BillerudKorsnäs problem med produktionen i Frövi och på två andra produktionsheter gör att företaget fått extra kostnader på sammanlagt 165 milj kr. – Situationen är självklart inte tillfredsställande, men vi gör investeringar för att möta tillväxten på marknaden och vid större ombyggnationer kan inkörningsproblem uppstå, skriver Per Lindberg, VD och koncernchef i ett pressmeddelande.
BillerudKorsnäs resultat för fjärde kvartalet påverkas negativt av produktionsproblem och ökade underhållskostnader. Hittills under kvartalet har kostnaderna för problemen uppgått till ca 165 miljoner kronor. Under fjärde kvartalets underhållsstopp har bolaget gjort omfattande ombyggnationer i Frövi.
Ombyggnationerna ska öka produktionskapaciteten för att stödja affärsområde Consumer Boards volymtillväxt. Vid uppstart efter ombyggnationen har kartongmaskinen KM5 i Frövi drabbats av omfattande oförutsägbara tekniska störningar, skriver BillerudKorsnäs. Det har lett till en ojämn produktionsvolym och stora produktionsförluster. Nu i början av december har den kartongmaskinen i Frövi producerat bättre och företaget tror att den stabiliseras under december och kommer under en period framöver att fokusera på att stabilisera främst den aktuella kartongmaskinen i Frövi för att säkra volymtillväxten.
Även i Gruvön har det varit vissa mindre tekniska problem under kvartalet och i Gävle har kostnaderna för underhållsstoppet som genomfördes under tredje kvartalet även påverkat fjärde kvartalet, men där löper nu produktionen planenligt.
– Vi brukar inte kommentera mindre produktionsproblem, men de har nu varit av sådan omfattning att de får stor påverkan på kvartalets resultat. Situationen är självklart inte tillfredsställande, men vi gör investeringar för att möta tillväxten på marknaden och vid större ombyggnationer kan inkörningsproblem uppstå. Vi ser inga förändringar av de underliggande drivkrafterna i vår marknad utan ser fortsatt positivt på det långsiktiga marknadsläget, säger Per Lindberg, VD och koncernchef.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.