Det blev förlust för andra träningsmatchen i rad för LIF Lindesberg. Hemma i Arenan föll laget med 27-29 mot den Allsvenska konkurrenten Country, där Karl Zetterlund noterades för ett mål i sin återkomst till staden.
Det blev tidigt underläge för LIF Lindesberg i lördagens träningsmöte med Country. Gästerna från Skövde kopplade direkt ledningen och gick ifrån med två mål, innan brandgult kunde bryta målnollan efter ett par minuters spel. LIF blev ändå kvar i underläge och med tio minuter spelat var ställningen 5-8.
Flera av de insläppta målen hade då tillkommit via omställningar från Countrys sida. Motståndet hade även lätt för att ta sig in bakom LIF:s defensiva centrallinje och Sébastien Ehnevid lämnades ofta ensam. Även offensivt slet brandgult ont, men efter åtta minuters måltorka lyckades Fatlum Ahmeti reducera till 6-11. Avståndet höll sig sedan intakt fram till halvtid dit Country gick med en fyra bollar stor ledning.
Under andra halvlek spelade LIF Lindesberg sedan upp sig en aning. Hemmalaget snyggade till siffrorna och fick även målmässig kontakt, men någon utjämning blev det aldrig. Country tog hem segern med 27-29 och det betydde LIF:s andra förlust på två spelade träningsmatcher.
– Om vi säger så här; vi är absolut inte nöjda med någonting. Vi har tränat på en massa grejer som vi inte får utdelning för. Samtidigt är det en träningsmatch, även om vi aldrig är nöjda när vi förlorar. Det var lite lojt och vi var inte riktigt där, analyserar Fatlum Ahmeti.
Läckte bakåt: ”Vi tjuvar några meter hit och dit”
Mittsexan konstaterar att LIF gav bort alldeles för mycket kontringar till en början av matchen. Under den inledande kvarten hade Country uppemot åtta omställningslägen menar Fatlum, som ger sin syn på brandgults försvarsinsats.
– Det blir så att desto lättare mål de får desto mer försöker vi att ta igen direkt. Istället för att avvakta jagar vi, då blir det såna där misstag. Vi tjuvar några meter hit och dit och kommer på fel sida om deras spelare, menar Fatlum och vänder sig till offensiven.
– Det är samma sak där, vi vill för mycket i perioder och slarvar. Men det är en träningsmatch och vi har inte haft offensiven i fokus hittills. Men jag tycker ändå att vi slarvar för mycket idag.
Mötet med Country var det andra på försäsongen för LIF, som förra söndagen förlorade med tolv bollar mot Eskilstuna GUIF. Nu landade nederlaget vid endast två mål och förberedelserna fortsätter för brandgult som har en månad kvar till seriestart i Allsvenskan. De unga namnen i truppen fortsätter att få chansen i Tobias Petterssons trupp. Mot Country var duon med Fredrik Karlsson och Christoffer Thor målbäst.
– Ja, det är många nya som får visa upp sig. De får en chans att ta en plats och det är kul att se, avslutar Fatlum.
Matchfakta LIF Lindesberg-Country:
Resultat: 27-29 (12-16)
Mål LIF: Fredrik Karlsson 5, Freddy Lindblad 4, Christoffer Thor 4, Oskar Erixon 3, Axel Rämhed 2, Jesper Nilsson 2, Fatlum Ahmeti 2, Truls Lindström 2, Albin Järlstam, Jesper Jakobsson, Jacob Nelson
Den gångna helgen höll Lindlöven en dubbelmatch i Lindehov med Boden och Piteå som gäster. I samband med söndagens match mot Piteå så höll Lindlöven en insamling till Mustaschkampen, där de insamlande pengarna gick direkt till Prostatacancerförbundet. Med hjälp av söndagens publik och samarbetspartners så stoltserar Lindlöven med 8 800 kronor till välgörenhet.
– Det är jätteroligt att så många ville vara med att bidra, säger Tomas Östlund.
Två matcher under samma tak i helgen. Lindlöven bjöd upp till en riktig hockeyfest med en pub- och pizzalördag och en spännande söndagsmatch som avslutning. Även om lördagen slutade med en klar seger så blev det en onödigt dramatisk avslutning där 3-0 blev 3-2. Söndagen blev däremot ännu värre, där Lindlöven gick mållösa mot Piteå som fixar tre raka mål i powerplay.
Discgolf är en ny sporttrend i Sverige som närmar sig Lindesberg. Mellan åren 2021 och 2025 så har antalet banor ökat med 62% från 505 banor i landet till 809 banor. Nästa år kommer även Lindesberg att kunna välkomna nya och gamla spelare till discgolfen. Bygget av en discgolfbana i Fritidsbyns skog är i full gång och förväntas öppna till vår.
– Nu jobbar vi på så länge snön håller sig borta och det inte blir för kallt, berättar Mona Ek, som är en av initiativtagarna till projektet.
Med 6-0 mot Vallentuna så fortsätter Lindlöven att övertyga som serieledare av HockeyEttans norra tabell. Väsby har haft en tuff inledning av säsongen men gästade Lindlöven med ett starkt defensivt spel, där bortamålvakten, Kalle Andersson, fick göra en hel del jobb. Hemmatruppen fortsätter däremot på vinnarspåret och gjorde fyra mål mot Väsby, samtidigt som Jonathan Frykholm höll stängt i hemmamålet.
– Det är tacksamt att stå i mål bakom det här laget, säger Frykholm.
Frövi judos talang, Ida Eriksson, visade under helgens Grand Prix i Lima att hon är tillbaka i toppform. 27-åringen vann samtliga matcher, där hon stod för en stark och taktiskt imponerande insats, vilket resulterade i ett mycket välförtjänt guld.
Det regnar poäng när Lindlöven är på isen! Tre matcher har slutat med lika många segrar inom den inledande säsongen av HockeyEttan och under söndagen kom även den fjärde triumfen i serien. Trots ett utökat antal minuter i utvisningsbåset, så kunde Lindlöven hålla nollan mot det gästande Kalix som hade åkt nära 100 mil enkel väg för att gästa Lindehov.
– Vi har bra målvakter som räddar oss till den här matchen, säger Sebastian Falk.
På lördag den 4 oktober spelas minnescupen Benjamins Minne för fjärde året, i Fritidsbyn Lindesberg. Cupen arrangeras av IFK Lindesberg, för att hedra minnet av pojkarnas vän och lagkamrat som gick bort i cancer endast 10 år gammal.
– Det är viktigt för mig, och det här gör jag för Benjamin och för Barncancerfonden, säger Aleksander Lazarevic.
Lindesberg och Frövi judo står för värdskapet när judo-VM för personer med Downs Syndrom avgörs i augusti 2026. Som uppladdning inför världsmästerskapet arrangerar man även lag-SM redan i december, där Frövi judos damer har en imponerande vinstsvit på hela åtta år i rad.
– Nu ska vi toppa EM från i år, säger Johan Orrbo glatt.