Charlotte Lundell är ny ägare av Kotten & Co, här tillsammans med sin hund Pandora och Kottens förra ägare Sara Lindlöf. Foto: Camilla Lagerman
Kotten & Co har fått ny ägare
När Sara Lindlöf lade ut Kotten & Co till försäljning i början av sommaren hade hon en önskan om att företaget skulle få leva vidare i samma anda som förut, fast med en ny ägare vid spakarna. Önskan slog in och blir nu verklighet när Charlotte Lundell tar över verksamheten från 30 september.
Husdjursbutiken Kotten & Co i Lindesberg har fått en ny matte vid namn Charlotte Lundell, och vid månadsskiftet tar hon över rodret efter Sara Lindlöf.
– Det ska bli jätteroligt! säger Charlotte glatt.
Trots ägarbytet kommer kunderna även i fortsättningen att känna igen sig i butiken, då Charlotte har för avsikt att driva verksamheten vidare i samma anda som tidigare.
– Det har fungerat så bra hittills, och jag vill gärna fortsätta på samma sätt. Namnet kommer att vara detsamma, och personalen kommer att arbeta kvar. Den enda skillnaden blir väl att jag också kommer att jobba där, skrattar Charlotte och fortsätter:
– Sedan vet jag att Sara har haft en hel del idéer och visioner för företaget som jag nu får möjlighet att göra verklighet av.
Charlottes intresse för att arbeta med hundar väcktes i samband med att hennes barn blev vuxna och flyttade hemifrån, då hon blev fodervärd åt en hund från Försvarsmakten. Ett år efter att den hunden gjort sitt L-test flyttade Charlottes alldeles egna hund hem till henne, den svarta schäfern Pandora.
Pandora verkar mycket nöjd med att matte har tagit över Kotten & Co. Foto: Camilla Lagerman
– Vi utbildade oss till patrullhundsekipage inom Hemvärnet, där jag lärde mig massor om både mig själv och min hund. Det var efter det som jag verkligen kände att jag ville arbeta mer med hund. Samma dag som jag läste på LindeNytt att Kotten & Co var till salu ringde jag till Sara och Jörgen, och genom hela den här processen har jag inte bara köpt ett företag, jag har fått en ny vän också, säger Charlotte och tittar på Sara.
– Det känns väldigt roligt att det blev just så här, och precis som Charlotte säger har vi fått en ny vänskap genom det, säger Sara.
– Jag har tänkt att gå lite utbildningar, så att jag kan vara med och hålla kurser lite längre fram. Men först ska vi landa lite, ler Charlotte och stryker Pandora över huvudet.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
TV4:s julkonsert, Strålande Jul, spelas in i Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman
På bästa sändningstid med närmare en miljon tittare, klockan 20:00, på självaste julafton sänder TV4 sin mycket uppskattade julkonsert Strålande Jul. Tidigare år har den spelats in i kyrkor i bland annat Umeå och Vingåker, men i år spelas den in i Lindesberg arena.
– Vi får inte hit Melodifestivalen, men vi får hit Strålande Jul, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Den 1 november är det tänkt att Main Event ska öppna sin verksamhet med restaurang och bowling i Lindesberg arena. Med interaktiva darttavlor, effektfulla bowlingbanor och en helt nyrenoverad restaurang hoppas man kunna locka lindesbergarna från sina soffor.
– Vi vill ju behålla folket i Lindesberg, så man inte åker till Örebro, det är därför vi gör den här satsningen, säger Eddy Fransson.
Det väntar en gastronomisk upplevelse kommande helg när 2025 års upplaga av Matresan arrangeras. För sjunde året i rad får besökare möjlighet att åka ut och hälsa på matproducenter, krögare och entreprenörer för att ta del av lokalt mathantverk. I den södra delen av Lindesbergs kommun – utanför Frövi – är man redo att ta emot besökare på Bromanders får- och rekreationsgård. Här finns möjlighet att gå en tipspromenad i fårhagen och, om vädret tillåter, kommer Anna-Pia Bromander att dra fram grillen.
– Om det inte blir regn kommer jag servera grillad lammkorv gjord på våra egna djur, berättar Anna-Pia.
I oktober avbryter Baettr produktionen vid Guldsmedshytte Bruk, och därmed varslas samtliga anställda. Över 120 personer står nu till arbetsmarknadens förfogande, och flera företag har redan hört av sig för att rekrytera.
– Det känns väldigt positivt att företag ser kompetensen de anställda har, säger VD Torbjörn Lantz.
På torsdagsmorgonen slog Elon för första gången upp dörrarna till sin nya butik – i större kostym. Den här gången flyttade man dock inte så långt, bara till motsatt sida av byggnaden.
– Nu är vi på rätt sida, där vi vill vara. Nu är vi en del av handelsområdet på riktigt, säger Daniel Larsson.
När nyheten kom under torsdagseftermiddagen, att Guldsmedshytte Bruk avvecklar sin verksamhet, var det många som chockades av beskedet. Kommunstyrelsens ordförande, Tomas Klockars (M), som själv har en anställning i företaget, fick ta del av informationen via media.
– Det var en stor chock, jag visste ingenting, utan såg det i media, berättar han för LindeNytt.
Ett truckerinspirerat café slår snart upp portarna i anslutning till Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg. Det är entreprenören Tomas Viberg – ägare till lastbilsverkstaden Vibergs Smörj & Tvätt – som efter många års funderande nu gör verklighet av sina planer och startar Vibergs Café. På menyn väntar klassiska tradarmackor med stekt ägg, falukorv och bräckt skinka på siktkaka – men också traditionellt svenskt fika med kanelbullar och småkakor.
– Vi riktar oss självklart inte bara till lastbilschaufförer. Det är öppet för alla som är sugna på en fika, säger Tomas Viberg.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett fjärde år. Datumet är satt till lördagen den 16 augusti, då Martin Almgren återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.