Drivna kvinnor: Ann-Sofie Gunnarsson, Mari Jansson, Ann-Sofie Wall och Gunilla Ernestål. Foto: Camilla Lagerman

Kroppsligt och själsligt välmående i fokus hos ”Hälsohuset”

Hälsa och välmående står i fokus på Skolgatan 12, där fyra kvinnor driver sina egna företag i det de själva kallar ”Hälsohuset”.
– Vi arbetar alla med stressreducerande behandlingar, har samma tänk, och vi kompletterar varandra väldigt bra, berättar Mari Jansson som driver Maroja Yogacenter.

Först av de fyra att flytta in i huset var Gunilla Ernestål, som under 13 år drivit Fotvalvet i den jättelika gula trävillan. Hos Gunilla får man både medicinsk fotvård, fotgymnastik och massage, och man kan även få hjälp att förebygga många problem innan de dyker upp.
– Allt är bra att göra förebyggande, om man t ex snedbelastar sina fötter kan man senare få problem längre upp kroppen. Man ska alltid tänka på svikt när man köper skor. Jag behandlar även många patienter med diabetes, psoriasis och hälsporre som är jättevanligt, berättar Gunilla.

Några år senare, runt 2011, anslöt Ann-Sofie Wall och Mari Jansson till byggnaden. Ann-Sofie som ursprungligen är från Karlstad, arbetar ett par dagar i veckan som speciallärare i skolan och ägnar resten av sid tid åt sitt företag Maz-age. Hon har masserat sedan 1998, och arbetar både behandlande och avslappnande.
– Jag arbetar mycket med värme i massagen, både med oljor, värmedynor och kuddar, vilket gör att det blir så mycket lättare att slappna av, berättar Ann-Sofie och fortsätter:
– Har man svårt att ligga ned finns det möjlighet till sittande massage, det går att anpassa väldigt bra efter behov.

Mari Jansson gjorde Ann-Sofie sällskap till Skolgatan, efter att under många år haft sin yogastudio Maroja på Bytesgatan där hon endast fick plats med 7 deltagare åt gången.
– Det var Ann-Sofie som tipsade mig om den här lokalen, och jag gillade den direkt, det var helt rätt energier här, berättar Mari och fortsätter:
– Yoga är verkligen för alla, man får vara precis som man är och det går att anpassa efter individen, behöver man sitta på en stol så går det jättebra. Många mår också bra av att blunda under yogan, då försvinner känslan av att jämföra sig med andra, och det är väldigt skönt.

Sist in att göra den kvinnliga kvartetten komplett var Ann-Sofie Gunnarsson som LindeNytt skrev om i december. Ansos hälsa & livsstil har många grenar, däribland livsstilsrådgivning och den nya träningsformen Soma Move, som påminner lite om yoga.
– Den här lokalen passar utmärkt till Soma, det finns inga speglar och det är ett jättestort plus eftersom vi vill komma bort från skönhetsindustrin och yta. Hälsa ska inte vara dieter, söndagsbilagor och detox, säger Ann-Sofie och fortsätter:
– Här finns det ingen prestige, det ska vara roligt att träna och gör man det tillsammans blir det kul, och man blir glad!

Det är utan tvekan fyra väldigt drivna kvinnor som verkligen brinner för sina verksamheter, och att få människor att må bra. Under året kommer dessutom kvartetten att utökas till en kvintett, då Maris son Mattias kommer att göra gänget sällskap.
– Vi ska utbilda oss inom Kundaliniyoga och därmed få en internationell certifiering, sedan är tanken att han ska bli yogalärare här hos oss. Vi vill ju gärna att fler män hittar hit, de behöver ju detta minst lika mycket som kvinnor! säger Mari och fortsätter:
– Sedan kommer jag att vidareutbilda mig inom Yinyoga, där man arbetar mer med bindväven istället för musklerna. Jag jobbar ju mycket med människor med olika smärtor i kropp och själ både genom MediYogan/ medicinsk yoga, men främst med HoliYogan som är en mjuk och kravlös yogaform anpassad för personer med bl a. smärta och rörelseinskränkning.

Dessutom planeras det för olika yogaresor som Mari arrangerar tillsammans med Rosa Åkerman som driver Kroppsreconden, bland annat ett retreat till yogapalatset Villa Dorothea i Spanien.
-Yoga är ju en 5000 år gammal kunskap, så man blir aldrig fullärd, avslutar Mari glatt.

