Serien är lika jämn som LIF Lindesbergs standard varit ojämn. Det borgar för en grymt spännande fortsättning av handbollsallsvenskan.
Står man och sover, då blir man ett lätt byte i handbollsallsvenskan. LIF Lindesberg borde ha varit väl medvetna om att VästeråsIrsta för det mesta dundrar ut ur portarna hemma i sin Bombardier Arena. Ändå var man under med fyra bollar redan efter åtta minuter och sex bollar efter tretton.
Redan där satte man sig, genom att inte vara med på hemmalagets anstormning, i en sits som gjorde det svårt att vinna matchen.
Men när man lyckats hyfsa siffrorna till 10-14 i paus hade man ändå gett sig själva lite av en chans. Fyra bollar går att hämta upp på 30 effektiva minuter även i Västerås.
Man kan ju tycka att brandgult borde ha lärt sig något av inledningen på matchen. Typ att inte stå på hälarna. Att vara på tå från avkast i andra halvlek.
Men ni vet hur det gick. Bom, crash, smack och 14-10 var plötsligt 16-10 som inte särskilt mycket senare var 20-13 och 25-16 och matchen var givetvis stendöd. LIF Lindesberg var inte tillräckligt på hugget för att klara att stå emot och då blir det svårt mot ett så duktigt motstånd som VästeråsIrsta.
Kort sagt kan man väl konstatera att LIF Lindesberg än så länge är lite för ojämna. Inte bara i matcherna, utan som helhet. Efter tre raka segrar mot svagare motstånd har det blivit två raka torsk mot motståndare som har lite mer pondus och kraft att sätta emot. Det är svårt att riktigt avgöra vilken nivå brandgult ligger på egentligen.
Men serien som sådan har fått en mycket intressant inledning. Egentligen är det väl aningen för tidigt för att dra några direkta slutsatser. Fem omgångar är bara en liten bråkdel av det maratonlopp som är handbollsallsvenskan, men redan nu vill jag flagga för att det är de två bästa lagen som ligger i topp. OV Helsingborg och VästeråsIrsta är mer konsekventa än övriga lag, de LIF Lindesberg-svajar inte och kommer sin vana trogen att vara med och kvala, som sämst, fram i vår.
Men bakom giganterna blir det väldigt intressant att se vilka som egentligen utkristalliserar sig som topplag. Att det efter fem omgångar bara skiljer två poäng, en ynka seger, mellan tredjeplacerade Önnered och Tyresö på elfteplatsen, precis under kvalstrecket, är kul. Ju fler lag som kan vara med och slåss om platser högt upp i hierarkin, ju fler lag som tvingas frukta för att hamna i botten, desto roligare blir förstås allsvenskan.
Även om jag är av den bestämda uppfattningen att vi om ytterligare fem omgångar kommer se en serie som har spruckit och mycket tydligare definierat vad som är topp och vad som är botten är jag inte alls på det klara över vilka gäng som kommer att ha positionerat sig var.
Det gäller även LIF Lindesberg.
Imorgon kommer Tyresö till arenan. Tyresö som just nu ligger elva, men som via en seger kan forsa förbi inte bara LIF utan ett helt gäng andra lag. Samtidigt som en LIF-seger kan solidifiera en topplacering.
Det är dags för brandgult att hitta en lite jämnare nivå och bevisa att man är ett lag för toppen.
Under söndagen skulle det avgöras om vilket plats i tabellen som Lindlöven avslutar säsongen med. Efter en utklassning mot Falu IF med 8-0, vilket även säkrar Lindlövens elfte hållna nolla, så blev det till slut en tredje plats inför det kommande slutspelet. Det gör att Lindlöven kommer att få slutspelsstrida mot Forshaga IF när slutspelsserien inleds i Lindehov den 13:e mars.
Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där samtliga tre lagen i kvalgruppen ska få genomföra en match på hemmaplan. Trots en tung förlust med 8-2 mot Haninge som har gett stora svårigheter för att IFK Lindesberg ska ha möjlighet att ta sig vidare, så vill hemmalaget avsluta säsongen på topp.
– Vi ser fram emot att avsluta våran fantastiska futsalsäsong på hemmaplan inför hemmapubliken, säger Martin Eriksson.
Även om det inte finns några officiella eller samlade siffror från de olika travbanorna, kan man nog ändå med stor säkerhet säga att Isabella Jansson Wiklund är en av de yngsta kuskarna någonsin att tituleras Årets Kusk. Under Örebro och Fornabodas gemensamma travgala som arrangerades i lördags fick 19-åringen ta emot det prestigefyllda priset efter en otrolig säsong på tävlingsovalen.
– Det är jätteroligt att man kan visa att det går att ta sig framåt inom sporten även om man är ung och tjej, säger Isabella Jansson Wiklund.
Till föregående säsong så lyckades Uppsala HK snuva LIF Lindesberg på den sista kvalplatsen till Allsvenskan efter en jämn kamp på målskillnad. I höstas blev det dessutom ett oavgjort möte mellan de båda lagen vilket gjorde att LIF Lindesberg gick in med ett stort revanschsug när lördagens möte spelades på hemmaplan. Trots en jämn match blev det en stor sexmålsseger när slutsignalen ljöd.
– Det var en ganska jämn match rakt igenom även om vi lyckas vinna med sex mål, säger Joakim Bååk.
Fri entré, foodtrucks, öppen bar, ett extra stort 50/50-lotteri och två av HockeyEttans bästa lag på isen. Lindlöven slår verkligen på stort när man under lördagen har sin seriefinal i Lindehov. Med en trupp som laddar för det kommande slutspelet så behövs ännu de sista poängen för att behålla den nuvarande andra platsen i tabellen och på så sätt skaffa sig så bra förutsättningar som möjligt.
– Vi ska bädda upp det bra inför serieavslutningen, säger Lennart Hermansson.
Även om det blev en andra plats i Örebro Läns Division 1-serie inom futsal, så får IFK Lindesbergs damlag chansen att kvala upp till futsalens högsta liga RFL. Redan på lördag påbörjas spelet i de tre kvalgrupperna där IFK Lindesberg har lottats till spel mot Bäckby United FC och lördagens motstånd IFK Haninge. En tuff uppgift som kan leda till att Lindesberg får skryta med att ha ett av landets bästa futsallag.
– Även om det inte låg i våran målsättning att ta oss till RFL så ville vi ta chansen medan vi har möjlighet, säger lagets tränare Martin Eriksson.
En poäng behövdes för att Lindlöven skulle få en garantiplats till det kommande slutspelet som drar igång i början av mars. Onsdagen bjöd på en fysisk match med ett hårdspelade Sollentuna som i sin tur jagar den sista av fyra Play In-platser. Efter mycket utvisningar i Lindehov så kunde hemmalaget knipa sina poäng och kan redan nu förbereda truppen inför HockeyEttans kvartsfinal.
– Vårt första delmål inför säsongen var att sluta inom topp sex i tabellen och nu är det avklarat, säger Simon Nyhlén-Persson.
Lindlöven är tillbaka på hemmaisen! Efter julledigheter och tre raka bortamatcher så var det äntligen dags, för första gången för det nya året, öppna portarna till Lindehov. Enköping stod för årets första motstånd och utnyttjade direkt hemmalagets tråkiga nivå på spelet som uppstod i den första perioden. Lindlöven vände allt till sin fördel i mittperioden och stod även starkast i matchens sista tjugo minuter.