(Uppdaterad kl. 16:44) Det blir inget autentiskt återställande av Strandskolan som kommunstyrelsens ordförande, Anders Ceder, proklamerade på måndagen.
Nej, några genvägar lär man inte finna i det strandade byggärendet. Allt var bara ett aprilskämt. LindeNytt tackar Anders Ceder för sin medverkan i 2013 års aprilerande tokerier. Om du missade inslaget – läs nedan:
”Vi har hittat ett kryphål i lagen”
Sedan bygglovet för Strandskolan upphävts av Länsstyrelsen har politikerna bläddrat febrilt i lagböckerna efter en snabbare lösning, än att dra hela projektet från ruta ett igen. Och man har funnit vad man söker, även då man inser att det är ett kontroversiellt drag att spela ut.
– Vi har hittat ett kryphål i lagen som ger oss möjligheten att bli färdiga med Strandskolan mycket tidigare än vi hade vågat hoppas på, kommenterar kommunstyrelsens ordförande, Anders Ceder, med lättnad.
För bara någon vecka sedan skickades alla byggarbetare hem och ombyggnaden av Strandskolan lades på is. På det kommunala bolaget FALAB uppskattades att man tidigast kunde se arbetet återupptas i slutet av sommaren.
– Vi i kommunstyrelsen finner det oacceptabelt. Lindesberg har redan väntat länge nog på nya bostäder, vi kan inte hålla på med sådana här dumheter längre. Vi krävde handling och det kommer vi att se nu, säger Ceder med bestämdhet.
Anders Ceder känner att Länsstyrelsen knäppte politikerna på näsan när bygglovet revs – men nu svarar man med en rejäl käftsmäll tillbaka som de inte har en chans att ducka för. Enligt honom har man funnit hjälp från en gammal byggare i trakten som kan de gamla lagarna som fallit i glömska.
– Med hjälp av byggaren har vi hittat ett kryphål i lagen. Det rör sig om ett gammalt prejudikat från förrförra seklet som gör det möjligt att ”lirpa” en fastighet, översatt i moderna termer ett ”autentiskt återställande”. Det innebär att man river fastigheten och återuppför den med autentiskt byggmaterial. Då kringgår man alltså lagen och behöver vare sig rivningslov eller bygglov, förklarar Anders Ceder.
Att riva Strandskolan och bygga upp den på nytt – med gammalt byggmaterial – innebär dock viss problematik då skolbyggnaden är byggd i slaggsten, en restprodukt från fornstora dagars framställning av järn.
– Tack och lov gjordes i alla fall en bra sak under förra mandatperioden. Då köpte kommunen in ett stort lass av just denna typ av slaggsten som bara ligger orörd sedan dess. Nu kommer den till nytta! Slaggstenen är ju ett s.k. aprillat, d.v.s. ett material som är högaktuellt idag, så det ligger helt rätt i tiden också, berättar Anders Ceder.
Vidare påpekar han att detta också innebär en öppning i andra svårhanterliga byggärenden. Framförallt vid strandnära byggen.
– Vi hoppas och tror att det kan bli möjligt att bygga riktigt strandnära med stöd av detta kryphål. Jag är övertygad om att vi går en mycket spännande framtid till mötes här i Lindesberg, avslutar Anders Ceder.
På första advent, den 30 november, blir det julstämning i Lindesberg. Inte minst på Kristinaskolans gård, där Lindesbergs Fastigheter bjuder in till julmarknad för första gången.
– Den här gården, den här fina entrén till Lindesberg – den vill vi ju utnyttja, så vi hakar på skyltsöndagen, säger Ann-Louise Hytter.
Redan som ung fick Markus Virta chansen att stå på scen – tack vare de farser som Lindesbergs revymakare Stefan Jansson skrev och satte upp. Där och då väcktes ett starkt intresse som snabbt skulle växa till en djup och varaktig passion. Med åren har han nu etablerat sig som ett välkänt namn inom musikalvärlden och är just nu aktuell aktuell med den stjärnspäckade musikalen Dear Evan Hansen, som spelas för andra gången på Intiman i Stockholm – med artister som Clara Henry, Martin Stokke Mathiesen och nytillskottet Emil Henrohn.
– Det är så kul när man upptäcker att ”du är ju ljuvlig” – och så var det verkligen med Emil Henrohn. Det var ”a match made in heaven”, skrattar Markus Virta.
För bara två månader sedan var arenarestaurangen bara ett tomt skal, nu är den nyrenoverad, fylld med nya upplevelser, redo att ta emot sina första gäster. På fredagskvällen är det premiäröppning för Main Event i Lindesberg.
– Det känns bra, hela helgen är vi fullbokade, säger Jesper Johansson glatt.
I denna veckas fotokrönika tänkte jag skriva och visa lite bilder från ett efterlängtat möte som jag fick ute i skogen för ett tag sedan, men först till någonting mindre roligt. För några dagar sedan så läste jag något väldigt tragiskt och oroväckande. Var femte år uppdateras rödlistan, en lista som visar fågelarters risk att dö ut i landet, nu finns ett nytt och uppdaterat förslag för rödlistan och för mig som älskar fåglar och speciellt ugglor så blir jag bara ledsen och arg. I Sverige är ugglor hårt drabbade. Två arter av ugglor, fjälluggla och tornuggla, klassas nu som utdöda i Sverige. Ytterligare tre arter ugglor, hökuggla, pärluggla och hornuggla får sämre status. Minskad gnagartillgång i ett varmare klimat är två viktiga orsaker.
För ungefär två år sedan öppnade Gantulga Bat-Ulzii sin japanska sushirestaurang, Nagomi, i Lindesberg. Sedan dess har kundkretsen ständigt ökat, och man kände att lokalen började bli för liten. Imorgon fredag öppnar man i sin helt nyrenoverade lokal, bara ett stenkast bort från den gamla.
– Det blir roligt, det är mycket jobb, men det blir bra, säger Gantulga.
Stämningen är varm och välkomnande på Hillstreet – det skrattas och kramas. På bänken står en kaka redo att skäras upp och kaffebryggaren ger ifrån sig de sista slurpande ljuden – ett tydligt tecken på att kvällens språkcafé snart ska börja. Snart diskuteras allt mellan himmel och jord. Hur har helgen varit? Händer det något roligt i veckan? Heter det en eller ett Silviakaka?
– Det är inte bara för dem som vill lära sig svenska, utan för alla som vill träffa människor, umgås och kanske hitta nya vänner, förklarar initiativtagaren Anwar Ghoubari från Wemake.
Under söndagen gick Noraborna till valurnorna för att avlägga sin röst på hur man ställer sig i frågan om vindkraftsetableing i Älgfallet. Utfallet blev ett solklart nej, med 61 procent av rösterna. Frågan ska nu vidare till kommunfullmäktige.
SLUTREPLIK: Det är naturligt att det finns oro när ens närmiljön påverkas. När stora beslut ska fattas nära där vi bor, ska vi förstås både ställa frågor och kräva tydliga svar. Samtidigt är det viktigt att diskussionen vilar på fakta och på hur våra kommuner faktiskt påverkas framöver.