Knapp förlust för LIF – pressade serieledarna

LIF Lindesberg såg ut att gå mot en tung seger hemma mot HIF Karlskrona. Men i andra halvlek förvandlades lagets femmålsledning till ett underläge med fyra mål. Vändningen gav serieledarna segern, samtidigt som LIF nu tappar mark i kvalstriden.

Det var Davids kamp mot Goliat när LIF Lindesberg på söndagen tog emot serieledande HIF Karlskrona. Men det var storfavoriten som började i uppförsbacke. Jacob Nelson gav med två tidiga mål LIF ledningen, en ledning man sedan höll fast vid i matchupptakten.

Hemmalaget visade upp ett mycket vasst anfallsspel, där man ständigt kom till bra skottlägen. Även defensivt var man stabila och lyckades dra ner på Karlskronas tempo. Med elva minuter på klockan gjorde sedan Gustaf Ekström och Freddy Linblad varsitt mål, något som gav LIF ett ryck till 9-6. Karlskrona såg dock snabbt till att minska gapet och när Richard ”Solis” Eriksson prickade stolpen luktade det kvittering.

Den luktade viftade dock Sébastien Ehnevid bort, då han med ett lysande spel stängde igen bakåt. Mot slutet av halvleken körde LIF fast alltmer i anfallen och med femton sekunder kvar fick gästerna ännu en chans till kvittering. Skottet smet dock utanför Ehnevids mål och LIF ställde snabbt om. Bollen hittade fram till Jacob Nelson som fick en sista möjlighet, något han utnyttjade till att sätta 15-13.

– Vi släpper loss i spelet. Framförallt anfallsmässigt så ger vi varandra bra lägen, bra bollar och har några situationer där vi rullar ut dem helt. Vi suger inte på bollen som vi ibland har gjort utan det är många som skapar lägen, summerar Herman Arenvang den fina halvleken.

Tappade allt på en kvart

Med en tvåmålsledning gick LIF ut från halvtidsvilan och fortsatte att gasa. Albin Järlstam skickade in ett frikast, Oskar Erixon ökade på via en kontring och Karlskrona hängde inte alls med. När Albin med ytterligare ett mål ökade på till 19-14 var halvleken blott fem minuter gammal.

Där började dock gästerna att skjuta in sig. LIF:s tidigare så kompakta försvar löstes upp, något som gav mer utrymme till Karlskronas distansskyttar. Ledningen krympte alltmer och med tretton minuter på klockan var det till slut kvitterat. Serieledarna stannade dock inte där, utan mer mål ramlade in och plötsligt var LIF i underläge för första gången i matchen.

– Vi får inte tag på Johannes Sandgren. Han har ett väldigt bra skott och det är lätt att man lägger mycket energi på Lars Möller Madsen. Då är Sandgren en så pass bra spelare att han kan kliva fram och idag visar han vilket jäkla skott han har, berättar Oskar Erixon om raset.

Oturen fortsatta sedan att grina laget i ansiktet och i samband ännu ett Karlskrona-mål drog William Domås på sig ett rött kort. Detta gjorde att LIF med nio minuter kvar att spela var fyra mål under, efter att ha spelat 3-12 på en kvart. Laget vägrade dock att ge upp och med varsitt mål kunde Sebastian Hammar och Richard Eriksson halvera avståndet.

Målen gav LIF en nytändning och när Albin Järlstam strax därpå skickade in en straff var det kvitterat. Men HIF Karlskrona är serieledare av en anledning och den visade man upp i slutminuterna. Laget spände musklerna, gick snabbt ifrån med två mål och såg till att döda matchen. LIF orkade inte resa sig ännu en gång och slutresultatet skrevs till 27-30.

”Idag gick det för snabbt”

– Det var synd när vi hade en så pass stor ledning. Men det är så det är i handboll, det kan gå väldigt snabbt och idag gick det för snabbt. Hade vi bara hållit ledningen lite längre så hade vi kunnat få dem mer stressade, säger en besviken Oskar efter nederlaget.

Förlusten mot HIF Karlskrona sätter LIF i en fortsatt svår sits i kvalstriden. Där heter två av de främsta konkurrenterna IFK Ystad och VästeråsIrsta. Båda lagen spelade på söndagen, där Ystad gav LIF ett glädjeämne genom att tappa poäng mot nästjumbon Varberg.

Tabellen haltar något men för LIF:s del återstår det sex matcher att spela. Näst på tur står bortamöte med Rimbo Roslagen nästa lördag, en match där en seger verkligen är ett måste. Trots nederlaget mot Karlskrona finns det mycket gott att ta med sig framöver.

– Absolut. Nu sitter man ju inte och tänker på det, men när vi kommer att analysera matchen så är det att vi spelar en bra handboll som är det viktiga. Spelar vi inte bra handboll så kan vi titta hur mycket vi vill på tabellen och hoppas, menar Arenvang och utvecklar sig.

– Man kan prata resultat och man kan prata prestation. Vi måste alltid som lag börja med prestationen, för det enda som vi kan påverka är den egna prestationen.

