Knapp förlust för LIF – pressade serieledarna

LIF Lindesberg såg ut att gå mot en tung seger hemma mot HIF Karlskrona. Men i andra halvlek förvandlades lagets femmålsledning till ett underläge med fyra mål. Vändningen gav serieledarna segern, samtidigt som LIF nu tappar mark i kvalstriden.

Det var Davids kamp mot Goliat när LIF Lindesberg på söndagen tog emot serieledande HIF Karlskrona. Men det var storfavoriten som började i uppförsbacke. Jacob Nelson gav med två tidiga mål LIF ledningen, en ledning man sedan höll fast vid i matchupptakten.

Hemmalaget visade upp ett mycket vasst anfallsspel, där man ständigt kom till bra skottlägen. Även defensivt var man stabila och lyckades dra ner på Karlskronas tempo. Med elva minuter på klockan gjorde sedan Gustaf Ekström och Freddy Linblad varsitt mål, något som gav LIF ett ryck till 9-6. Karlskrona såg dock snabbt till att minska gapet och när Richard ”Solis” Eriksson prickade stolpen luktade det kvittering.

Den luktade viftade dock Sébastien Ehnevid bort, då han med ett lysande spel stängde igen bakåt. Mot slutet av halvleken körde LIF fast alltmer i anfallen och med femton sekunder kvar fick gästerna ännu en chans till kvittering. Skottet smet dock utanför Ehnevids mål och LIF ställde snabbt om. Bollen hittade fram till Jacob Nelson som fick en sista möjlighet, något han utnyttjade till att sätta 15-13.

– Vi släpper loss i spelet. Framförallt anfallsmässigt så ger vi varandra bra lägen, bra bollar och har några situationer där vi rullar ut dem helt. Vi suger inte på bollen som vi ibland har gjort utan det är många som skapar lägen, summerar Herman Arenvang den fina halvleken.

Tappade allt på en kvart

Med en tvåmålsledning gick LIF ut från halvtidsvilan och fortsatte att gasa. Albin Järlstam skickade in ett frikast, Oskar Erixon ökade på via en kontring och Karlskrona hängde inte alls med. När Albin med ytterligare ett mål ökade på till 19-14 var halvleken blott fem minuter gammal.

Där började dock gästerna att skjuta in sig. LIF:s tidigare så kompakta försvar löstes upp, något som gav mer utrymme till Karlskronas distansskyttar. Ledningen krympte alltmer och med tretton minuter på klockan var det till slut kvitterat. Serieledarna stannade dock inte där, utan mer mål ramlade in och plötsligt var LIF i underläge för första gången i matchen.

– Vi får inte tag på Johannes Sandgren. Han har ett väldigt bra skott och det är lätt att man lägger mycket energi på Lars Möller Madsen. Då är Sandgren en så pass bra spelare att han kan kliva fram och idag visar han vilket jäkla skott han har, berättar Oskar Erixon om raset.

Oturen fortsatta sedan att grina laget i ansiktet och i samband ännu ett Karlskrona-mål drog William Domås på sig ett rött kort. Detta gjorde att LIF med nio minuter kvar att spela var fyra mål under, efter att ha spelat 3-12 på en kvart. Laget vägrade dock att ge upp och med varsitt mål kunde Sebastian Hammar och Richard Eriksson halvera avståndet.

Målen gav LIF en nytändning och när Albin Järlstam strax därpå skickade in en straff var det kvitterat. Men HIF Karlskrona är serieledare av en anledning och den visade man upp i slutminuterna. Laget spände musklerna, gick snabbt ifrån med två mål och såg till att döda matchen. LIF orkade inte resa sig ännu en gång och slutresultatet skrevs till 27-30.

”Idag gick det för snabbt”

– Det var synd när vi hade en så pass stor ledning. Men det är så det är i handboll, det kan gå väldigt snabbt och idag gick det för snabbt. Hade vi bara hållit ledningen lite längre så hade vi kunnat få dem mer stressade, säger en besviken Oskar efter nederlaget.

Förlusten mot HIF Karlskrona sätter LIF i en fortsatt svår sits i kvalstriden. Där heter två av de främsta konkurrenterna IFK Ystad och VästeråsIrsta. Båda lagen spelade på söndagen, där Ystad gav LIF ett glädjeämne genom att tappa poäng mot nästjumbon Varberg.

Tabellen haltar något men för LIF:s del återstår det sex matcher att spela. Näst på tur står bortamöte med Rimbo Roslagen nästa lördag, en match där en seger verkligen är ett måste. Trots nederlaget mot Karlskrona finns det mycket gott att ta med sig framöver.

– Absolut. Nu sitter man ju inte och tänker på det, men när vi kommer att analysera matchen så är det att vi spelar en bra handboll som är det viktiga. Spelar vi inte bra handboll så kan vi titta hur mycket vi vill på tabellen och hoppas, menar Arenvang och utvecklar sig.

