Ny torsdag innebär ny tävling vid Fornabodas Travbana. Imorgon vankas upplösningen av Kuskchampion och två V5-lopp, något som gästas av Örjan Kihlström med två Solvalla-tränade hästar. Totalt blir det tio lopp i vad som blir säsongens näst sista tävling.
– Jag tror på en riktigt bra dag!, utbrister Rolf Nydén.
Fornaboda Travbanas ordförande ser fram emot årets näst sista tävlingsdag. Något som han finner extra kul är att Örjan Kihlström kommer på besök. Med sig har den erfarne kusken två hästar tränade av Solvalla-tränaren Roger Walmann, där han väntas vara storfavorit i lopp 3.
– Det är ovanligt att Örjan kommer till Fornaboda för ett V5-trav. Jag tycker det är riktigt kul att han kommer upp hit en torsdag eftermiddag, säger Rolf Nydén.
Utöver det fina besöket från Örjan Kihlström, som ställer upp i lopp 3 och 5, håller morgondagens tävling normalklass. Totalt kommer tio lopp att köras, där V5 körs i lopp 3-4 och V4 från lopp 5 och framåt.
Det som väntas bli mest spännande är kampen i Kuskchampion. Med två tävlingsdagar kvar toppar Magnus Jakobsson totalligan, två poäng före duon Carl-Erik Lindblom och Björn Goop. Imorgon kör Magnus Jakobsson fem lopp och Carl-Erik Lindblom sju, samtidigt som Goop inte är på plats och därmed tappar viktiga poäng.
– Så kuskstriden kommer förmodligen att stå mellan Magnus och Carl-Erik. Jag skulle tro att mycket avgörs imorgon. Skulle Magnus vinna ett eller två lopp imorgon och Carl-Erik inget så är det avgjort. Men förhoppningsvis finns spänningen kvar till nästa vecka, det vore en stor publikattraktion.
15.00 går första start och Rolf Nydén hoppas då att mellan 600-700 åskådare är på plats. Att tävlingen är schemalagd något senare än förra veckan är något han tror kan visa sig vara gynnsamt.
– När man kör eftermiddagslopp kan klockan tre vara en väldigt bra starttid. Det beror så klart på väldigt mycket, däribland vädret. För har det varit varmt kan familjerna då ha kommit hem från stranden.
Den gångna helgen höll Lindlöven en dubbelmatch i Lindehov med Boden och Piteå som gäster. I samband med söndagens match mot Piteå så höll Lindlöven en insamling till Mustaschkampen, där de insamlande pengarna gick direkt till Prostatacancerförbundet. Med hjälp av söndagens publik och samarbetspartners så stoltserar Lindlöven med 8 800 kronor till välgörenhet.
– Det är jätteroligt att så många ville vara med att bidra, säger Tomas Östlund.
Två matcher under samma tak i helgen. Lindlöven bjöd upp till en riktig hockeyfest med en pub- och pizzalördag och en spännande söndagsmatch som avslutning. Även om lördagen slutade med en klar seger så blev det en onödigt dramatisk avslutning där 3-0 blev 3-2. Söndagen blev däremot ännu värre, där Lindlöven gick mållösa mot Piteå som fixar tre raka mål i powerplay.
Discgolf är en ny sporttrend i Sverige som närmar sig Lindesberg. Mellan åren 2021 och 2025 så har antalet banor ökat med 62% från 505 banor i landet till 809 banor. Nästa år kommer även Lindesberg att kunna välkomna nya och gamla spelare till discgolfen. Bygget av en discgolfbana i Fritidsbyns skog är i full gång och förväntas öppna till vår.
– Nu jobbar vi på så länge snön håller sig borta och det inte blir för kallt, berättar Mona Ek, som är en av initiativtagarna till projektet.
Med 6-0 mot Vallentuna så fortsätter Lindlöven att övertyga som serieledare av HockeyEttans norra tabell. Väsby har haft en tuff inledning av säsongen men gästade Lindlöven med ett starkt defensivt spel, där bortamålvakten, Kalle Andersson, fick göra en hel del jobb. Hemmatruppen fortsätter däremot på vinnarspåret och gjorde fyra mål mot Väsby, samtidigt som Jonathan Frykholm höll stängt i hemmamålet.
– Det är tacksamt att stå i mål bakom det här laget, säger Frykholm.
Frövi judos talang, Ida Eriksson, visade under helgens Grand Prix i Lima att hon är tillbaka i toppform. 27-åringen vann samtliga matcher, där hon stod för en stark och taktiskt imponerande insats, vilket resulterade i ett mycket välförtjänt guld.
Det regnar poäng när Lindlöven är på isen! Tre matcher har slutat med lika många segrar inom den inledande säsongen av HockeyEttan och under söndagen kom även den fjärde triumfen i serien. Trots ett utökat antal minuter i utvisningsbåset, så kunde Lindlöven hålla nollan mot det gästande Kalix som hade åkt nära 100 mil enkel väg för att gästa Lindehov.
– Vi har bra målvakter som räddar oss till den här matchen, säger Sebastian Falk.
På lördag den 4 oktober spelas minnescupen Benjamins Minne för fjärde året, i Fritidsbyn Lindesberg. Cupen arrangeras av IFK Lindesberg, för att hedra minnet av pojkarnas vän och lagkamrat som gick bort i cancer endast 10 år gammal.
– Det är viktigt för mig, och det här gör jag för Benjamin och för Barncancerfonden, säger Aleksander Lazarevic.
Lindesberg och Frövi judo står för värdskapet när judo-VM för personer med Downs Syndrom avgörs i augusti 2026. Som uppladdning inför världsmästerskapet arrangerar man även lag-SM redan i december, där Frövi judos damer har en imponerande vinstsvit på hela åtta år i rad.
– Nu ska vi toppa EM från i år, säger Johan Orrbo glatt.