Charlotte Lundell är ny ägare av Kotten & Co, här tillsammans med sin hund Pandora och Kottens förra ägare Sara Lindlöf. Foto: Camilla Lagerman
Kotten & Co har fått ny ägare
När Sara Lindlöf lade ut Kotten & Co till försäljning i början av sommaren hade hon en önskan om att företaget skulle få leva vidare i samma anda som förut, fast med en ny ägare vid spakarna. Önskan slog in och blir nu verklighet när Charlotte Lundell tar över verksamheten från 30 september.
Husdjursbutiken Kotten & Co i Lindesberg har fått en ny matte vid namn Charlotte Lundell, och vid månadsskiftet tar hon över rodret efter Sara Lindlöf.
– Det ska bli jätteroligt! säger Charlotte glatt.
Trots ägarbytet kommer kunderna även i fortsättningen att känna igen sig i butiken, då Charlotte har för avsikt att driva verksamheten vidare i samma anda som tidigare.
– Det har fungerat så bra hittills, och jag vill gärna fortsätta på samma sätt. Namnet kommer att vara detsamma, och personalen kommer att arbeta kvar. Den enda skillnaden blir väl att jag också kommer att jobba där, skrattar Charlotte och fortsätter:
– Sedan vet jag att Sara har haft en hel del idéer och visioner för företaget som jag nu får möjlighet att göra verklighet av.
Charlottes intresse för att arbeta med hundar väcktes i samband med att hennes barn blev vuxna och flyttade hemifrån, då hon blev fodervärd åt en hund från Försvarsmakten. Ett år efter att den hunden gjort sitt L-test flyttade Charlottes alldeles egna hund hem till henne, den svarta schäfern Pandora.
Pandora verkar mycket nöjd med att matte har tagit över Kotten & Co. Foto: Camilla Lagerman
– Vi utbildade oss till patrullhundsekipage inom Hemvärnet, där jag lärde mig massor om både mig själv och min hund. Det var efter det som jag verkligen kände att jag ville arbeta mer med hund. Samma dag som jag läste på LindeNytt att Kotten & Co var till salu ringde jag till Sara och Jörgen, och genom hela den här processen har jag inte bara köpt ett företag, jag har fått en ny vän också, säger Charlotte och tittar på Sara.
– Det känns väldigt roligt att det blev just så här, och precis som Charlotte säger har vi fått en ny vänskap genom det, säger Sara.
– Jag har tänkt att gå lite utbildningar, så att jag kan vara med och hålla kurser lite längre fram. Men först ska vi landa lite, ler Charlotte och stryker Pandora över huvudet.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Planerna för den stängda Stadsskogsskolan i Lindesberg har varierat under åren – det har bland annat diskuterats att bygga äldreboende och bostäder i fastigheten. Nu slopar man dessa visioner – åtminstone i kommunal regi. Den gamla skolbyggnaden skall istället säljas och redan nu har en mäklarfirma fått i uppdrag att sondera terrängen. FALAB hoppas nu att en privat aktör kan ta över och utveckla byggnaden.
– Det är viktigt att vi väljer köpare med omsorg. Vi har ett ansvar vid försäljning och söker en aktör som vi litar på och tror kommer göra det här riktigt bra, säger Mikael Kihlberg, VD för FALAB/LIBO.
Att drivmedelskedjan din-X riktar in sig på mindre orter känner nog var bilist omedvetet till om denne åkt runt i landet. Nästan alltid finns det en din-X-mack i någon liten ”håla” man passerar (förmodligen ser det väl olika ut i olika delar av landet, men man kan ju inte begära att man ska känna till allt som är utsocknes).
28 november 2025 klockan 13:37 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
Det blev en känsloladdad och lyckad invigning av husdjursbutiken Kotten & Co:s nya lokal under tisdagen. Efter flera månaders hårt arbete med att ställa i ordning butiksytan, hade butiksägaren Charlotte Lundell, tillsammans med sina kollegor, lyckats färdigställa allt lagom som julhandeln nu drar igång. När LindeNytt kommer på besök drar Charlotte en lättnadens suck – samtidigt som glädjetårarna inte längre går att hålla tillbaka.
– Det blev bättre än vad jag någonsin hade kunnat hoppas på, säger en märkbart känslosam Charlotte Lundell.
På tisdagsförmiddagen var det full aktivitet i Lindesberg arena, där artisterna till Strålande Jul repeterade sina låtar inför eftermiddagens inspelningar. Strax innan klockan 10 klev megastjärnorna och flickfavoriterna Marcus och Martinus in på scenen, och gav prov på deras otroliga röstresurser. Efter 45 minuters repetition fick LindeNytt en pratstund med killarna.
Till tisdagens sena föreställning av Strålande Jul i Lindesberg arena finns nu en mycket speciell plats till förfogande. På första parkett, raden allra längst fram, kan man få chansen att sitta tillsammans med kommuntoppar från hela länet. Kommunen ber nu allmänheten om hjälp att nominera en lokal eldsjäl som blir hedersgäst under konserten.
– Det är den bästa platsen i hela arenan, och man kanske kommer med i tv också, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Tillsammans med sin publik och sina samarbetspartners så är Lindlöven med och bidrar med 8 800 kronor till Prostatacancerförbundet. Arkivfoto: Hasse Persson.
Den gångna helgen höll Lindlöven en dubbelmatch i Lindehov med Boden och Piteå som gäster. I samband med söndagens match mot Piteå så höll Lindlöven en insamling till Mustaschkampen, där de insamlande pengarna gick direkt till Prostatacancerförbundet. Med hjälp av söndagens publik och samarbetspartners så stoltserar Lindlöven med 8 800 kronor till välgörenhet.
– Det är jätteroligt att så många ville vara med att bidra, säger Tomas Östlund.
Den 25 november spelas Strålande Jul in i Lindesberg arena, en stämningsfull julkonsert som sedan kommer att sändas på TV4 på självaste julafton. Redan dagen innan, på måndagen, kommer lindesbergarna märka av att Strålande Jul nalkas, då hundratals marschaller ska tändas från Sundsbron fram till arenan.
För andra året i rad anordnade Kotten & Co i Lindesberg en husdjursfotografering till förmån för Rosa Bandet. I år ställde LindeNytt upp med fotograf, och en uppsjö av stiliga fyrbentingar poserade framför kameran, för att bidra till forskningen inom bröstcancer. Resultatet kommer här.
Fler biljetter släpps till Strålande Jul
På fredag 31 oktober, klockan 10:00, släpps cirka 1000 ytterligare biljetter till Strålande Jul. Lindesbergs kommun meddelar även att Rosa ...