Ny torsdag innebär ny tävling vid Fornabodas Travbana. Imorgon vankas upplösningen av Kuskchampion och två V5-lopp, något som gästas av Örjan Kihlström med två Solvalla-tränade hästar. Totalt blir det tio lopp i vad som blir säsongens näst sista tävling.
– Jag tror på en riktigt bra dag!, utbrister Rolf Nydén.
Fornaboda Travbanas ordförande ser fram emot årets näst sista tävlingsdag. Något som han finner extra kul är att Örjan Kihlström kommer på besök. Med sig har den erfarne kusken två hästar tränade av Solvalla-tränaren Roger Walmann, där han väntas vara storfavorit i lopp 3.
– Det är ovanligt att Örjan kommer till Fornaboda för ett V5-trav. Jag tycker det är riktigt kul att han kommer upp hit en torsdag eftermiddag, säger Rolf Nydén.
Utöver det fina besöket från Örjan Kihlström, som ställer upp i lopp 3 och 5, håller morgondagens tävling normalklass. Totalt kommer tio lopp att köras, där V5 körs i lopp 3-4 och V4 från lopp 5 och framåt.
Det som väntas bli mest spännande är kampen i Kuskchampion. Med två tävlingsdagar kvar toppar Magnus Jakobsson totalligan, två poäng före duon Carl-Erik Lindblom och Björn Goop. Imorgon kör Magnus Jakobsson fem lopp och Carl-Erik Lindblom sju, samtidigt som Goop inte är på plats och därmed tappar viktiga poäng.
– Så kuskstriden kommer förmodligen att stå mellan Magnus och Carl-Erik. Jag skulle tro att mycket avgörs imorgon. Skulle Magnus vinna ett eller två lopp imorgon och Carl-Erik inget så är det avgjort. Men förhoppningsvis finns spänningen kvar till nästa vecka, det vore en stor publikattraktion.
15.00 går första start och Rolf Nydén hoppas då att mellan 600-700 åskådare är på plats. Att tävlingen är schemalagd något senare än förra veckan är något han tror kan visa sig vara gynnsamt.
– När man kör eftermiddagslopp kan klockan tre vara en väldigt bra starttid. Det beror så klart på väldigt mycket, däribland vädret. För har det varit varmt kan familjerna då ha kommit hem från stranden.
Arlandalaget åkte på en rejäl kraschlandning när Lindlöven gjorde sin första seriematch för säsongen i Lindehov. Till mittperioden så kunde det retroklädda hemmalaget skjuta in tre mål på fem minuter, varav två av målen gjordes i boxplay. Även om det inte är Lindlövens bästa match i historien så fick lagets nya målvakt, Alfred Svensson, hålla nollan i sin första Lindlöven-match.
– Även om vi har mycket puck så måste vi bli spetsigare och bli mer effektiva, säger Lennart Hermansson.
För sjätte året i rad så fylls Fornaboda Travbana med kanonfina unghästar inom kallblodsrasen. Unghästutställningen för kallblod har mer eller mindre blivit en tradition på travbanan strax utanför Lindesberg och till årets upplaga är det ett rekordhögt deltagarintresse inför lördagen.
– I år är det även en hel del anmälningar som kommer utanför våran region, säger Anders Järnerot.
I våras skulle LIF Lindesberg kvala sig tillbaka till Handbollsallsvenskan, efter en andra plats inom Division 1, men föll dessvärre på målsnöret mot det vassa IFK Ystad HK. På söndag inleds en ny säsong inom Handbollsettan där LIF Lindesberg kommer med nya hungriga ungdomar och en ny huvudtränare som vill visa upp den rekordunga spelartruppen inför hemmapubliken.
– Jag tycker ändå att det känns bra, säger Elias Andersson.
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.