföretagarCentrum för alla fyra kommuner i norra länsdelen. Från första 1 november ska, enligt planerna, det också finnas en lokal i alla kommuner där man kan träffa rådgivaren och få gratis rådgivning.
NyföretagarCentrum finns i många kommuner och i Sverige och bygger på att det offentliga och de lokala företagen tillsammans tar ansvar för och finansierar företagsrådgivningen. Det lokala initiativet, som nu formeras om en månad, kostar 470 000 kronor om året.
– Övriga kommuner i Örebro län har också lokala NyföretagarCentrum. Det är bra för oss för då kan vi samverka och utnyttja varandras resurser och kunskap.
Ungefär 1000 pizzor per vecka har lämnat ugnen hos Pizzasmak i Lindesberg sedan starten i januari 2022. Inom kort blir det dock helt andra smaker på restaurangen när de byter koncept, och kommer servera allt – utom just pizza.
– Jag tror lindesbergarna vinner mer än de förlorar på det här, för det är ju trots allt inte brist på pizzerior i den här stan, säger Mahsum ”Mass” Altun.
Nicklas och Emma förvandlar den gamla macken vid Solhem till en obemannad butik. Efter flera månaders renovering närmar sig öppningen av Dygnet Runt Fellingsbro som ska göra vardagen lite enklare för ortens invånare.
– Vi har hållit på med renoveringen sedan i somras, och nu känns det som att vi är nära, säger Nicklas Backstöm.
Ett år med fastighetsnära insamling av förpackningar har gett resultat i Lindesbergs kommun. Genom att sortera rätt har villahushåll minskat mängden restavfall med 20 ton i månaden.
– Jag är otroligt stolt över alla invånare som använder systemet och visar att de är beredda att göra det där lilla extra för miljön, säger Michael Lindström, avfallsstrateg på Lindesbergs kommun, i ett pressmeddelande.
I slutet av juni meddelade fastighetsägaren Per Eriksson att han hade för avsikt att sälja Göransonska Gården i centrala Lindesberg, efter att två hyresgäster på kort tid gått i konkurs. Någon försäljning blev det dock inte, men de nya hyresgästerna Maria-Pia Karlsson och Anna Almlöf, är i full färd med att sätta sin prägel på stället som får namnet – Göransonska.
-Det känns bara kul, vi har en vision om hur vi vill att det ska vara, och vi vill ju tillbaka till hur det var förr, säger Maria.
LIF Lindesberg och Main Event står som värdar när Lindesbergs egen Oktoberfest går av stapeln i Lindesberg arena. Underhållning, aktiviteter samt tysk-inspirerad mat och dryck står på agendan, fredagen den 23 oktober.
För tre år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man under september månad donerade 50 procent av intäkterna från sina barnmenyer till ändamålet. Nu gör man det för fjärde gången, och hoppas att deras kunder återigen vill hjälpa dem att stötta insamlingen.
– Det enda jag vill är att hjälpa till, och jag hoppas att folk vill stötta, säger Walat.
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.