Lindesbergs kommun kommer inte straffas för de köp av konsulttjänster, som gjorts i strid mot upphandlingslagen, till den sammanlagda summan av 3 134 591 kronor under 2013 och 2014. Konkurrensverket kommer inte att fortsätta utredningen då man anser att utredningen blir för omfattande och därför inte är motiverad, meddelar man i beslutet.
Det var i januari 2014 som misstankar om otillåtna köp av konsulttjänster inom miljö och arkitektonik uppdagades, detta sedan Konkurrensverket fått ett anonymt tips om ett misstänkt ”skumraskförfarande”.
Av den totala summan 3 134 591 kronor skall Bergslagens Miljö- och Byggförvaltning ha stått för 2 800 000 kronor. Lindesbergs kommuns upphandlingschef, Magnus Nordkvist, konstaterade tidigt och öppet att man har gjort alla fel man kan göra och att man löpte stor risk att få böta 300 000 kronor.
– Det står nog ganska klart att BMB och kommunen borde ha, enligt lagen, upphandlat dessa tjänster, sade Magnus Nordkvist i en intervju i februari.
Men kommunen går alltså fri ur detta. Konkurrensverket anser att kommunen på ett tydligt sätt har visat att man erkänt att man har gjort fel och i framtiden skall upphandla dessa tjänster enligt lagen om offentlig upphandling. Därför menar man att det inte finns anledning att fortsätta utredningen, detta då denna skulle bli för omfattande i förhållande till hur allvarligt problemet är.
Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men efter att två hyresgäster på rad har tvingats i konkurs har han fått nog, och öppnar för att sälja fastigheten.
– Mitt tålamod som fastighetsägare är slut. Min personliga känsla är att tillståndshanteringen i den här kommunen har gjort det onödigt svårt att bedriva en verksamhet här, säger han till LindeNytt.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
Under torsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 kommuner. Grannkommunerna Ljusnarsberg och Hällefors klättrar vardera 7 platser, medan Nora tappar 14. Lindesberg ökar tre, och ligger nu på plats 285 av 290.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.