– Man kan prata resultat och man kan prata prestation. Vi måste alltid som lag börja med prestationen, för det enda som vi kan påverka är den egna prestationen.

Matchfakta LIF Lindesberg-HIF Karlskrona:
Resultat: 27-30 (15-13)
Publik: 770
Mål LIF: Freddy Lindblad 8, Jacob Nelson 5, Albin Järlstam 4, Richard Eriksson 3, Sebastian Hammar 2, Gustaf Ekström 2, Ricky Nordahl, Jesper Jakobsson, Oskar Erixon

Övriga resultat från Allsvenskan:
Varberg-IFK Ystad 26-26
IFK Tumba-VästeråsIrsta 22-24

Tabellen från Svensk Handboll:

Publicerad 8 februari 2015 klockan 18:30

Hannes Feldin , 070-46 03 603

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Sara Gunnarsson sätter in 4-1 och låser i princip måndagens kvalmatch till IFK Lindesbergs fördel. Foto: Timmy Lundegård

Artikel innehåller bildspel Glad matchseger för IFK Lindesberg som missar RFL-spel

Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. Efter bortaförlusten mot IFK Haninge, med sex mål i målskillnad, så är chansen i princip omöjlig. Till måndagens kvalmatch mot Bäckby United FC så gick hemmadamerna däremot in på planen med siktet på att avsluta säsongen med flaggan i topp. Något som man verkligen lever upp till när man vinner kvalmatchen med fina 4-2.
– Det var en bra revansch efter smällen mot Haninge, säger Elin Zander och Alina Chahade.

2 mars 2026 klockan 22:17 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Annons


Planeringen är i full gång inför den tionde upplagan av LindeDagen. Arkivfoto: Camilla Lagerman

LindeDagen firar 10 år: ”Lite som Almedalen”

Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.

2 mars 2026 klockan 14:45 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Hemmaglädje i Libo Cup – fyra av sex finaler till LIF Lindesberg

För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som ...

Lindlöven utklassar Falu IF i seriefinalen – nu väntar slutspelet

Under söndagen skulle det avgöras om vilket plats i tabellen som Lindlöven avslutar sä...

IFK Lindesbergs damer avslutar futsalsäsongen i arenan

Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin ...

Arkivfoto: Camilla Lagerman

Rekord för StreetWeek – anmälan fylldes på 5 minuter

Klockan 10:00 på torsdagen öppnade anmälan till årets upplaga av StreetWeek, som i år kommer köra sin sista och avslutande sträcka på Linde Raceway. På mindre än fem minuter hade 240 personer anmält sig till årets race, vilket är nytt rekord.
– Vi är otroligt stolta över det stora intresset och glada att så många vill vara med, skriver man på sin hemsida.

26 februari 2026 klockan 15:59 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Ifjol blev det hemmaseger i P16-klassen efter förlängningsspel mot Årsta AIK HF. Till helgen har LIF Lindesberg åtta lag med chans till repris. Arkivfoto: Timmy Lundegård

På fredag går startskottet för det sjunde Libo Cup

Libo Cup växer sig bara större med varje år och under veckoslutet är det dags för cupens sjunde upplaga, som även den är större än någonsin. Strax över 1 000 unga handbollsspelare fördelat på drygt 85 lag beräknas gästa Lindesberg där två av lagen har tagit resan från finska Helsingfors för att delta. Vid 15-slaget under fredagen inleds tredagarsturneringen som förväntas spela 198 matcher under helgen.
– Vi hoppas att få så många besökare till oss som möjligt så att Lindesberg får visa upp sig från sin bästa sida, meddelar Ricky Nordahl.

26 februari 2026 klockan 11:20 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel LIF Lindesberg är klara för kvalspel mot Allsvenskan
Ifjol missade LIF Lindesberg den efterlängtade kvalplatsen till Allsvenskan med bara ett ynka mål för lite i målskillnad. Till den nuvarande sä...
25 februari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel 19-åriga Isabella prisas till Årets Kusk efter succésäsongen
Även om det inte finns några officiella eller samlade siffror från de olika travbanorna, kan man nog ändå med stor säkerhet säga att Isabella ...
23 februari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Viktig hemmaseger för LIF
Till föregående säsong så lyckades Uppsala HK snuva LIF Lindesberg på den sista kvalplatsen till Allsvenskan efter en jämn kamp på målskillnad...
22 februari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Arvid Björkman, Ture Sander och Theo Lagerman hade en rolig dag på isen. Foto: Jennie Einarsson

Artikel innehåller bildspel På glid på Glien – isracing lockade gammal som ung

Solen sken med sin frånvaro, men det var inget hinder för en hellyckad familjefest när Gammelbo byalag anordnade isracing på sjön Glien. Det sladdades på isen, grillades korv och framför allt präglades dagen av fin gemenskap i ”motorsportfamiljen”.
– Vi har haft en riktigt fin dag med trevligt folk, vi har motorintresset gemensamt allihop. Och de flesta bilarna är hela också, skrattar evenemangsansvarige Mikael Johansson.

