I höstas kunde vi se dem för första gången i Lindesberg. En ensemble välspacklade, glitterfyllda och allmänt glamourösa herrar ( ja, herrar) klev upp på scenen och gav publiken en show de sent skulle glömma. Och nu är det dags igen. Konstellationen Drag-On-Line återvänder till Lindesberg – med minst lika mycket spackel i handväskorna som sist.
I samband med att årets melodifestival avgörs kommande helg, så bjuds en något udda schlagershow på Lindesbergs Stadshotell. De kritikerrosade och ständigt turnerande artisterna i Drag-On-Line kommer ånyo besöka staden för att bjuda på en show av det lite udda slaget.
Drag-On-Line besökte Linde för första gången i oktober i fjol – men intresset var inte riktigt så stort som hotellägarna hoppats på då.
-Det är allt lite svårt att få folk att gå ut på sådana här udda grejer, men förhoppningsvis blir det lite mer folk den här gången än senast, säger Johnny Gustavsson.
När dragshowen senast bjöd upp till dans kom endast 250 personer – vilket är ungefär 100 färre än en vanlig discokväll.
-Kanske är det så att killar är lite rädda för att gå och se det här, det var i alla fall flest tjejer som kom senast, berättar hotellägaren med ett leende.
Det är alltså dags att Lindesbergs män visar att de är minst lika modiga som kvinnorna.
Schlagermedley utan dess like
Uppsättningen som bjuds denna gång beskrivs som en rejäl djupdykning i schlagervärlden. Ett medley på inte mindre än 49 låtar kommer att framföras – och det hela varvas med mellansnack och andra passande inslag.
-De är ju väldigt duktiga på det här, så jag tror det kommer bli en riktigt kul kväll. Dessutom passar det så bra eftersom melodifestivalen avgörs samma dag, konstaterar Johnny.
Mer om dragshowen finns på Drag-On-Lines hemsida>>
LIF Lindesbergs sista hemmamatcher för året har haft poängrika dagar under helgen. Både LIF Blå och damerna har övertygat till två poäng, så även herrarna som städade av tabelltvåan RP IF Linköping. Med nära halva säsongen färdigspelad så är LIF Lindesberg i en jämn tabellstrid där söndagens två poäng visade att den orangea truppen bör kunna vara med i toppen när säsongen är i mål.
Årets sista hemmamatcher står vid dörren för LIF Lindesberg som gör en handbollshelg i arenan. Lördagen och söndagen bjuder på handboll i alla dess former där A-lagsdamerna satte punkt för lördagen med en skön seger mot IK Bolton. Trots en tråkig första halvlek så rivstartar man istället den andra halvan och låser matchen redan när tio minuter återstår.
– Känns som att vi är tillbaka i vinnarspåret nu, säger Aleyna Can.
Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet ställde upp med tre lag, ett flick- ett pojk-och ett mixlag, som samtliga placerade sig på prispallen. Dubbla silver och ett brons blev facit efter årets mästerskap, där man dessvärre inte kunde försvara sina mästartitlar från föregående år.
Vinnarformen gör comeback i Lindehov! Med en förlust och en onödigt jämn vinst bakom sig så fanns det frågetecken om den fina spelarformen som Lindlöven har haft igång under säsongens första matcher. När Wings HC Arlanda gästade Lindehov så fick de däremot svårt att hänga med Lindlöven som glänser genom att hålla sin femte nolla.
– Vi gör det bra även om det finns mycket att jobba på, säger Gustav Karlsson.
Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. Ett mycket bra facit i en tidig serie av en ung trupp som dessutom drog igång sent under försäsongen. Till helgen fortsätter serien med dubbla matcher i hemmaborgen Lindehov där man öppnar upp puben under lördagen.
– Vi kommer att ha en mindre pubeftermiddag som öppnas upp en timme före nedsläpp, meddelar Tomas ”Osten” Östlund.
Lördagen den 4 oktober spelades fotbollscupen Benjamins minne för fjärde året i rad, med syfte att hedra och hylla IFK Lindesbergs bortgångne spelare Benjamin, som avled i cancer endast 10 år gammal. Under cupen samlade man även in 11 740 kronor till Barncancerfonden, som under onsdagen överlämnades till föreningens representant, Matti Tordsson.
– Ni som klubb har verkligen lyckats med att hedra Benjamin, när de som åker hit inte bara åker hit för att spela fotboll, utan de vill absolut åka hit och de vet varför de spelar också, säger Matti.
Med självförtroendet på topp efter en poängrik inledning av HockeyEttans färska serie, så gästas Lindlöven av Väsby IK HK. Truppen som vid två tidigare tillfällen har satt käppar i slutspelshjulen för Lindlöven är tillbaka i Lindehov för vad som kan bli en tung seriematch. Lindlöven kommer däremot med en 6-0-seger bakom sig medan Väsby har fått en tyngre serieinledning.
– Väsby kan bli en bra nöt att knäcka, säger Lennart Hermansson.
Seger i säsongspremiären på bortaplan följdes upp med seger i hemmapremiären. Med 21-10 efter matchens första trettio minuter så bäddade LIF Lindesberg upp till en promenadseger. Flera av lagets unga namn fick glänsa på hemmaplan, där den återkommande LIF-produkten Karl Zetterlund och niomålsgöraren Amin Bouzguenda blev matchens främsta profiler.