Matchfakta LIF Lindesberg-HIF Karlskrona:
Resultat: 27-30 (15-13)
Publik: 770
Mål LIF: Freddy Lindblad 8, Jacob Nelson 5, Albin Järlstam 4, Richard Eriksson 3, Sebastian Hammar 2, Gustaf Ekström 2, Ricky Nordahl, Jesper Jakobsson, Oskar Erixon

Övriga resultat från Allsvenskan:
Varberg-IFK Ystad 26-26
IFK Tumba-VästeråsIrsta 22-24

Tabellen från Svensk Handboll:

Publicerad 8 februari 2015 klockan 18:30

Hannes Feldin , 070-46 03 603

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Arkivfoto: Camilla Lagerman

Frövi Judo laddar för intensiv helg

På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmälda passerat 500-strecket, med råge. Dessutom får man den här gången besök av utländska klubbar från Nederländerna, Norge och Danmark.
– Det kommer bli en judofest utan dess like, säger Johan Orrbo.

25 september 2026 klockan 13:45 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons

Elias Andersson kommer denna säsong att få bära passet som A-tränare för LIF Lindesberg. Arkivfoto: Hasse Persson

LIF Lindesberg inleder den nya serien på hemmaplan

I våras skulle LIF Lindesberg kvala sig tillbaka till Handbollsallsvenskan, efter en andra plats inom Division 1, men föll dessvärre på målsnöret mot det vassa IFK Ystad HK. På söndag inleds en ny säsong inom Handbollsettan där LIF Lindesberg kommer med nya hungriga ungdomar och en ny huvudtränare som vill visa upp den rekordunga spelartruppen inför hemmapubliken.
– Jag tycker ändå att det känns bra, säger Elias Andersson.

25 september 2026 klockan 11:27 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Sextonåriga Ellen är nybliven världsmästare – Downs-VM i judo på hemmaplan

Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf...

Western Bunny gästar söndagens travtävlingar: ”Superkul”

På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens ...

Downs-VM i judo avgörs i Lindesberg

Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i ...

Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Trippla rekord när StreetWeek intog Lindesberg

Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.

11 juli 2026 klockan 18:14 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Robin Bakker gjorde en långsam segerdefilering för att kunna vinka till Fornabodapubliken efter sin andra raka seger inom Bergslagsloppet. Denna gång med Y.Not Diamant. Foto: Anneli Lundegård

Bakker vinner Bergslagsloppet igen: ”Trevligt”

Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.

2 juli 2026 klockan 09:15 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Upplagt för folkfest och nya banrekord när StreetWeek intar Lindesberg
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna påg...
1 juli 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Guldsmedshytte SK firar 100 år med stor middagsshow
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset ...
24 juni 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Main Event nattöppnar för viktiga VM-matchen: ”Roligt”
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat...
23 juni 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Femåriga Love to Know blev under midsommaren den första och hittills enda hästen att springa snabbare än 1.10,0 på Fornaboda. Foto: Anneli Lundegård

Love to Know spräcker Fornaboda Travbanas drömgräns

Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.

22 juni 2026 klockan 08:00 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Lindenytt gästade Fritidsbyn under torsdagen när IFK Lindesbergs damer gjorde sitt första träningspass efter att laget har accepterat ett deltagande inom futsalens högsta liga till den kommande vintern. Foto: Timmy Lundegård

IFK Lindesberg är klara för futsalens högsta liga

Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.

5 juni 2026 klockan 20:12 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Joakim Bååk kliver av som LIF Lindesbergs huvudtränare

Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsf...

Björn Nyberg tilldelades prestigefylld grad inom judo: ”Livslång gärning”

Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg...

Artikel innehåller bildspel Lekfullt och känslosamt när årets främsta idrottsprestationer utsågs

Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och ...

Glada vänner och tävlande under helgens judotävling. Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Vänskap, medaljer och mycket skratt under helgens judoevenemang

Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.

18 maj 2026 klockan 12:43 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Travsäsongen rivstartar med dubbla banrekord

Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man ...

Linderuset ska få lindesbergarna att springa runt sjön

Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av ...

Artikel innehåller bildspel Arbetet med discgolfbanan fortsätter – invigning i maj

Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under...

Dubbelt Frövi till EM – får sällskap av ”OS-Tara”

På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare...

Inför finalspelet: Lindlöven med ny chans till vändning

Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till...

Stark lokaltrio gjorde succé på SM i armbrytning

Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun ...

LIF Lindesberg kämpade tappert mot det rutinerade IFK Ystad HK men fick se sig slagna på hemmaplan. På lördag åker truppen ner till Ystad för ett returmöte som kan avgöra hela slutkvalet. Foto: Hasse Persson

Artikel innehåller bildspel Förlust för LIF i slutkvalsmatchen – Ystad kan avgöra på lördag

Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.

6 april 2026 klockan 23:49 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

WSK Lindesberg tar klivet till Ettan: ”Klockrent kvalspel”
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. ...
5 april 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Slutkvalet mot Handbollsallsvenskan börjar i Lindesberg: ”Viktigt”
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsä...
5 april 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

WSK Lindesberg kan säkra en plats i Ettan på hemmaplan
Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger ...
4 april 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-04-02

2026-03-31

2026-03-30

2026-03-29

2026-03-28

2026-03-25

2026-03-18

2026-03-16

2026-03-11

2026-03-03

2026-03-02

2026-03-02

2026-03-02

2026-03-01

2026-09-25 20:59