Många ville passa på att göra ett klipp. Foto: Fredrik Norman
Köphysteri när två butiker i samma kvarter halverade priserna
Idag gick startskottet för konkursutförsäljningen vid Vibergs Skor samt en stor rea vid klädbutiken Kurts Herrmode på andra sidan gatan. Denna ”dagens dubbel” väckte en enorm köplusta i det annars så svaga januari. Och redan i morgon, fredag, får de två butikerna sällskap av ytterligare en klädbutik som passar på att dumpa priserna…
I dagarna tre kommer de två butikerna att hålla minst halva priset på hela butikssortimentet och det tycks traktens konsumenter uppskatta riktigt ordentligt så här i det ”fattiga januari”. I fallet Vibergs Skor är det troligtvis med ett halvt leende som kunderna gör sina klipp. Här pågår nämligen total utförsäljning med anledning av att företaget försatts i konkurs. Redan innan butiken hade öppnats, stod ett 30-tal utanför och väntade på 10-slaget – och fler anslöt till skaran för varje minut som gick.
På andra sidan gatan råder en annan ”utförsäljning” av butikssortimentet, som inte har en mörk skugga hängande över sig. Här ges nämligen plats åt årets vår- och sommarmode som är på ingång.
Butiksägare Christer Andersson märkte ganska omedelbart av att de dumpade priserna i de två butikerna har skapat ett rejält tryck i kvarteret.
Christer Andersson hjälper en kund att finna en vinterjacka som sitter som den ska. Foto: Fredrik Norman
– Det har börjat riktigt bra, säger han kort medan han kryssar mellan de olika kunderna i butiken och hjälper dem finna rätt storlekar på det som fångat deras intresse.
Hos Kurts Herrmode har priskalaset dessbättre inte en negativ paroll som i fallet Vibergs Skor. Christer Andersson berättar att det handlar om att göra plats för vad som komma skall.
– Man måste ju dumpa priserna rejält, så man får sälja av ordentligt och göra plats åt vårens och sommaren nyheter som är på väg in, kommenterar Christer Andersson på Kurts Herrmode.
– Dessutom finns planer på en mindre ombyggnad i butiken här i slutet av januari. För att underlätta detta är det bra att få undan lite plagg först, tillägger Christer.
Med start i morgon, fredag, kommer även klädbutiken Antoinette hänga på prisdumpningen i kvarteret, då butiksägaren Jeanette Andersson öppnar en rea-lokal för ändamålet. Denna realisation kommer att hållas i Team Sportias tidigare lokal.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
Det är 20 år sedan lindebandet Rock N Roll Experience spelade på Vårmönstringen sist, och minst 15 år sedan de överhuvudtaget repade ihop. Men på lördag återförenas gänget på Main Events stora scen, där de kommer bjuda på cirka 50 minuter av gungande rock´n roll.
– Det blir en återföreningarnas afton på lördag, och vi hoppas så klart på mycket folk, säger Martin Almgren.
Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och avloppsledningar på industrirakan i Lindesberg. Arbetet innebär att delar av Stafettgatan stängs av och att trafiken leds om. Det meddelar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.
Med Linde Energis guldsax så fick utställningens initiativtagare, Greger Nilsson, klippa bandet och därmed inviga Linde Energis del av Bergsparkens industriutställning. Foto: Timmy Lundegård
Strax efter måndagslunchen så höll Linde Energi en invigning av sin nya del av Bergsparkens industriutställning. Efter ett kortare tal av Linde Energis vd, Joakim Johansson, så fick utställningens initiativtagare Greger Nilsson äran att klippa invigningsbandet och således välkomna Linde Energis historia till utställningen som bara blir större.
– Det är framförallt industrin från Lindesberg som jag vill visa upp, säger Greger.
Nu står det klart att Frövi hotell får en ny ägare från och med den 1 april. Han heter Andreas Palm, kommer från Stockholm och är väldigt exalterad över att ha förvärvat en fastighet med vad han anser har stor potential. Han berättar för LindeNytt att han har flera idéer för hotellet och ser fram emot ett nytt kapitel för både honom själv och verksamheten.
– Det är ett så fantastiskt vackert hus. Jag är så glad och ser verkligen fram emot att driva en ny verksamhet, säger Andreas Palm.
Ingela Björkman, HR-chef Sparbanken Bergslagen, tillsammans med tre Drömjobbare 2025: Imran Ali, Emil Skoglund, Axel Tuomisto, samt Jonathan Rudman, VD Emax. Arkivfoto: Privat
Nu öppnar ansökan till ”Drömjobbet” för femtonde året i rad. Sparbanken Bergslagen söker dig som är mellan 17 och 22 år och har en halvfärdig eller nykläckt affärsidé – och ett driv utöver det vanliga. Syftet är att inspirera och skapa möjligheter för entreprenörskap bland unga, samtidigt som deltagarna får ett startkapital.
En av världens bästa frisörer, Maja Svensson, har gjort verklighet av sin dröm och öppnar egen frisörsalong i Lindesberg tillsammans med parhästen Amanda Jansson. Med bara några dagar kvar till premiäröppningen av ”Majanda” är det mesta på plats i deras helrenoverade lokal på Bytesgatan 12.
– Vi har verkligen saknat våra fina kunder och undrar vad som hänt i deras liv på sistone. Man bildar väldigt speciella band som frisör och kund, och vi är så glada över att vara tillbaka, säger Maja och Amanda.