Lindesbergs kommun kommer inte straffas för de köp av konsulttjänster, som gjorts i strid mot upphandlingslagen, till den sammanlagda summan av 3 134 591 kronor under 2013 och 2014. Konkurrensverket kommer inte att fortsätta utredningen då man anser att utredningen blir för omfattande och därför inte är motiverad, meddelar man i beslutet.
Det var i januari 2014 som misstankar om otillåtna köp av konsulttjänster inom miljö och arkitektonik uppdagades, detta sedan Konkurrensverket fått ett anonymt tips om ett misstänkt ”skumraskförfarande”.
Av den totala summan 3 134 591 kronor skall Bergslagens Miljö- och Byggförvaltning ha stått för 2 800 000 kronor. Lindesbergs kommuns upphandlingschef, Magnus Nordkvist, konstaterade tidigt och öppet att man har gjort alla fel man kan göra och att man löpte stor risk att få böta 300 000 kronor.
– Det står nog ganska klart att BMB och kommunen borde ha, enligt lagen, upphandlat dessa tjänster, sade Magnus Nordkvist i en intervju i februari.
Men kommunen går alltså fri ur detta. Konkurrensverket anser att kommunen på ett tydligt sätt har visat att man erkänt att man har gjort fel och i framtiden skall upphandla dessa tjänster enligt lagen om offentlig upphandling. Därför menar man att det inte finns anledning att fortsätta utredningen, detta då denna skulle bli för omfattande i förhållande till hur allvarligt problemet är.
På första advent, den 30 november, blir det julstämning i Lindesberg. Inte minst på Kristinaskolans gård, där Lindesbergs Fastigheter bjuder in till julmarknad för första gången.
– Den här gården, den här fina entrén till Lindesberg – den vill vi ju utnyttja, så vi hakar på skyltsöndagen, säger Ann-Louise Hytter.
För bara två månader sedan var arenarestaurangen bara ett tomt skal, nu är den nyrenoverad, fylld med nya upplevelser, redo att ta emot sina första gäster. På fredagskvällen är det premiäröppning för Main Event i Lindesberg.
– Det känns bra, hela helgen är vi fullbokade, säger Jesper Johansson glatt.
Den obemannade lanthandeln i Ramsberg, som blivit byns hjärta, har nu utsetts till Årets kooperativ i Sverige 2025. Det avslöjades under prisceremonin som hölls på onsdagskvällen i Stockholm. Mirjam Björkman, Agneta Segerfeldt och Ulrika Beskow från Ramsbergs Handel fick motta såväl diplom och blommor som den stora äran.
– Det är superhäftigt att vi vann, vi blev jättechockade, säger Mirjam Björkman, ordförande i föreningen.
Efter en sommar kantad av blåst, trasiga tält och envis kamp får Elin Olofsson och Gåvoboden i Lindesberg nu en nystart. Genom att kroka arm med Lindes skrädderi får verksamheten inte bara en ordentlig lokal med tak över huvudet – utan också nya möjligheter att utveckla sitt arbete med återbruk och hållbarhet.
– När den här chansen dök upp kändes det som en skänk från ovan. Det är ett så fantastiskt bra samarbete, just det här med återbruk och skrädderi på ett och samma ställe, säger Elin Olofsson, initiativtagare till Gåvoboden i Lindesberg.
På fredag 31 oktober, klockan 10:00, släpps cirka 1000 ytterligare biljetter till Strålande Jul. Lindesbergs kommun meddelar även att Rosa Kvartetten tillkommit och utökar nu uppställningen av artister under konserten.
På måndagen hölls den allra sista gjutningen på Baettr – och därmed gick en 600 år lång epok i graven. I Guldsmedshyttan var stämningen påtaglig, och många uttryckte oro inför framtiden. Simon Enström, som är engagerad i bygden och arbetar på ICA Supermarket Trivselköp, har märkt av stämningen i butiken under dagen.
– Det märks på kunderna att de är påverkade av detta. Det är en sorglig dag för bygden, säger Simon.
INSÄNDARE/DEBATT: Som föräldrar till barn på både Lindbackaskolan & Brotorpsskolan vill vi rikta ett stort tack. Till Lärare på Brotorp som tog beslut när larmet gick på rasten att ta sig från skolan direkt och samla våra barn på Mejk.
Vid en pressträff på fredagsmorgonen presenterade Lindesbergs kommun artisterna till Strålande Jul, som spelas in i Lindesberg arena 25 november. Bland dessa finns både mellovinnare, barnfavoriter och Lindesbergs egen Martin Almgren.