En försäljning av fastigheterna som idag används som äldreboenden och ägs av kommunen, kan snart bli aktuell. Kommunstyrelsen har nu gett MoLAB i uppdrag att utreda och förbereda för en affärsmässig försäljning av fem stora fastigheter. En sådan affär skulle kunna frigöra mycket stora kapital för Lindesbergs kommun.
Kommunalråd Anders Larsson anser att detta är en mycket viktig fråga just nu, inte minst då man planerar för en rad större investeringar – bland annat Lindeskolans arena/idrottshall. Om fastigheterna Källgården, Ågården, Tallåsen, Mosebacke och Solliden säljs, kan kommunen få loss ett kapital uppemot 150 000 000 kronor.
En försäljning skulle innebära att kommunen då istället hyr lokalerna av en ny ägare. Anders Larsson menar att det inte blir någon större skillnad från idag, om man skriver ett riktigt och korrekt kontrakt.
-Vi hyr ju dessa lokaler redan idag, internt av Libo då förståss. Men jag tycker inte det finns anledning att både äga och hyra, det är bättre att få loss dessa pengar och lägga på andra saker. Vid en försäljning ska hyresbeloppet naturligtvis ligga i linje med dagens kostnader, annars är det ingen vinst, kommenterar han.
Är det tänkt att försäljningen ska finansiera idrottshallen?
-Delvis. Vi har andra stora projekt på gång, bland annat Fröviskolan.
Kommunstyrelsen understryker här en viktig sak, d v s att kommunen inte prompt måste äga såväl stora skogsfastigheter eller hyresfastigheter och affärs/industrilokaler. Skogen har man redan deklarerat planerna om, att det mesta ska säljas av. Men huruvida man tänker fortsätta med andra – och många gånger överflödiga – fastigheter är en fråga som man idag inte diskuterat.
Försäljningen av dessa fastigheter (äldreboendena) är dock en fingervisning om att man har ett nytt tänkande och synsätt.
-Fast det här är inget konstigt eller unikt, det finns en rad kommuner som nyligen har gjort likadant. Senast var det Härnösands kommun som sålde av fastigheter till ett värde av 850 000 000 kronor. Vi har åtminstone tagit ett steg i rätt riktning genom att påbörja en utredning, säger Anders Larsson.
Sent på tisdagskvällen skickades flera patruller till en adress i Guldsmedshyttan sedan man fått samtal om att en påverkad man hade beväpnat sig med en yxa, vilken han också skall ha slagit sönder en dörr med.
– Det verkar ha varit väldigt stökigt på platsen. Vi har bland annat fått använda spotthuva, pepparspray och handfängsel vid ingripandet, uppger Stefan Wickberg, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
En polispatrull fick göra en kraftig inbromsning för att undvika en kollision med ett tungt fordon på riksväg 68 på onsdagsmorgonen. Enligt uppgift skall lastbilen dessutom ha varit drabbad av en däckexplosion strax före omkörningen ägde rum.
– Här kan man verkligen ifrågasätta om chauffören verkligen är lämplig att vara ute i trafiken, kommenterar Stefan Wickberg, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
INSÄNDARE/DEBATT: För att få ekonomin i balans beslöt Hälso- och sjukvårdsnämnden i september 2019 att reducera antalet arbetade timmar under kvällar, nätter och helger inom området jour och beredskap.
Tjänstemännen visade att det under 2018 endast hade gjorts 26 operationer på operationsavdelningen nattetid i Lindesberg. De beslöt därför att ta bort primärjouren på akutmottagningen i Lindesberg. De rådde närapå enighet om detta i nämnden. Först efter en längre tid uppdagades det att nämndens ordförande inte presenterat verksamhetens hela omfattning. Mellan klockslagen 17.00 och 07.00 behandlades dessutom 2 585 ytterligare patienter av kirurgjouren på akutmottagningen och 1 175 mellan 21.00 och 07.00.
UPPDATERAD. Vid 14-tiden på måndagen larmades Nerikes Brandkår ut till en gräsbrand i Grönbo, en mil öster om Lindesberg.
En singelolycka med personbil har inträffat på länsväg 249 strax utanför Fellingsbro i riktning mot Arboga.
Det är ett stort rivningsarbete igång på Ishockeygatan, där den 51-åriga curlinghallen kommer att få ett riktigt ansiktslyft. I oktober är det tänkt att en ny curlinghall ska vara på plats, där man förutom en delad entré med Lindehov, även kommer att kunna hålla lokalen i varmare temperaturer.
– Det är jättehäftigt och vi hoppas såklart att det lockar fler till curlingen, säjer Christer Larsson.
Sedan 37:an slog upp portarna till sina nyrenoverade och större lokaler i början av året har man bjudit på en rad olika nyheter. Inom kort hoppas man kunna lansera den senaste och kanske största av dem, nämligen sin alldeles egenproducerade glass.
– Det här är en chansning så klart, folk är vana vid att se 37:an på ett visst sätt, men vi hoppas att det blir succé, berättar Julia Ekmark.
Med våren kommer oro för vissa som bor i närheten av sjöar och vattendrag. En extrem vårflod med höga flöden kan orsaka stora skador på egendom. Just nu ger dock Linde energi ett lugnande besked till de som berörs. Någon extrem vårflod ser man inte på kartan i dagsläget.