Många ville passa på att göra ett klipp. Foto: Fredrik Norman
Köphysteri när två butiker i samma kvarter halverade priserna
Idag gick startskottet för konkursutförsäljningen vid Vibergs Skor samt en stor rea vid klädbutiken Kurts Herrmode på andra sidan gatan. Denna ”dagens dubbel” väckte en enorm köplusta i det annars så svaga januari. Och redan i morgon, fredag, får de två butikerna sällskap av ytterligare en klädbutik som passar på att dumpa priserna…
I dagarna tre kommer de två butikerna att hålla minst halva priset på hela butikssortimentet och det tycks traktens konsumenter uppskatta riktigt ordentligt så här i det ”fattiga januari”. I fallet Vibergs Skor är det troligtvis med ett halvt leende som kunderna gör sina klipp. Här pågår nämligen total utförsäljning med anledning av att företaget försatts i konkurs. Redan innan butiken hade öppnats, stod ett 30-tal utanför och väntade på 10-slaget – och fler anslöt till skaran för varje minut som gick.
På andra sidan gatan råder en annan ”utförsäljning” av butikssortimentet, som inte har en mörk skugga hängande över sig. Här ges nämligen plats åt årets vår- och sommarmode som är på ingång.
Butiksägare Christer Andersson märkte ganska omedelbart av att de dumpade priserna i de två butikerna har skapat ett rejält tryck i kvarteret.
Christer Andersson hjälper en kund att finna en vinterjacka som sitter som den ska. Foto: Fredrik Norman
– Det har börjat riktigt bra, säger han kort medan han kryssar mellan de olika kunderna i butiken och hjälper dem finna rätt storlekar på det som fångat deras intresse.
Hos Kurts Herrmode har priskalaset dessbättre inte en negativ paroll som i fallet Vibergs Skor. Christer Andersson berättar att det handlar om att göra plats för vad som komma skall.
– Man måste ju dumpa priserna rejält, så man får sälja av ordentligt och göra plats åt vårens och sommaren nyheter som är på väg in, kommenterar Christer Andersson på Kurts Herrmode.
– Dessutom finns planer på en mindre ombyggnad i butiken här i slutet av januari. För att underlätta detta är det bra att få undan lite plagg först, tillägger Christer.
Med start i morgon, fredag, kommer även klädbutiken Antoinette hänga på prisdumpningen i kvarteret, då butiksägaren Jeanette Andersson öppnar en rea-lokal för ändamålet. Denna realisation kommer att hållas i Team Sportias tidigare lokal.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Mikael "Blomman" Blomberg, Jens Ekmark och Peter Hayden. Foto: Camilla Lagerman
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter ”betydande kostnadsutmaningar” för tillverkningen i Sverige. Sedan dess har man arbetat hårt för att försöka få till en försäljning, för att kunna få in en ny aktör i lokalerna. Under tisdagen kom beskedet att det lokala företaget Nordic metal recycling blir nya ägare av Baettr i Guldsmedshyttan AB, som nu kommer byta namn till Nordic Casting AB.
– Vi är glada att ha kommit i mål med detta, säger vd Monica Joon i ett pressmeddelande.
På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.
För närmare 15 år sedan lades vårdverksamheten på det tidigare äldreboendet Mosebacke i Vedevåg ner. Nu ska Lindesbergs kommun utreda möjligheterna till att använda lokalerna inom omsorgen igen, efter ett ledamotsinitiativ från SD och KD.
– Jag tror att det skulle vara bra, både för Vedevåg, men också ekonomiskt bra för kommunen, säger Tom Persson (SD) ordförande i socialnämnden.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.