I dag skrevs kontrakt mellan Lindesberg Arena AB och Anita och Elof Elvenäs som ska driva restaurangen och bowlinghallen i arenan. Arenakrogen, som restaurangen kommer att heta, har redan anställt en kock och arbetet med iordningställande av lokal, förhandlingar med leverantörer och marknadsföring börjar med detsamma. Den 18 mars ska allt vara klart för ett öppet hus för allmänheten.
– Att få driva restaurang med de här vyerna är inte fel, säger Elof Elvenäs och blickar ut mot den vintervackra och frusna Lindessjön.
Själv är han gammal bowlare och har alltid drömt om att få driva bowlinghall. Nu uppfylls den drömmen.
Paret Elvenäs driver redan i dag Kristineplans Restaurang och Bowling i Kopparberg. Bowlinghallen där har i princip samma utrustning och teknik, vilket Elof ser som en stor fördel. I Kopparberg finns 6 banor, i Lindesberg 8. Köket har ungefär samma kapacitet som det i Kopparberg men sittplatserna är färre. I Lindesberg blir det platser för cirka 120 gäster medan det går in uppemot 200 i Kopparberg.
– Vi fick ytterligare anbud men Elof och Anita Elvenäs erfarenhet var vad som blev avgörande. De har drivit liknande verksamhet och vet precis vad det handlar om, säger Åsa Jönsson-Carlsson, VD för driftsbolaget Lindesberg Arena AB.
Elof är den som kommer att ansvara för bowlingdelen medan Anita tar hand om det som berör restaurangen.
– Vi jobbar givetvis nära varandra och bollar allting. Vi samarbetar bra, säger Anita, som berättar att de nu kommer att lägga allt krut på att få igång verksamheten i arenan, samtidigt som restaurangen och bowlingen i Kopparberg fortsätter som vanligt.
– Vi har en väldigt bra personalstyrka med driv i Kopparberg som gör att vi kan vara här och jobba. Vi tror det är bra att Lindeborna får se oss och också får se att det är en förändring på gång, säger Anita, som redan hunnit anställa en kock och har en till på gång.
– Att kunna lösa kocksidan på ett bra sätt var viktigt när vi bestämde oss för att gå in i detta. Nu har vi anställt Tony Risberg, en jätteduktig kock från Köping, säger Anita.
Matutbudet kommer att likna det i Kopparberg. Husmanskost och á la carte. Restaurangen kommer att heta Arenakrogen.
– Namnet lyfter fram arenan och signalerar samtidigt vad det är för slags verksamhet, säger Elof.
Vilka förändringar kommer övertagandet att innebära då?
– Vi kan ju avslöja att man kommer att märka skillnad i alla fall, säger Elof återhållsamt.
– Utan att säga för mycket så kan vi nämna att det blir lite annorlunda med miljön och inredningen. Den 18 mars kommer vi att ha öppet hus och då är alla välkomna hit att själva kika, säger Anita.
Priset och öppettider då?
– Det blir ingen förändring på prissidan. Öppettiderna kommer däremot att bli bättre. Under helgerna kommer tiderna på bowlingen och restaurang att gå hand i hand.
Hur känns det att sätta igång?
– Vi ser det som ett oerhört förtroende att få vara med och lyfta upp och få fart på arenan. Det är ett stort projekt och det känns jätteroligt. Den här byggnaden är ju betydelsefull för hela bygden, säger Elof.
– Ja, det finns en enorm potential i arenan och det är jätteroligt att få vara med på den här resan. Nu är det upp till bevis. Det är dags att sätta igång och jobba hårt och visa att vi är rätt folk att driva detta, säger Anita. I morgon ska hon träffa kanal 5 för att prata marknadsföring.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter ”betydande kostnadsutmaningar” för tillverkningen i Sverige. Sedan dess har man arbetat hårt för att försöka få till en försäljning, för att kunna få in en ny aktör i lokalerna. Under tisdagen kom beskedet att det lokala företaget Nordic metal recycling blir nya ägare av Baettr i Guldsmedshyttan AB, som nu kommer byta namn till Nordic Casting AB.
– Vi är glada att ha kommit i mål med detta, säger vd Monica Joon i ett pressmeddelande.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.
För närmare 15 år sedan lades vårdverksamheten på det tidigare äldreboendet Mosebacke i Vedevåg ner. Nu ska Lindesbergs kommun utreda möjligheterna till att använda lokalerna inom omsorgen igen, efter ett ledamotsinitiativ från SD och KD.
– Jag tror att det skulle vara bra, både för Vedevåg, men också ekonomiskt bra för kommunen, säger Tom Persson (SD) ordförande i socialnämnden.
Nu står det klart att kammarrätten upphäver det tillfälliga beslutet som gav krogen Brasserie All In i Lindesberg rätt att fortsätta servera alkohol. Därmed står kommunens återkallelse av serveringstillståndet fast under pågående rättsprocess.
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.
Brasseri All In i Lindesberg fick sitt serveringstillstånd för alkohol indraget av kommunen i slutet av april. Efter att krogen överklagat beslutet har Förvaltningsrätten tillfälligt stoppat verkställandet och därmed återinfört tillståndet i väntan på besked. Nu hoppas krogägaren kunna rädda sommarsäsongen – samtidigt som man skärper säkerheten inför helgens Vårfest, där bland annat det norska dragplåstret Kuselofte är kvällens huvudakt.
– Vi vill visa att vi tar det här seriöst, så det kommer bli hårdare både vid dörren och vid serveringen. Det ska vara tryggt för både gäster och personal, så nu skärper vi rutinerna, säger krogens ägare, Oliver Lindberg.