Ny torsdag innebär ny tävling vid Fornabodas Travbana. Imorgon vankas upplösningen av Kuskchampion och två V5-lopp, något som gästas av Örjan Kihlström med två Solvalla-tränade hästar. Totalt blir det tio lopp i vad som blir säsongens näst sista tävling.
– Jag tror på en riktigt bra dag!, utbrister Rolf Nydén.
Fornaboda Travbanas ordförande ser fram emot årets näst sista tävlingsdag. Något som han finner extra kul är att Örjan Kihlström kommer på besök. Med sig har den erfarne kusken två hästar tränade av Solvalla-tränaren Roger Walmann, där han väntas vara storfavorit i lopp 3.
– Det är ovanligt att Örjan kommer till Fornaboda för ett V5-trav. Jag tycker det är riktigt kul att han kommer upp hit en torsdag eftermiddag, säger Rolf Nydén.
Utöver det fina besöket från Örjan Kihlström, som ställer upp i lopp 3 och 5, håller morgondagens tävling normalklass. Totalt kommer tio lopp att köras, där V5 körs i lopp 3-4 och V4 från lopp 5 och framåt.
Det som väntas bli mest spännande är kampen i Kuskchampion. Med två tävlingsdagar kvar toppar Magnus Jakobsson totalligan, två poäng före duon Carl-Erik Lindblom och Björn Goop. Imorgon kör Magnus Jakobsson fem lopp och Carl-Erik Lindblom sju, samtidigt som Goop inte är på plats och därmed tappar viktiga poäng.
– Så kuskstriden kommer förmodligen att stå mellan Magnus och Carl-Erik. Jag skulle tro att mycket avgörs imorgon. Skulle Magnus vinna ett eller två lopp imorgon och Carl-Erik inget så är det avgjort. Men förhoppningsvis finns spänningen kvar till nästa vecka, det vore en stor publikattraktion.
15.00 går första start och Rolf Nydén hoppas då att mellan 600-700 åskådare är på plats. Att tävlingen är schemalagd något senare än förra veckan är något han tror kan visa sig vara gynnsamt.
– När man kör eftermiddagslopp kan klockan tre vara en väldigt bra starttid. Det beror så klart på väldigt mycket, däribland vädret. För har det varit varmt kan familjerna då ha kommit hem från stranden.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg som redan står klara för ett kommande kvalspel mot Allsvenskan avslutade sin säsong med en rejäl kross med 43-22 inför hemmapubliken. Nu väntar kvalspel för LIF Lindesberg som inleds med en bortamatch redan på lördag.
– Vi har något kvar att plocka fram inför kvalspelet, säger Joakim Bååk.
Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där samtliga tre lagen i kvalgruppen ska få genomföra en match på hemmaplan. Trots en tung förlust med 8-2 mot Haninge som har gett stora svårigheter för att IFK Lindesberg ska ha möjlighet att ta sig vidare, så vill hemmalaget avsluta säsongen på topp.
– Vi ser fram emot att avsluta våran fantastiska futsalsäsong på hemmaplan inför hemmapubliken, säger Martin Eriksson.