Den 14: maj arrangeras den stora vårmönstringen i Lindesberg av motorklubben SHRA och i år toppas denna motordag av en stor utomhusfest i centrala Lindesberg. Bakom arrangemanget står Lasse-Maja Bar & Kök som serverar gästerna fyra akter musik där bland andra Smash into Pieces kommer att stå på scenen.
– Det här är ju ett sådant tillfälle då det passar så bra att ordna en stor fest, säger Wicktoria Holgersson på Lasse-Maja Bar & Kök.
Nyligen kunde LindeNytt rapportera att Lasse-Maja kommer att arrangera en jättelik sommarfest i augusti månad, arrangerad utomhus på den stora parkeringen bredvid Lasse-Maja / Majas Sportbar. Detta blir alltså inte den enda utomhusfest som restaurangägarna arrangerar i år. Nästa lördag arrangeras nämligen en stor fest på samma område som den stora sommarfesten kommer arrangeras på.
– Det är så roligt när vi märker att det uppskattas, för biljetterna har redan börjat gå åt trots att vi inte har gått ut med det här särskilt hårt ännu, berättar Wicktoria.
Under cruisingpartyt kommer fyra band/artister uppträda från tidig kväll till sent. Festområdet stänger först klockan två på natten.
– Vi har både Rockabilly och rock på scenen. Kvällens huvudakt blir Smash into Pieces från Örebro, som även är aktuella för sommarens rockfestival i Frövi, säger Wicktoria.
På scenen under kvällen:
Hungry Joe
Cripplebilly Headlights
Anna Bell
Smash into Pieces
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.