Hotell i Bergslagen, som driver Lindesbergs Stadshotell, har begärts i konkurs. Detta uppger Mats Barlow som tog över hotelldriften 2010 och har drivit verksamheten tillsammans med sonen Mattias Barlow.-Trots alla åtgärder och rejäla insatser från personalen, hade vi inget annat val än att lämna in en konkursansökan vilket gjordes igår, säger Mats Barlow.
Ekonomin har varit svår en tid och trots rejäla åtstramningar har det inte gått att rädda hotellverksamheten från konkurs. Mats Barlow berättar att man arbetat intensivt för att finna lösningar på problemet. Åtgärdspaketet innebar bland annat att banta personalstyrkan från 12 till 8 anställda. Alla vidtagna åtgärder gav resultat – men först i elfte timmen. Och då visade det sig vara för sent.
– Allt arbete vi och personalen lade ner för att styra upp situationen gav verkligen resultat. Sista halvåret har gått med vinst. Problemet är att vändningen kom för sent bara, kommenterar Mats.
Personalen har blivit informerad om att en konkursansökan har lämnats in till tingsrätten.
Situationen innebär inte att hotellet stängs. Enligt uppgift kommer det att presenteras en ny lösning för hotellverksamheten i Lindesberg inom en veckas tid.
































