Det blev förlust för andra träningsmatchen i rad för LIF Lindesberg. Hemma i Arenan föll laget med 27-29 mot den Allsvenska konkurrenten Country, där Karl Zetterlund noterades för ett mål i sin återkomst till staden.
Det blev tidigt underläge för LIF Lindesberg i lördagens träningsmöte med Country. Gästerna från Skövde kopplade direkt ledningen och gick ifrån med två mål, innan brandgult kunde bryta målnollan efter ett par minuters spel. LIF blev ändå kvar i underläge och med tio minuter spelat var ställningen 5-8.
Flera av de insläppta målen hade då tillkommit via omställningar från Countrys sida. Motståndet hade även lätt för att ta sig in bakom LIF:s defensiva centrallinje och Sébastien Ehnevid lämnades ofta ensam. Även offensivt slet brandgult ont, men efter åtta minuters måltorka lyckades Fatlum Ahmeti reducera till 6-11. Avståndet höll sig sedan intakt fram till halvtid dit Country gick med en fyra bollar stor ledning.
Under andra halvlek spelade LIF Lindesberg sedan upp sig en aning. Hemmalaget snyggade till siffrorna och fick även målmässig kontakt, men någon utjämning blev det aldrig. Country tog hem segern med 27-29 och det betydde LIF:s andra förlust på två spelade träningsmatcher.
– Om vi säger så här; vi är absolut inte nöjda med någonting. Vi har tränat på en massa grejer som vi inte får utdelning för. Samtidigt är det en träningsmatch, även om vi aldrig är nöjda när vi förlorar. Det var lite lojt och vi var inte riktigt där, analyserar Fatlum Ahmeti.
Läckte bakåt: ”Vi tjuvar några meter hit och dit”
Mittsexan konstaterar att LIF gav bort alldeles för mycket kontringar till en början av matchen. Under den inledande kvarten hade Country uppemot åtta omställningslägen menar Fatlum, som ger sin syn på brandgults försvarsinsats.
– Det blir så att desto lättare mål de får desto mer försöker vi att ta igen direkt. Istället för att avvakta jagar vi, då blir det såna där misstag. Vi tjuvar några meter hit och dit och kommer på fel sida om deras spelare, menar Fatlum och vänder sig till offensiven.
– Det är samma sak där, vi vill för mycket i perioder och slarvar. Men det är en träningsmatch och vi har inte haft offensiven i fokus hittills. Men jag tycker ändå att vi slarvar för mycket idag.
Mötet med Country var det andra på försäsongen för LIF, som förra söndagen förlorade med tolv bollar mot Eskilstuna GUIF. Nu landade nederlaget vid endast två mål och förberedelserna fortsätter för brandgult som har en månad kvar till seriestart i Allsvenskan. De unga namnen i truppen fortsätter att få chansen i Tobias Petterssons trupp. Mot Country var duon med Fredrik Karlsson och Christoffer Thor målbäst.
– Ja, det är många nya som får visa upp sig. De får en chans att ta en plats och det är kul att se, avslutar Fatlum.
Matchfakta LIF Lindesberg-Country:
Resultat: 27-29 (12-16)
Mål LIF: Fredrik Karlsson 5, Freddy Lindblad 4, Christoffer Thor 4, Oskar Erixon 3, Axel Rämhed 2, Jesper Nilsson 2, Fatlum Ahmeti 2, Truls Lindström 2, Albin Järlstam, Jesper Jakobsson, Jacob Nelson
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.