Klockars efter beskedet från LPO: ”Deras fria vilja”
Det politiska styret i Lindesberg är inte längre i majoritet efter att LPO lämnade beskedet under torsdagen att man lämnar samarbetet.
– Jag har inte pratat med dem personligen än, Anders ringde när jag var upptagen så jag skickade ett meddelande att jag skulle ringa upp. Då fick jag ett sms där han förklarade att de tänker kliva av, säger Tomas Klockars (M).
Efter LPO:s besked att man inte längre vill ingå i den politiska majoriteten i Lindesbergs kommun, är nu de styrande partierna inte längre i en majoritetsposition i kommunfullmäktige. Därmed har LPO en vågmästarroll, som kan komma att påverka det framtida politiska arbetet.
– Jag har hört och läst i media att de känner att de inte får igenom sin politik och att de blir överkörda i barn- och utbildningsnämnden. Man får ju försöka övertyga varandra och jobba för sina åsikter, det är det som är politik. Det är synd att de känner att de inte har lyckats där, vi är åtminstone tre partier som varit eniga i de flesta frågor, ibland fyra, så det är lite synd, säger Klockars.
Tomas Klockars (M), ordförande för kommunstyrelsen. Foto: Camilla Lagerman
Vad händer nu?
– Absolut ingenting, vi kommer lägga in våran budget och prata lite med dem om hur de tänker. Men den här veckan kommer inte jag göra något annat än att skriva färdigt budgettexten, svarar Tomas Klockars.
Ser du några potentiella svårigheter framåt nu när ni inte är en majoritet längre?
– Ja, det är klart att jag ser svårigheter, men vi får ju förhandla med oppositionen om vi inte får med LPO, och se vad de kan tänka sig att stödja. Jag tror att alla förstår att vi måste få en ekonomi i balans och en budget som är hållbar över tid, det kan ju inte finnas några som helst frågetecken där. Säger man bara nej och inte har något eget förslag, då tycker jag inte man tillför någonting, avslutar Klockars.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Nu är det hög tid för årets julmarknader, och till helgen bjuder flera arrangörer in för att sprida julstämning i bygden. Hos Frövifors Pappersbruksmuseum är förberedelserna i full gång. Här väntas en av de största julmarknaderna i regionen, som årligen lockar tusentals besökare. I år är man helt fullbokad, med närmare 90 försäljare på plats i den historiska industrimiljön på pappersbruket.
– Under min tid som museichef har vi aldrig haft så här många utställare. Vi är faktiskt fullbokade, vilket är väldigt roligt, berättar Mikael Tiderman.
Till tisdagens sena föreställning av Strålande Jul i Lindesberg arena finns nu en mycket speciell plats till förfogande. På första parkett, raden allra längst fram, kan man få chansen att sitta tillsammans med kommuntoppar från hela länet. Kommunen ber nu allmänheten om hjälp att nominera en lokal eldsjäl som blir hedersgäst under konserten.
– Det är den bästa platsen i hela arenan, och man kanske kommer med i tv också, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
För bara två månader sedan var arenarestaurangen bara ett tomt skal, nu är den nyrenoverad, fylld med nya upplevelser, redo att ta emot sina första gäster. På fredagskvällen är det premiäröppning för Main Event i Lindesberg.
– Det känns bra, hela helgen är vi fullbokade, säger Jesper Johansson glatt.
Den 25 november spelas Strålande Jul in i Lindesberg arena, en stämningsfull julkonsert som sedan kommer att sändas på TV4 på självaste julafton. Redan dagen innan, på måndagen, kommer lindesbergarna märka av att Strålande Jul nalkas, då hundratals marschaller ska tändas från Sundsbron fram till arenan.
Stenmarck ersätter Lundvik under Strålande Jul
Med knappt två veckor kvar till inspelningen av Strålande Jul i Lindesberg arena, meddelar Lindesbergs kommun att man fått stuva om i artistuppstä...
Efter en sommar kantad av blåst, trasiga tält och envis kamp får Elin Olofsson och Gåvoboden i Lindesberg nu en nystart. Genom att kroka arm med Lindes skrädderi får verksamheten inte bara en ordentlig lokal med tak över huvudet – utan också nya möjligheter att utveckla sitt arbete med återbruk och hållbarhet.
– När den här chansen dök upp kändes det som en skänk från ovan. Det är ett så fantastiskt bra samarbete, just det här med återbruk och skrädderi på ett och samma ställe, säger Elin Olofsson, initiativtagare till Gåvoboden i Lindesberg.
Lokalen som tidigare huserade Blombergska Bokhandeln har under de senaste veckorna genomgått en förvandling – från bokhandel till livsmedelsbutik. I fredags kunde butiksägaren Methaq Haqi välkomna de första kunderna till sin nya butik.
– Jag är jättenöjd med resultatet. Nu hoppas jag bara att fler svenska kunder hittar hit, säger Methaq.
På måndagen hölls den allra sista gjutningen på Baettr – och därmed gick en 600 år lång epok i graven. I Guldsmedshyttan var stämningen påtaglig, och många uttryckte oro inför framtiden. Simon Enström, som är engagerad i bygden och arbetar på ICA Supermarket Trivselköp, har märkt av stämningen i butiken under dagen.
– Det märks på kunderna att de är påverkade av detta. Det är en sorglig dag för bygden, säger Simon.
I en ladugård från 1800-talet i Lysfalla har Lindesnickar’n Kenneth Andersson funnit sitt nya tillhåll. Med tålmodigt arbete och varsam hand har den gamla ladan genomgått en omfattande renovering under ett års tid och förvandlats till en fullfjädrad snickeriverkstad med allt som hör därtill. Här finns även möjlighet att utöka den kursverksamhet som Kenneth har bedrivit under många år. Tillsammans med sin kollega Anders Svensson satsar han nu på en ny kurs i sågverkshantering.
– Anders bidrar med stor erfarenhet, så det här har blivit väldigt lyckat, säger Kenneth Andersson och visar upp två rejäla stockar som väntar på att bli kursmaterial.
Arbetslösheten i fokus när S-topp kom på besök
Örebro län har under hösten drabbats hårt av flera stora varsel, vilket nu hotar hundratals arbetstillfällen i länet. Situationen är särskilt ...
Charlotte utbildar hundar till Hemvärnet
Svenska Brukshundklubben är en frivillig försvarsorganisation som har i uppdrag av Försvarsmakten att utbilda patrullhundar till Hemvärnet. Varje...