Ett skratt förlänger livet, sägs det ju. Om det finns belägg för detta torde medellivslängden i Lindesberg öka dramatiskt, för nu blåser man liv i humorkvällar på hotellet igen.-Det kommer inte att bli som tidigare, nu satsar vi rejält istället. Konceptet är helkväll i mer galastil, säger Mattias Barlow, Lindesbergs Stadshotell.
Lindesbergs komediklubb ”KingStreet” startades hösten 2009 av trion Joel Andersson, Jocke Lindkvist och Jonas Karttunen. På premiärkvällen stod ingen mindre än stand up-räven Thomas Oredsson på scenen. På den tiden höll klubben till på Bistro Bellman. Året därpå drämde man dock rakt in i en vägg – ett strul uppkommet av att komediklubbens bokningar krockade med krogens egna bokningar. Man stod nu helt utan lokaler att husera i och man befarade att det var slutskrattat för alltid. Men då fångade Lindesbergs Stadshotell upp komediklubben och erbjöd dem husrum för evenemanget. Där arrangerades flera kvällar innan klubben slutligen släckte strålkastarna på scenen för gott. Trodde vi.
-Nu kör vi igång igen och det kommer att bli mycket annorlunda jämfört med tidigare, avslöjar Christer Pilblad som tillsammans med klubbens ursprungsmedlem Joakim Lindkvist håller i artistbokningarna inför säsongen 2013.
Lindesbergs Stadshotell gör mer än att enbart stå för lokaler när KingStreets ståuppkvällar skall starta på nytt – och uppgraderas rejält.
-Man kan väl säga att det blir mer som en humorgala, en helkväll på tre-fyra timmar där stand up-artistens uppträdande blir kvällens huvudnummer. Vi kör igång tidig kväll och börjar med mingel och fördrinkar för att sedan servera förrätt, varmrätt och efterrätt. Sedan blir det musik på scenen följt av kvällens ståuppartist. Jag hoppas och tror att det här nya konceptet blir uppskattat och gångbart i Lindesberg, säger Mattias Barlow på Lindesbergs Stadshotell.
Nu på lördag sker en smygpremiär av klubben i syfte att promota humorkvällarna och samtidigt söka sponsorer för att få ekonomi att hålla riktigt hög kvalitet på underhållningen.
-Vi har bjudit in ett 30-tal personer/företag till smygpremiären, säger Christer Pilblad.
-Det kostar ju mycket pengar om man vill få hit landets elit, så klubben kommer att behöva all hjälp de kan få, tillägger Mattias Barlow.
På smygpremiären kommer de inbjudna gästerna underhållas av ståupparen Ola Aurell, som gärna framför sin komik med sång och musik.
Se klipp på youtube.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.
INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via mejl eller telefon, det är mycket uppskattat. Hela mitt engagemang grundar sig i att lyssna på er och göra vardagen lite bättre för dig. Därför blir jag upprörd när jag gång efter annan ser hur boende i norra länsdelen, särskilt i Lindesberg, blir lurade av de som styr.
I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter ”betydande kostnadsutmaningar” för tillverkningen i Sverige. Sedan dess har man arbetat hårt för att försöka få till en försäljning, för att kunna få in en ny aktör i lokalerna. Under tisdagen kom beskedet att det lokala företaget Nordic metal recycling blir nya ägare av Baettr i Guldsmedshyttan AB, som nu kommer byta namn till Nordic Casting AB.
– Vi är glada att ha kommit i mål med detta, säger vd Monica Joon i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: Den styrande majoriteten i Region Örebro län har under den senaste mandatperioden systematiskt vänt ryggen åt dem som bor utanför de stora städerna. Trots ett lagstiftat uppdrag att främja utvecklingen i hela länet, har service, kollektivtrafik och sjukvård på landsbygden monterats ner i en alarmerande takt. Vi i Miljöpartiet kan inte acceptera att de boende i länets mindre kommuner reduceras till andra klassens medborgare.
På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.
Förra sommaren satte Spektakelteatern upp sin föreställning Strid! Strejk! Stripa!, som skildrade händelserna kring den stora gruvstrejken i Stripa för 100 år sedan. Nu fortsätter man på samma tema, men regissör Stefan Jansson är dock tydlig med att det inte är en uppföljning på den tidigare uppsättningen.
– Det är ingen uppföljning, i år det heller ingen realistisk berättelse, det här är en berättelse som är svår att beskriva på alla sätt.
Jag vill inleda med att önska er alla en riktigt härlig midsommarhelg! Hoppas ni alla får det riktigt gott. Vidare vill jag nämna att FotoFredag nu har varit ett stående inslag på LindeNytt i hela två års tid. En härlig resa har det varit – och jag hoppas att ni alla har uppskattat detta och fortsätter att följa med mig ut på mina fotoäventyr framöver. Med anledning av detta jubileum kommer jag i nästa krönika att fokusera på just detta samt hur krönikan har förändrat mitt liv till det bättre. Mycket bättre! Galet mycket bättre! Mer om detta i kommande krönika.
Ännu en gång: Glad Midsommar på er alla!