Många ville passa på att göra ett klipp. Foto: Fredrik Norman
Köphysteri när två butiker i samma kvarter halverade priserna
Idag gick startskottet för konkursutförsäljningen vid Vibergs Skor samt en stor rea vid klädbutiken Kurts Herrmode på andra sidan gatan. Denna ”dagens dubbel” väckte en enorm köplusta i det annars så svaga januari. Och redan i morgon, fredag, får de två butikerna sällskap av ytterligare en klädbutik som passar på att dumpa priserna…
I dagarna tre kommer de två butikerna att hålla minst halva priset på hela butikssortimentet och det tycks traktens konsumenter uppskatta riktigt ordentligt så här i det ”fattiga januari”. I fallet Vibergs Skor är det troligtvis med ett halvt leende som kunderna gör sina klipp. Här pågår nämligen total utförsäljning med anledning av att företaget försatts i konkurs. Redan innan butiken hade öppnats, stod ett 30-tal utanför och väntade på 10-slaget – och fler anslöt till skaran för varje minut som gick.
På andra sidan gatan råder en annan ”utförsäljning” av butikssortimentet, som inte har en mörk skugga hängande över sig. Här ges nämligen plats åt årets vår- och sommarmode som är på ingång.
Butiksägare Christer Andersson märkte ganska omedelbart av att de dumpade priserna i de två butikerna har skapat ett rejält tryck i kvarteret.
Christer Andersson hjälper en kund att finna en vinterjacka som sitter som den ska. Foto: Fredrik Norman
– Det har börjat riktigt bra, säger han kort medan han kryssar mellan de olika kunderna i butiken och hjälper dem finna rätt storlekar på det som fångat deras intresse.
Hos Kurts Herrmode har priskalaset dessbättre inte en negativ paroll som i fallet Vibergs Skor. Christer Andersson berättar att det handlar om att göra plats för vad som komma skall.
– Man måste ju dumpa priserna rejält, så man får sälja av ordentligt och göra plats åt vårens och sommaren nyheter som är på väg in, kommenterar Christer Andersson på Kurts Herrmode.
– Dessutom finns planer på en mindre ombyggnad i butiken här i slutet av januari. För att underlätta detta är det bra att få undan lite plagg först, tillägger Christer.
Med start i morgon, fredag, kommer även klädbutiken Antoinette hänga på prisdumpningen i kvarteret, då butiksägaren Jeanette Andersson öppnar en rea-lokal för ändamålet. Denna realisation kommer att hållas i Team Sportias tidigare lokal.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Prisregn föll över företagare från Lindesberg. Foto: Simon Tullstedt, Lindesbergs kommun.
Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin alldeles egna näringslivsgala – Jäklar anamma-galan. Under kvällen hyllades det lokala näringslivet och flera priser delades ut till företagare som utmärkt sig lite extra inom olika kategorier.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.
I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av grönsaker, kommer att drivas vidare av Angelica Rosado från Stockholm. Med många nya idéer hoppas hon kunna utveckla verksamheten ytterligare.
– Vi blev verkligen förälskade i gården och fick en härlig känsla för området och samhället. Vi är så peppade och glada, säger Angelica, som nu lämnar storstadslivet tillsammans med sin sambo för ett nytt liv i Storå.
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.
Ett år har gått sedan Mejk slog upp portarna till sin egen livsmedelsavdelning, något man firar stort hela dagen. Glada leverantörer bjuder på smakprover, och givetvis tårta för att fira den nyblivna ettåringen.
– Det har gått jättefort, det säger kunderna också, säger vd Mikael Karlsson.
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Närmare 800 000 tv-tittare har sett TV4:s Strålande Jul, som spelades in i Lindesberg arena 25 november förra året. Nu har Lindesbergs kommun gjort en analys över evenemanget för att se vad det inneburit, och vad det kostade i slutändan.
– Om vi klarade det här kanske vi klarar andra storslagna saker i det lilla, säger Henrik Arenvang.
Världsklass när frisörduon öppnar egen salong
En av världens bästa frisörer, Maja Svensson, har gjort verklighet av sin dröm och öppnar egen frisörsalong i Lindesberg tillsammans med parhä...