Under vecka 4 har Maroja yogacenter prova-på-vecka då man kan komma och testa olika sorters yoga, även Ansos hälsa & livsstil har prova-på-dag för Soma Move, på torsdag 24 januari kl 16:30. Förbokning krävs.

Maz-age: 073 – 977 27 52
Ansos hälsa & livsstil: 070-659 30 55
Fotvalvet: 070-223 05 65
Maroja yogacenter: 070-327 14 15

Publicerad 22 januari 2019 klockan 13:46

Camilla Lagerman , camilla@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Vd Mikael Karlsson och Therese Larsson som ansvarar för livsmedelsavdelningen. Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Mejk firar ett år med sin livsmedelsavdelning: ”Gått jättefort”

Ett år har gått sedan Mejk slog upp portarna till sin egen livsmedelsavdelning, något man firar stort hela dagen. Glada leverantörer bjuder på smakprover, och givetvis tårta för att fira den nyblivna ettåringen.
– Det har gått jättefort, det säger kunderna också, säger vd Mikael Karlsson.

13 mars 2026 klockan 14:32 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons


Med Linde Energis guldsax så fick utställningens initiativtagare, Greger Nilsson, klippa bandet och därmed inviga Linde Energis del av Bergsparkens industriutställning. Foto: Timmy Lundegård

Artikel innehåller bildspel Här inviger Linde Energi sin del av industriutställningen

Strax efter måndagslunchen så höll Linde Energi en invigning av sin nya del av Bergsparkens industriutställning. Efter ett kortare tal av Linde Energis vd, Joakim Johansson, så fick utställningens initiativtagare Greger Nilsson äran att klippa invigningsbandet och således välkomna Linde Energis historia till utställningen som bara blir större.
– Det är framförallt industrin från Lindesberg som jag vill visa upp, säger Greger.

9 mars 2026 klockan 17:31 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Han tar över Frövi hotell: ”Ett fantastiskt vackert hus”

Nu står det klart att Frövi hotell får en ny ägare från och med den 1 april. Han heter ...

Ellen tog över VD-posten efter pappa Stefan

En kall vinter har inneburit högsäsong och bråda dagar på Storå Rör. Trasiga värmepumpar kräver snabba ...

LindeDagen firar 10 år: ”Lite som Almedalen”

Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett ...

Niclas Bryngelson och Johanna Reidarsdotter står bakom Lindesbergs nya Solotek. Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Nu öppnar Lindesbergs nya Solotek: ”En stunds vardagslyx”

På måndag, 2 mars, öppnar Soloteket Powered by NBC på Kristinavägen i Lindesberg. Men redan imorgon, lördag, smygöppnar man verksamheten med ett öppet hus, där man kan få hjälp med solschema och testa att sola gratis.
– Man ska känna att det är en stunds vardagslyx, att man unnar sig lite egentid, för det är vi så dåliga på i dagens samhälle, säger Johanna Reidarsdotter.

27 februari 2026 klockan 17:33 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Ingela Björkman, HR-chef Sparbanken Bergslagen, tillsammans med tre Drömjobbare 2025: Imran Ali, Emil Skoglund, Axel Tuomisto, samt Jonathan Rudman, VD Emax. Arkivfoto: Privat

Öppet för ansökan till årets Drömjobb

Nu öppnar ansökan till ”Drömjobbet” för femtonde året i rad. Sparbanken Bergslagen söker dig som är mellan 17 och 22 år och har en halvfärdig eller nykläckt affärsidé – och ett driv utöver det vanliga. Syftet är att inspirera och skapa möjligheter för entreprenörskap bland unga, samtidigt som deltagarna får ett startkapital.

