Bristen på boende – centralt och i attraktivt läge – är en fråga kommunen arbetar fram olika alternativ för att lösa. De senaste siffrorna från Statistiska centralbyrån visar att inflyttningen till centrala Lindesberg ökar, en positiv tendens kommunen ser viktigt att gynna ytterligare. Men då krävs också att kommunen öppnar famnen och välkomnar de få byggföretag som faktiskt har, eller har haft, önskemål att få bygga nya bostäder.
I centrala Lindesberg finns ett antal tomter som är mer eller mindre klara för nybyggnation. Dessa få lägen är A och O att förvalta väl. Så långt är kommunen med. Men att få byggföretagen att haka på och våga satsa på Lindesberg är en fråga som kräver vissa kompromisser.
Vi har talat med ägarna av Palmgrenska Huset, ett av de senaste i raden ”attraktiva lägen” som skapats centralt. Tidigare fanns en vilja från deras sida att komplettera Palmgrenska med en ”syskonfastighet”. Men kostnadsmässigt var det inte hållbart och Segersborgs fastigheters representant – och tillika konsult – Börje Björk menar att kommunen borde vara lite mer villiga att hjälpa till.
-Nu är det några år sedan det här ärendet var uppe sist, men jag minns att bara markundersökningen skulle kosta omkring 150 000 kronor. Det hade väl varit hållbart i en större stad, men i Lindesberg – nej. Jag tycker kommunen kunde vara lite mer tillmötesgående och hjälpa till i sådana här frågor, säger Börje.
Faktum är att kommunen ändrat uppfattning sedan dess. Idag m å s t e nya hyresbostäder byggas omedelbart för att inte gå miste om den positiva trend vi ser i inflyttningsstatistiken.
Kommunchef Peter Bring säger att man är mycket glada för nya initiativ och är villig att diskutera vissa former av stöd och hjälp åt bygg- och bostadsföretag.
-Jag kan inte uttala mig i just det här fallet, men generellt sett så måste vi vara öppna för att hjälpa till och stödja sådana här initiativ, säger han.
Men att slopa kostnaden för markundersökningar är tveksamt.
-Vi kan inte gå in och ta dessa kostnader varje gång, säger Bring.
Samtidigt ser Bring en god investering i att betala för markundersökningen om detta genererar en hyresfastighet, en öppning i bostadsbristproblematiken.
-Ja, det är en god investering om det ökar inflyttningen till kommunen, konstaterar kommunchefen.
Förslaget om en ”syskonfastighet” vid Palmgrenska har inte diskuterats på nytt sedan förslaget ”lades till handlingarna”, detta efter att byggstarten blivit för dyr pga markundersökningen.
Tidigare artikel>>
Just nu befinner sig räddningstjänsten i Storå med anledning av en mindre brand i terrängen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det röra sig den majbrasa som brann där på Valborgsmässoaftonen som blossat upp igen.
– Det brinner med öppna lågor och det finns i nuläget ingen prognos för hur länge man kommer att behöva arbeta med branden, uppger larmoperatör.
INSÄNDARE/DEBATT: Avseende planerad vindkraft i området Morskoga/Bergshyttan/Grönbo. Efter ett möte den 8/5, sammankallat av Landinfra kan följande kommentarer inte undvikas. Har emellertid synnerligen svårt att finna några positiva effekter, varken ur klimat eller miljömässig synvinkel.
INSÄNDARE/DEBATT: Det ligger ett långvarigt underskott bakom socialnämndens ekonomi. Vi har en ekonomi som är svår att budgetera för. Ett enda lagstadgat ärende kan betyda många miljoner i kostnader per år och detta kan ske från en dag till en annan. Under sju års tid har jag på nära håll följt förra styrets nedskärningar för att komma tillrätta med underskottet, viket i långa loppet leder till dyrare omkostnader då vi i Socialnämnden arbetar med människor och välfärd, något som man inte bara plockar bort.
Efter fjolårets succépremiär återvänder nu MTB-loppet Ramträffen till de trolska skogarna i Ramsberg. På rullstensåsar, längs sjöar, över raviner och genom spektakulära installationer mitt ute i naturen går loppet som lockar cyklister från hela Sverige.
– Vi fick fler anmälda än vi hade räknat med förra året och väldigt fint beröm för våra leder, så vi kör igen i år, säger Henrik Björkman från Ramsbergs idrottsförening.
I samband med Vårmönstringen i lördags anordnades Lindesbergs första Burnout-tävling vid SHRA:s klubblokal på Linde Raceway. Eventet lockade omkring 500 åskådare som samlades för att njuta av en kombination av motorsång, däckrök och hög stämning. Mikael ”Blomman” Blomberg från SHRA konstaterar att evenemanget överträffade förväntningarna.
– Vi hade aldrig trott att så många skulle komma, det blev riktigt drag – jättekul, säger ”Blomman”.
Under lördagen firade IFK Lindesberg sitt 120-årsjubileum med en riktig fotbollsfest vid Fritidsbyn i Lindesberg. Dagen till ära fick man celebert besök av fotbollsstjärnor som Kevin Walker, Samuel Wowoah och dessutom veteranlaget från Djurgårdens IF.
– Det har varit en toppendag, mycket folk och trevlig stämning, säger Petter Carlsson, ordförande i IFK Lindesberg.
Trots envisa regnskurar och mörka moln var stämningen på topp under årets Vårmönstring. På Lindeskolans stora grönområde stod blankpolerade bilar och motorcyklar från olika tidsepoker uppradade så långt ögat kunde nå. LindeNytt var på plats och fångade flera härliga ögonblick från utställningen som vi delar med oss av i bildspelet ovan.
Den allvarliga trafikolyckan, strax utanför Lindesberg, fick dödlig utgång. Detta bekräftades av polisen tidigt på torsdagen.