Den populära lägerverksamheten i Kloten utökar nu sitt område efter att ha tecknat ett treårsarrende på campingen som ligger i direkt anslutning till lägerskolan.
– När våra lägerdeltagare går och badar passerar de genom campingen, så det var helt naturligt för oss att komplettera med den biten, berättar Björn Persson.
I december 1994 köpte Björn Persson den gamla skolan i Kloten, och har sedan dess drivit den numera omåttligt populära lägerskolan för barn och ungdomar. Varje år kommer besökare från både Sverige och utlandet, och många bokar minst ett år i förväg.
– I sommar kommer vi ha tyskar här i fyra veckor, sedan är det en skola från Gävle som har varit här regelbundet i 15 år, de har redan bokat in 2020, och samma gäller för en skola på Åland. Det är jätteroligt, det blev verkligen ingen dagslända! säger Björn.
Rakt över vägen från lägerskolan ligger campingen Pankoviken med ett trettiotal platser, som tidigare drivits av en lokal entreprenör, men från och med 4 maj tar alltså Klotenlägret över driften av den.
– Det öppnar ju upp för en massa nya möjligheter, kanske kan man kombinera boende på campingen med aktiviteter och så vidare. Men i första hand vill vi göra en bra camping, berättar Björn.
– Vi startar säsongen helgen 3-5 maj, och innan dess ska vi småfixa lite med campingens grillplatser och bara mysa till den lite, berättar Annelie Löfgren som är lägerchef i Kloten, och fortsätter:
– Det vi hoppas på är att det ska blir mer som en enhet, många har ju trott att campingen och lägret har hört ihop, så därför blir det jättebra nu. På sikt hoppas vi också att det kommer att ge mer arbete till vår säsongspersonal, eftersom campingen kan ha andra öppettider.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.
Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men efter att två hyresgäster på rad har tvingats i konkurs har han fått nog, och öppnar för att sälja fastigheten.
– Mitt tålamod som fastighetsägare är slut. Min personliga känsla är att tillståndshanteringen i den här kommunen har gjort det onödigt svårt att bedriva en verksamhet här, säger han till LindeNytt.
Nu står det klart att kammarrätten upphäver det tillfälliga beslutet som gav krogen Brasserie All In i Lindesberg rätt att fortsätta servera alkohol. Därmed står kommunens återkallelse av serveringstillståndet fast under pågående rättsprocess.
Under torsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 kommuner. Grannkommunerna Ljusnarsberg och Hällefors klättrar vardera 7 platser, medan Nora tappar 14. Lindesberg ökar tre, och ligger nu på plats 285 av 290.
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man dock Café S:t Mary för gott, och flyttar istället verksamheten till församlingshemmet.
– På sikt hoppas vi kunna ha ett sommarcafé ut mot sjön igen, så som det började en gång i tiden, berättar verksamhetsansvarig Anna Lennartsson.
I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av grönsaker, kommer att drivas vidare av Angelica Rosado från Stockholm. Med många nya idéer hoppas hon kunna utveckla verksamheten ytterligare.
– Vi blev verkligen förälskade i gården och fick en härlig känsla för området och samhället. Vi är så peppade och glada, säger Angelica, som nu lämnar storstadslivet tillsammans med sin sambo för ett nytt liv i Storå.