24 februari 2026 klockan 15:56 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

StreetWeek gör comeback i Lindesberg – redan i sommar
I juli 2022 kördes StreetWeek senast i Lindesberg, ett evenemang som då lockade över 5000 besökare till Linde Raceway för att njuta av vrålande ...
20 februari 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Linde Energi och Örebro Universitet sätter fokus på unga innovatörer
För fjärde året i rad hölls finalen av Innovation Day på Lindeskolan. Bland de åtta grupperna fanns det lika många unika innovationer som var v...
13 februari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Jessicas ”Mat på fat” startades i det egna köket
Efter en tuff start i livet har Jessica Roch hittat hem – i köket. Från huset i Storå driver hon det nystartade cateringföretaget "Mat på fat...
12 februari 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Hanna Christoffersson tillsammans med dagishunden Stella. Foto: Camilla Lagerman

Hos Hanna går vovvarna på dagis medan husse och matte jobbar

I februari 2020 öppnade Hanna Christoffersson sitt hundpensionat hemma på Källhagens gård i Aspensäng, där hon även driver ett hunddagis. Nu, sex år senare, utökar hon verksamheten med ytterligare 20 dagisplatser i centrala Lindesberg, där hon även öppnat en butik med produkter för våra fyrbenta vänner.

11 februari 2026 klockan 10:30 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Så mycket kostade Strålande Jul: ”Minus 800 000 kronor”

Närmare 800 000 tv-tittare har sett TV4:s Strålande Jul, som spelades in i Lindesberg arena 25 november förra året. Nu har Lindesbergs kommun gjort en analys över evenemanget för att se vad det inneburit, och vad det kostade i slutändan.
– Om vi klarade det här kanske vi klarar andra storslagna saker i det lilla, säger Henrik Arenvang.

10 februari 2026 klockan 13:48 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Här överraskas personalen: ”Ni är bäst i landet”

Totalt har 400 slumpmässigt utvalda intervjuer genomförts under hösten 2025 för att kartlä...

Världsklass när frisörduon öppnar egen salong

En av världens bästa frisörer, Maja Svensson, har gjort verklighet av sin dröm och öppnar egen frisö...

Norska storsuccén Kuselofte gästar Vårfesten

Lördagen den 9 maj är det dags för årets upplaga av den omåttligt populära Vårmönstringen, som varje år ...

Ridde Demiri. Foto: Camilla Lagerman

Ridde klippte till och öppnade ny barbershop i Frövi

Söndagen den 1 februari öppnade Ridde Demiri sin nya barbershop i Frövi. Efter att tidigare ha delat lokal med gymmet i några månader valde han att satsa, och öppna sin salong i helt egen regi.
– Det här är en nystart för mig, det känns jätteskönt, säger han.

3 februari 2026 klockan 11:31 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Dags för en heldag i hälsans tecken när Hälsomässan arrangeras för fjärde året

Lördagen den 31 januari arrangeras Hälsomässan för fjärde året i ...

Näringslivsdagen 2026 samlade kommun och företag

Under två dagar i början av januari träffades Lindesbergs kommun och representanter från näringslivet fö...

Lugnande besked till glassälskare: Daimstruten blir kvar!

Rapporteringen i medierna om att GB upphör med försäljningen av en av Sveriges mest sålda glassar...

Artikel innehåller bildspel Nyhetsåret 2025 – Vad minns du?

Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ...

Eva bytte spår av hälsoskäl – är nu prisad designer

Eva Nestell på Nestell Design i Lindesberg arbetar som grafisk formgivare, där hon designar ...

Foto: Eskilstuna Strängnäs Energi och Miljö

Ingen höjning av VA- och avfallstaxor 2026

Lindesbergs kommun meddelar att man nu har beslutat om nästa års taxor för vatten, avlopp och avfall. Taxan för vatten och avlopp lämnas oförändrad jämfört med 2025, och de allra flesta hushåll får även en oförändrad avfallstaxa.
– Gör man ingen ändring i sitt abonnemang blir det ingen förändring av avfallstaxan, förklarar avfallsstrateg Michael Lindström.

22 december 2025 klockan 13:14 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Tillfällig stängning av flera bassänger på Badhuset Energikällan
Besök Linde AB behöver tillfälligt hålla motionsbassängen samt undervisningsbassängen och plaskbassängen på Badhuset Energikällan stängda. ...
19 december 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Fyra eldsjälar prisades med energiklappen
För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gången gjorde man det extra festligt...
17 december 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Nu finns Strålande Jul att streama på TV4
Redan nu kan uppvärmningen till julafton börja, när TV4:s Strålande Jul finns att streama via TV4 play. 1 timme och 6 minuters julkänsla, med ...
17 december 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-12-17

2025-12-15

2025-12-10

2025-12-09

2025-12-04

2025-11-28

2025-11-26

2025-11-25

2025-11-25

2025-11-25

2025-11-25

2025-11-24

2025-11-24

2025-11-21

2026-03-17 14:49