Den populära lägerverksamheten i Kloten utökar nu sitt område efter att ha tecknat ett treårsarrende på campingen som ligger i direkt anslutning till lägerskolan.
– När våra lägerdeltagare går och badar passerar de genom campingen, så det var helt naturligt för oss att komplettera med den biten, berättar Björn Persson.
I december 1994 köpte Björn Persson den gamla skolan i Kloten, och har sedan dess drivit den numera omåttligt populära lägerskolan för barn och ungdomar. Varje år kommer besökare från både Sverige och utlandet, och många bokar minst ett år i förväg.
– I sommar kommer vi ha tyskar här i fyra veckor, sedan är det en skola från Gävle som har varit här regelbundet i 15 år, de har redan bokat in 2020, och samma gäller för en skola på Åland. Det är jätteroligt, det blev verkligen ingen dagslända! säger Björn.
Rakt över vägen från lägerskolan ligger campingen Pankoviken med ett trettiotal platser, som tidigare drivits av en lokal entreprenör, men från och med 4 maj tar alltså Klotenlägret över driften av den.
– Det öppnar ju upp för en massa nya möjligheter, kanske kan man kombinera boende på campingen med aktiviteter och så vidare. Men i första hand vill vi göra en bra camping, berättar Björn.
– Vi startar säsongen helgen 3-5 maj, och innan dess ska vi småfixa lite med campingens grillplatser och bara mysa till den lite, berättar Annelie Löfgren som är lägerchef i Kloten, och fortsätter:
– Det vi hoppas på är att det ska blir mer som en enhet, många har ju trott att campingen och lägret har hört ihop, så därför blir det jättebra nu. På sikt hoppas vi också att det kommer att ge mer arbete till vår säsongspersonal, eftersom campingen kan ha andra öppettider.
På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.
För närmare 15 år sedan lades vårdverksamheten på det tidigare äldreboendet Mosebacke i Vedevåg ner. Nu ska Lindesbergs kommun utreda möjligheterna till att använda lokalerna inom omsorgen igen, efter ett ledamotsinitiativ från SD och KD.
– Jag tror att det skulle vara bra, både för Vedevåg, men också ekonomiskt bra för kommunen, säger Tom Persson (SD) ordförande i socialnämnden.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.
Nu står det klart att Frövi hotell får en ny ägare från och med den 1 april. Han heter Andreas Palm, kommer från Stockholm och är väldigt exalterad över att ha förvärvat en fastighet med vad han anser har stor potential. Han berättar för LindeNytt att han har flera idéer för hotellet och ser fram emot ett nytt kapitel för både honom själv och verksamheten.
– Det är ett så fantastiskt vackert hus. Jag är så glad och ser verkligen fram emot att driva en ny verksamhet, säger Andreas Palm.