Efter förlusten senast var Guldsmedshytte SK på fredagskvällen tillbaka på segerspåret. Hemma i Råsshallen körde laget över lokalrivalen Nora med klara 10-3, något som innebär att GSK nu är ett av tre topplag på 23 poäng.
Det var aldrig något snack när Guldsmedsytte SK på fredagskvällen lade beslag på tre färska poäng. I Råsshallen dröjde det bara 2.44 innan Daniel Magnusson öppnade målskyttet med sitt 1-0 i derbyt mot Nora. Rasmus Ohlsson Fromell fyllde minuten senare på ledningen, innan Joakim Braneby satte dit trean under den första periodens andra halva.
Så långt hade ändå gästerna, inför matchen sist i tabellen, stått upp väl. Men i upptakten av period nummer två skulle siffrorna snabbt rinna iväg. Med två mål från Joakim Olsson Fromell och ett signerat Jesper Arvidsson ryckte GSK ifrån till 6-0.
Spännande fortsättning i toppstriden
Derbyt var där avgjort och poängen redan säkrade för GSK:s räkning. Nora kunde dock väcka visst liv i matchen med dubbla reduceringar, något som gav 6-2 inför slutperioden. Mer dramatiskt än så blev det däremot inte, för med fyra raka mål gick Guldsmedsytte ifrån till vad som blev seger med övertygande 10-3.
Laget nådde med andra ord upp till tvåsiffrigt i derbyt, mycket tack vare ”Jocke” Olsson Fromell. Forwarden stod för ett hattrick och lade även till en framspelning till Daniel Magnussons avslutande mål. En annan spelare som levererade offensivt var just Magnusson, med två mål och två assist.
För Guldsmedshytte SK:s del studsade laget i och med derbyskalpen snabbt tillbaka på vinnarspåret efter förlusten förra helgen. Laget tog tre välbehövliga poäng och hakar fortsatt på i toppstriden. Där placerar sig GSK efter fredagens resultat som trea, med samma poäng som duon Örnen och Kungsör. En spännande fortsättning väntar i tabelltoppen.
Matchfakta Guldsmedshytte SK-Nora:
Resultat: 10-3 (3-0, 3-2, 4-1)
Publik: 107
Skott: 53-29
Mål GSK: 1-0 Daniel Magnusson, 2-0 Rasmus Ohlsson Fromell, 3-0 Joakim Braneby, 4-0 Joakim Olsson Fromell, 5-0 Jesper Arvidsson, 6-0 Joakim Olsson Fromell, 7-2 Joakim Braneby, 8-2 Joakim Olsson Fromell, 8-2 Jesper Arvidsson, 10-2 Daniel Magnusson
Tabellen från Swehockey:

Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.