På lördag kliver Sverige in i handbolls-EM i Polen och man gör det med ungefär samma utmaning framför sig som LIF Lindesberg kämpar med i allsvenskan – att spela konsekvent handboll i 60 minuter.
Ett dåligt genrep brukar göra en bra premiär, eller hur är det man brukar säga? Jag gissar att det svenska handbollslandslaget innerligt håller tummarna för att det är ett talesätt som stämmer inför den stundande EM-turneringen i Polen.
För well, det ser rätt tveksamt ut inför första avkast. Något annat kan man inte säga.
Jag fortsätter att förundras över hur handboll i betydligt större utsträckning än andra idrotter är en sport där det tycks infernaliskt svårt att upprätthålla en jämn nivå. LIF Lindesberg är knappast det enda laget som svajar upp och ner i matcherna, till och med landslaget har svårt att vara konsekventa i 60 minuter. Vilket kan tyckas vara mycket märkligt.
När det gäng som ska försvara de svenska färgerna i Wroclaw, Polen genrepade genom att spela träningsturnering mot Spanien, Brasilien och den kommande värdnationen slutade det med tre raka förluster. Mycket på grund av att de blågula inte klarade att stå hela distansen ut. När matcherna skulle knytas ihop och stängas igen började det svaja. Ganska betänkligt.
De blågula tappade ledningar och började göra onödigt många tekniska fel i matchernas slutskede. Har ni hört den förut? Det händer alldeles för ofta i den här vackra sporten. Visst kan det vara ett resultat av att det är ett ganska oprövat och orutinerat svenskt landslag som förbereder sig för kommande EM, inte minst på niometerspositionen. Men det är bortförklaringar som inte håller när det väl blir skarpt läge. Det är då det gäller att prestera sin bästa handboll. Då finns det inte utrymme för slarv.
För svenskarna går ju på lördag in i turneringen med en måstematch direkt. Då väntar Slovenien, ett gäng som Sverige helt enkelt måste slå för att resten av turneringen över huvud taget ska kunna bli rolig. Tyskland och Spanien, som är de andra gängen Sverige stöter på i grupp C, är ju nationer som det känns som att det ska väldigt mycket till för att de blågula ska kunna besegra. Inte minst då Spanien som för bara några dagar sedan pulvriserade oss och vann med solklara 32-22.
Nyckeln blir den konsekventa nivån. Det fungerar inte att tappa spelet fullständigt sista kvarten och gå mållösa i elva minuter, så som skedde i sista matchen mot Brasilien i fyrnationsturneringen i spanska Irun. Svenskarna har visat att de kan spela en bra handboll, det gäller bara att göra det mer konsekvent.
På något sätt är det nästan lite ironiskt att Sverige går in till EM-premiären mot Slovenien med ungefär samma utmaning som LIF Lindesberg har framför sig när laget dagen efter tar sig an OV Helsingborg på hemmabana.
Att spela konsekvent handboll i 60 minuter.
För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gången gjorde man det extra festligt, då man för första gången höll en prisceremoni där även personerna som nominerat sin eldsjäl fick deltaga.
– Det här är årets höjdpunkt, säger vd Joakim Johansson.
Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi judo, som hade en minst sagt imponerande vinstsvit i bagaget, gick in som solklara favoriter och var laget man behövde slå för att vinna. Men för hela nionde året i rad blev damerna svenska mästare, medan herrarna fick med sig en välförtjänst brons.
För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. Den här gången verkar det däremot som att tåget fortsätter en bit till. Med ett stabilt spel och flera målchanser så ger man inte Strömsbro någon som helst möjligheter till mål. För sjätte gången under säsongen så stänger Lindlöven kassen samtidigt som man själv står för en rejäl utklassning av tabellfemman, Strömsbro.
– Vi gör det bra och stabilt utan att ”flasha” för mycket, säger Lennart Hermansson.
Det orangeklädda Lindlöven får ett nytt besök i Lindehov när den lika orangefärgade truppen från Strömsbro IF laddar för onsdagens match. Efter sex poäng från den gångna helgens dubbelmatcher i norrland så får Lindlöven kort om tid att hämta andan. Med sjuka och skadade spelare i truppen kommer onsdagens hemmapublik att få se en av föreningens yngre förmågor, Wiggo Centervad, som även var med till norrlandsmatcherna.
– En jätteduktig junior som gjorde en grym helg i norrland, säger Lennart Hermansson.
På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart ”Lelle” Hermansson inför nedsläppet.
Den gångna helgen höll Lindlöven en dubbelmatch i Lindehov med Boden och Piteå som gäster. I samband med söndagens match mot Piteå så höll Lindlöven en insamling till Mustaschkampen, där de insamlande pengarna gick direkt till Prostatacancerförbundet. Med hjälp av söndagens publik och samarbetspartners så stoltserar Lindlöven med 8 800 kronor till välgörenhet.
– Det är jätteroligt att så många ville vara med att bidra, säger Tomas Östlund.
Frövi judos supertalang Ingrid Nilsson, kan nu titulera sig som europamästarinna efter ett felfritt genomfört mästerskap i Moldavien, där hon återigen fick ställa sig högst upp på prispallen. Detta är Sverige tredje guld någonsin på U23-EM.
Det regnar poäng när Lindlöven är på isen! Tre matcher har slutat med lika många segrar inom den inledande säsongen av HockeyEttan och under söndagen kom även den fjärde triumfen i serien. Trots ett utökat antal minuter i utvisningsbåset, så kunde Lindlöven hålla nollan mot det gästande Kalix som hade åkt nära 100 mil enkel väg för att gästa Lindehov.
– Vi har bra målvakter som räddar oss till den här matchen, säger Sebastian Falk.