Många ville passa på att göra ett klipp. Foto: Fredrik Norman
Köphysteri när två butiker i samma kvarter halverade priserna
Idag gick startskottet för konkursutförsäljningen vid Vibergs Skor samt en stor rea vid klädbutiken Kurts Herrmode på andra sidan gatan. Denna ”dagens dubbel” väckte en enorm köplusta i det annars så svaga januari. Och redan i morgon, fredag, får de två butikerna sällskap av ytterligare en klädbutik som passar på att dumpa priserna…
I dagarna tre kommer de två butikerna att hålla minst halva priset på hela butikssortimentet och det tycks traktens konsumenter uppskatta riktigt ordentligt så här i det ”fattiga januari”. I fallet Vibergs Skor är det troligtvis med ett halvt leende som kunderna gör sina klipp. Här pågår nämligen total utförsäljning med anledning av att företaget försatts i konkurs. Redan innan butiken hade öppnats, stod ett 30-tal utanför och väntade på 10-slaget – och fler anslöt till skaran för varje minut som gick.
På andra sidan gatan råder en annan ”utförsäljning” av butikssortimentet, som inte har en mörk skugga hängande över sig. Här ges nämligen plats åt årets vår- och sommarmode som är på ingång.
Butiksägare Christer Andersson märkte ganska omedelbart av att de dumpade priserna i de två butikerna har skapat ett rejält tryck i kvarteret.
Christer Andersson hjälper en kund att finna en vinterjacka som sitter som den ska. Foto: Fredrik Norman
– Det har börjat riktigt bra, säger han kort medan han kryssar mellan de olika kunderna i butiken och hjälper dem finna rätt storlekar på det som fångat deras intresse.
Hos Kurts Herrmode har priskalaset dessbättre inte en negativ paroll som i fallet Vibergs Skor. Christer Andersson berättar att det handlar om att göra plats för vad som komma skall.
– Man måste ju dumpa priserna rejält, så man får sälja av ordentligt och göra plats åt vårens och sommaren nyheter som är på väg in, kommenterar Christer Andersson på Kurts Herrmode.
– Dessutom finns planer på en mindre ombyggnad i butiken här i slutet av januari. För att underlätta detta är det bra att få undan lite plagg först, tillägger Christer.
Med start i morgon, fredag, kommer även klädbutiken Antoinette hänga på prisdumpningen i kvarteret, då butiksägaren Jeanette Andersson öppnar en rea-lokal för ändamålet. Denna realisation kommer att hållas i Team Sportias tidigare lokal.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
För fjärde året i rad hölls finalen av Innovation Day på Lindeskolan. Bland de åtta grupperna fanns det lika många unika innovationer som var väl uträknade och som verkligen fick tremannajuryn från Linde Energi och Örebro Universitet att tänka till i sin bedömning. Efter en längre översikt över alla åtta innovationer så blev den vinnande innovationen en flerfunktionell mobilapp som ska minska det dagliga matsvinnet i det vardagliga livet.
Jessica Roch driver det nystartade cateringföretaget "Mat på fat". Barnen William och Lina är två av Jessicas största supporters. Foto: Jennie Einarsson
Efter en tuff start i livet har Jessica Roch hittat hem – i köket. Från huset i Storå driver hon det nystartade cateringföretaget ”Mat på fat”, där mat lagad från grunden snabbt blivit en succé. Redan tio dagar efter premiären har hon fått mängder av bokningar och förfrågningar – och är själv överraskad över hur stor efterfrågan är.
– Jag har fått flera beställningar från både företag och privatpersoner och bara positiva reaktioner, vilket är väldigt roligt, säger Jessica.
En av världens bästa frisörer, Maja Svensson, har gjort verklighet av sin dröm och öppnar egen frisörsalong i Lindesberg tillsammans med parhästen Amanda Jansson. Med bara några dagar kvar till premiäröppningen av ”Majanda” är det mesta på plats i deras helrenoverade lokal på Bytesgatan 12.
– Vi har verkligen saknat våra fina kunder och undrar vad som hänt i deras liv på sistone. Man bildar väldigt speciella band som frisör och kund, och vi är så glada över att vara tillbaka, säger Maja och Amanda.
Lördagen den 9 maj är det dags för årets upplaga av den omåttligt populära Vårmönstringen, som varje år lockar tusentals besökare till Lindesberg. För fjärde året arrangeras också Vårfesten, även denna gång på och i anslutning till Brasserie All In. I år slår man på stort, när den norska dundersuccén Kuselofte blir kvällens huvudakt.
– Nu satsar vi och växlar upp, så vi hoppas på gehör och att det blir en riktigt rolig kväll, säger Oliver Lindberg.
I helgen publicerades ett Facebookinlägg av en privatperson som fick ett stort gehör på sociala medier. Där skrevs det bland annat om hur en kroggäst drabbats av akut sjukdom och blivit medvetslös utan att varken polis eller personal tagit något ansvar i händelsen. Ett inlägg som inte bara är fyllt med desinformation om vad som hände, utan som också har orsakat stort obehag i personalstyrkan, menar krogens ägare.
– Det är otroligt onödigt att vi alla ska lägga en sådan energi för att någon vill ha status, säger Oliver Lindberg.
Rapporteringen i medierna om att GB upphör med försäljningen av en av Sveriges mest sålda glassar har väckt mycket starka reaktioner i sociala medier. Nu går Tempo i Storå ut med ett lugnande besked: Daimstruten kommer att fortsätta finnas kvar i butikssortimentet, men under en annan tillverkare.
– Nu när det är ute i nyheterna kan jag meddela att Daimstruten inte kommer att försvinna, informerar butiksägaren Dennis Norström.
Besök Linde AB behöver tillfälligt hålla motionsbassängen samt undervisningsbassängen och plaskbassängen på Badhuset Energikällan stängda. Anledningen är att de nyinstallerade sandfiltren har visat sig innehålla rester av glasfiber, vilket medfört att partiklar kommit ut i bassängvattnet.
Planerna för den stängda Stadsskogsskolan i Lindesberg har varierat under åren – det har bland annat diskuterats att bygga äldreboende och bostäder i fastigheten. Nu slopar man dessa visioner – åtminstone i kommunal regi. Den gamla skolbyggnaden skall istället säljas och redan nu har en mäklarfirma fått i uppdrag att sondera terrängen. FALAB hoppas nu att en privat aktör kan ta över och utveckla byggnaden.
– Det är viktigt att vi väljer köpare med omsorg. Vi har ett ansvar vid försäljning och söker en aktör som vi litar på och tror kommer göra det här riktigt bra, säger Mikael Kihlberg, VD för FALAB/LIBO.
Martin Stenmarck: ”Lindesberg är vackert”
Efter Marcus och Martinus repetition i Lindesberg arena, är det dags för Martin Stenmarck att inta scenen. Med gitarren i ett stadigt grepp sjunger ...