En 5-1 seger i söndags och idag blev det tennissiffrorna 6-1 till Lindlöven när man i kväll mötte Hedemora på bortaplan.
Lindlöven har verkligen börjat hitta rätt med sitt spel, på dom tre senaste matcherna så har man målskillnaden 17-3, otroligt imponerande.
– Det var gediget spel och en väldig jämnhet i spelet i kväll. Vi spelar med fyra kedjor och sju backar och alla spelare gör det bra. Även fjärde kedjan gör mål i kväll, säger Staffan Tholsson Lindlövens tränare.
Att just alla kedjor bidrar till målfabrikationen är något som är fantastiskt bra att kunna luta sig mot i jämna tuffa matcher. Även om inte dom givna målskyttarna får till det så är det hela tiden någon annan som kliver fram och levererar.
Lindlövens målskyttar:
0-1 Kristian Flygar (Patrik S, Jakob J)
0-2 Simon Jellvert (Patrik S, Dick A)
1-3 Dick Ahlström (Acke R, Patrik S)
1-4 Kristian Flygar (Niklas N, Niklas O)
1-5 Linus Rundgren (Patrik L)
1-6 Patrik Säfström (Niklas O, Simon J)
Periodsiffror: 0-1, 1-1, 0-4
Skott på mål: 38-38