På lördag kliver Sverige in i handbolls-EM i Polen och man gör det med ungefär samma utmaning framför sig som LIF Lindesberg kämpar med i allsvenskan – att spela konsekvent handboll i 60 minuter.
Ett dåligt genrep brukar göra en bra premiär, eller hur är det man brukar säga? Jag gissar att det svenska handbollslandslaget innerligt håller tummarna för att det är ett talesätt som stämmer inför den stundande EM-turneringen i Polen.
För well, det ser rätt tveksamt ut inför första avkast. Något annat kan man inte säga.
Jag fortsätter att förundras över hur handboll i betydligt större utsträckning än andra idrotter är en sport där det tycks infernaliskt svårt att upprätthålla en jämn nivå. LIF Lindesberg är knappast det enda laget som svajar upp och ner i matcherna, till och med landslaget har svårt att vara konsekventa i 60 minuter. Vilket kan tyckas vara mycket märkligt.
När det gäng som ska försvara de svenska färgerna i Wroclaw, Polen genrepade genom att spela träningsturnering mot Spanien, Brasilien och den kommande värdnationen slutade det med tre raka förluster. Mycket på grund av att de blågula inte klarade att stå hela distansen ut. När matcherna skulle knytas ihop och stängas igen började det svaja. Ganska betänkligt.
De blågula tappade ledningar och började göra onödigt många tekniska fel i matchernas slutskede. Har ni hört den förut? Det händer alldeles för ofta i den här vackra sporten. Visst kan det vara ett resultat av att det är ett ganska oprövat och orutinerat svenskt landslag som förbereder sig för kommande EM, inte minst på niometerspositionen. Men det är bortförklaringar som inte håller när det väl blir skarpt läge. Det är då det gäller att prestera sin bästa handboll. Då finns det inte utrymme för slarv.
För svenskarna går ju på lördag in i turneringen med en måstematch direkt. Då väntar Slovenien, ett gäng som Sverige helt enkelt måste slå för att resten av turneringen över huvud taget ska kunna bli rolig. Tyskland och Spanien, som är de andra gängen Sverige stöter på i grupp C, är ju nationer som det känns som att det ska väldigt mycket till för att de blågula ska kunna besegra. Inte minst då Spanien som för bara några dagar sedan pulvriserade oss och vann med solklara 32-22.
Nyckeln blir den konsekventa nivån. Det fungerar inte att tappa spelet fullständigt sista kvarten och gå mållösa i elva minuter, så som skedde i sista matchen mot Brasilien i fyrnationsturneringen i spanska Irun. Svenskarna har visat att de kan spela en bra handboll, det gäller bara att göra det mer konsekvent.
På något sätt är det nästan lite ironiskt att Sverige går in till EM-premiären mot Slovenien med ungefär samma utmaning som LIF Lindesberg har framför sig när laget dagen efter tar sig an OV Helsingborg på hemmabana.
Att spela konsekvent handboll i 60 minuter.
För sjätte året i rad så fylls Fornaboda Travbana med kanonfina unghästar inom kallblodsrasen. Unghästutställningen för kallblod har mer eller mindre blivit en tradition på travbanan strax utanför Lindesberg och till årets upplaga är det ett rekordhögt deltagarintresse inför lördagen.
– I år är det även en hel del anmälningar som kommer utanför våran region, säger Anders Järnerot.
När tävlingen arrangerades första gången 2016, hade man cirka 200 starter på tre mattor. Tio år senare är Linde Judo Open rekordstort, med närmare 600 starter på hela sex mattor. Ambitionen att skapa en riktigt stor tävling, som lockar såväl svenska som internationella atleter har man lyckats infria, då deltagare från både Sverige, Norge, Danmark och Nederländerna intog arenan i helgen.
– Riktigt roligt att tävlingen har utvecklats så pass mycket på 10 år, säger Johan Orrbo.
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.