22 februari 2026 klockan 14:41 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

LIF Lindesbergs landslagsdebutant Benjamin Stolth. Foto: LIF Lindesberg

LIF-talangen uttagen till U18-landslaget: ”Jätteroligt”

Det jublades högt i LIF Lindesberg när Svenska Handbollslandslaget släppte de sexton namnen som kommer att få representera Sverige i Spanien i mitten av mars. Den orangeklädde kantspelaren, Benjamin Stolth, var ett av namnen som redovisades till U18-landslaget, vilket innebär att LIF-spelaren kommer att få göra sin landslagsdebut om bara en månad.
– Jag fyllde år dagen efter att truppen lades ut så det här blev en bra och tidig födelsedagspresent, berättar Benjamin Stolth.

20 februari 2026 klockan 13:44 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

StreetWeek gör comeback i Lindesberg – redan i sommar

I juli 2022 kördes StreetWeek senast i Lindesberg, ett evenemang som då lockade över 5000 besö...

Lindlöven känns starka inför Enkronasmatchen

Fri entré, foodtrucks, öppen bar, ett extra stort 50/50-lotteri och två av HockeyEttans bästa lag på isen. ...

IFK Lindesbergs damer laddar för kval till högsta futsalligan

Även om det blev en andra plats i Örebro Läns Division 1-serie inom futsal, så får IFK ...

Foto: IFK Lindesberg

Nu körs Vasaloppet i Lindesberg – för de små

Bara några veckor innan Vasaloppets målgång i Mora, är det dags för den yngre generationen att genomföra sin egen upplaga av tävlingen, när IFK Lindesberg tillsammans med Friluftsfrämjandet arrangerar Barnens Vasalopp i Fritidsbyn. Precis som de senaste åren finns flera distanser att välja mellan och alla barn som går i mål belönas med en medalj.

13 februari 2026 klockan 11:58 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel 7 nya svenska mästare för Frövi judo efter helgens SM

7 guld, 5 silver och 5 brons blev facit för Frövi judo efter helgens Svenska mästerskap i skånska ...

Artikel innehåller bildspel LIF Lindesberg överlägsna mot poänglösa tabelljumbon

Det blev enkelt för LIF Lindesberg under söndagen. De långväga gästerna från Gimonäs Umeå IF ...

Artikel innehåller bildspel Lindlöven slutspelsklara efter fysisk hemmamatch

En poäng behövdes för att Lindlöven skulle få en garantiplats till det kommande slutspelet som drar igång...

Artikel innehåller bildspel Lindlöven tillbaka i vinnarzonen – sex poäng på hemmais

Efter fyra raka förluster så har Sundsvall hunnit ikapp Lindlöven i tabellen och hotade infö...

Artikel innehåller bildspel LIF-seger efter fullständig kross i andra halvlek

Det som började som en ”vanlig” LIF Lindesberg-match med ett högt speltempo och många mål, fö...

Borlänge tar sin revansch på Lindlöven

Efter en helg av dubbla matcher så gjorde det alltid hårda motståndet, Borlänge HF, ett besök i Lindehov. Båda ...

LIF-herrarna tog en klar seger mot Täby efter ett laddat inspring på planen. Foto: Hasse Persson.

Artikel innehåller bildspel Rekordsumma för LIF Lindesbergs Publikkrona: ”Jättetacksamma”

LIF Lindesbergs årliga Publikkrona-match blev på nytt en stor succé. Nytt för i år var att inleda hela arrangemanget med en dammatch som under lördagen blev en underhållande del av evenemanget. Det stora arrangemanget hade ett fritt inträde som lockade totalt 1 361 personer till arenan under lördagseftermiddagen, något som gav LIF Lindesbergs stora arrangemang en rekordsumma.
– Vi är jättetacksamma för alla, säger Ricky Nordahl.

17 januari 2026 klockan 19:59 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Linde Volley avstår sin elitserieplats kommande säsong: ”En samlad bedömning”
Linde Volley kommer inte att spela seriespel i den svenska volleybollens högsta serie under nästa säsong. Det beskedet kom från Linde Volleys ...
16 januari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Fri entré när det är dags för den årliga Publikkronan
LIF Lindesbergs stora publikfest är äntligen här! Varje år får handbollsföreningen hjälp av flera företag, sponsorer och privatpersoner som g...
15 januari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Årets första hemmamatch ger tre poäng
Lindlöven är tillbaka på hemmaisen! Efter julledigheter och tre raka bortamatcher så var det äntligen dags, för första gången för det nya å...
14 januari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-01-13

2026-01-06

2026-01-04

2026-01-01

2025-12-31

2025-12-29

2025-12-17

2025-12-13

2025-12-10

2025-12-07

2025-12-06

2025-12-03

2025-12-02

2025-12-01

2026-03-03 08:50