Kungaparets jubileumsresa ”40 år på tronen – 40 år för Sverige” nådde under tisdagen Lindebergs kommun i och med Kungens och Drottningens besök vid Grimsö viltforskningsstation. Och Lilly Larsson fick kungaparet att stanna längre än planerat.
Kungaparet, åtföljt av landshövding Rose-Marie Frebran hälsades välkommen till Lindebergs kommun av kommunstyrelsens ordförande Anders Ceder. Han hälsade kungaparet hjärtligt välkomna till Bergslagen och Lindesberg. Han fortsatte med att skicka med fyra tankar till kungaparet som skulle påminna dem om besöket när de är ute och reser runt om i världen.
Tänk er, sa Ceder, att vid ett besök på ett nöjesetablissemang någonstans i världen kanske rökeffekterna på scen är från Björnax Rökprodukter i Stråssa, som bland annat producerar rök för specialeffekter inom nöjesindustrin. När ni far utefter någon kust, fortsatte han, och passerar ett vindkraftverk kommer troligen vissa delar av vindkraftverket vara tillverkade på Vestas i Guldsmedshyttan. Nästa gång ni sätter er i en Volvobuss vet ni att bakaxeln, och kanske också framaxeln, är tillverkade vid Meritor i Lindesberg. Och, avslutade Ceder, när ni häller upp ett glas mjölk är det troligt att förpackningen kommer från BillerudKorsnäs i Frövi.
Lilli Larsson fick kungen att stanna
Men besökets höjdpunkt blev nog inte demonstrationen av hur ett vargstängsel fungerar, inte heller utställningen med alla uppstoppade djur. Istället var det Lilly Larsson, född 1922 i Bergshyttan ett stenkast från Grimsö, som under en lång stund fick kungen och drottningens odelade uppmärksamhet. Lilly hade med sig några fotografier tagna runt 1930 föreställande Gustav V på älgjakt i trakterna kring Bergshyttan och Grimsö. Med på de olika bilderna fanns också då åttaåriga Lilly och hennes pappa.
– Jaktrocken som Gustav V bär finns fortfarande kvar, utbrast kungen vid åsynen av en av bilderna.
Bilderna och Lillys berättelse fick kungen och drottningen att stanna längre än planerat och till stor förtret för de ansvariga som såg det tajta tidsschemat spricka allt mer.
Älgjakt i Bergslagen
På LindeNytts fråga lovade kungen en snar återkomst till Bergslagen. Då för en dags älgjakt. Kungen var dock för dagen lite osäker på datum och exakt plats för den planerade Bergslagsjakten. Men till det återkomma LindeNytt framöver.
Nöjd med besöket var också Anders Ceder som menade att ett besök av kungen och drottningen är ett bra sätt att kunna visa upp Bergslagen, inte minst för media.
– Sen var lunchen på Loka bra. Inte bara för maten, utan där kunde vi från Lindesberg också knyta en del nya kontakter inom näringslivet som kan bli viktiga framöver, sade Anders Ceder.
Just nu genomför Linde energi ett omfattande arbete med att byta ut och förstärka elnätet vid Charlottenlunds Handelsområde i Lindesberg. 2,6 kilometer nya högspänningskablar ska läggas, samtidigt som man installerar tre nya nätstationer med transformatorer för att möta ett ökat behov av el.
– Behovet av el ökar, inte bara med nya etableringar, utan även för att säkerställa en mer robust och säker elleverans, säger Anna-Lena Rydelius, marknadschef på Linde energi.
Ungefär 1000 pizzor per vecka har lämnat ugnen hos Pizzasmak i Lindesberg sedan starten i januari 2022. Inom kort blir det dock helt andra smaker på restaurangen när de byter koncept, och kommer servera allt – utom just pizza.
– Jag tror lindesbergarna vinner mer än de förlorar på det här, för det är ju trots allt inte brist på pizzerior i den här stan, säger Mahsum ”Mass” Altun.
För tredje året i rad anordnade Kotten & Co i Lindesberg en husdjursfotografering till förmån för Rosa Bandet. För andra året ställde LindeNytt upp med fotograf, och en uppsjö av stiliga fyrbentingar poserade framför kameran, för att bidra till forskningen inom bröstcancer. Resultatet kommer här.
Ett år med fastighetsnära insamling av förpackningar har gett resultat i Lindesbergs kommun. Genom att sortera rätt har villahushåll minskat mängden restavfall med 20 ton i månaden.
– Jag är otroligt stolt över alla invånare som använder systemet och visar att de är beredda att göra det där lilla extra för miljön, säger Michael Lindström, avfallsstrateg på Lindesbergs kommun, i ett pressmeddelande.
I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en yta om cirka 3 100 kvadratmeter. Platsen för den nya butiken var Fotbollsgatan/Stafettgatan i den nordvästra delen av Lindesberg, och planerad öppning var satt till hösten 2027. Nu fördröjs dock etableringen, då detaljplanen för området har överklagats av tre parter.
LIF Lindesberg och Main Event står som värdar när Lindesbergs egen Oktoberfest går av stapeln i Lindesberg arena. Underhållning, aktiviteter samt tysk-inspirerad mat och dryck står på agendan, fredagen den 23 oktober.
I oktober 2025 fattades beslutet att starta upp det industritekniska programmet på Lindeskolan igen, den här gången med ett 15-tal industriföretag i ryggen. Nu har de första eleverna börjat, och på måndagsmorgonen fick de träffa några av de företag som kan bli deras arbetsgivare i framtiden, när de hade officiell uppstart hos Linde Maskiner.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.