Ny torsdag innebär ny tävling vid Fornabodas Travbana. Imorgon vankas upplösningen av Kuskchampion och två V5-lopp, något som gästas av Örjan Kihlström med två Solvalla-tränade hästar. Totalt blir det tio lopp i vad som blir säsongens näst sista tävling.
– Jag tror på en riktigt bra dag!, utbrister Rolf Nydén.
Fornaboda Travbanas ordförande ser fram emot årets näst sista tävlingsdag. Något som han finner extra kul är att Örjan Kihlström kommer på besök. Med sig har den erfarne kusken två hästar tränade av Solvalla-tränaren Roger Walmann, där han väntas vara storfavorit i lopp 3.
– Det är ovanligt att Örjan kommer till Fornaboda för ett V5-trav. Jag tycker det är riktigt kul att han kommer upp hit en torsdag eftermiddag, säger Rolf Nydén.
Utöver det fina besöket från Örjan Kihlström, som ställer upp i lopp 3 och 5, håller morgondagens tävling normalklass. Totalt kommer tio lopp att köras, där V5 körs i lopp 3-4 och V4 från lopp 5 och framåt.
Det som väntas bli mest spännande är kampen i Kuskchampion. Med två tävlingsdagar kvar toppar Magnus Jakobsson totalligan, två poäng före duon Carl-Erik Lindblom och Björn Goop. Imorgon kör Magnus Jakobsson fem lopp och Carl-Erik Lindblom sju, samtidigt som Goop inte är på plats och därmed tappar viktiga poäng.
– Så kuskstriden kommer förmodligen att stå mellan Magnus och Carl-Erik. Jag skulle tro att mycket avgörs imorgon. Skulle Magnus vinna ett eller två lopp imorgon och Carl-Erik inget så är det avgjort. Men förhoppningsvis finns spänningen kvar till nästa vecka, det vore en stor publikattraktion.
15.00 går första start och Rolf Nydén hoppas då att mellan 600-700 åskådare är på plats. Att tävlingen är schemalagd något senare än förra veckan är något han tror kan visa sig vara gynnsamt.
– När man kör eftermiddagslopp kan klockan tre vara en väldigt bra starttid. Det beror så klart på väldigt mycket, däribland vädret. För har det varit varmt kan familjerna då ha kommit hem från stranden.
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.
Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. Efter bortaförlusten mot IFK Haninge, med sex mål i målskillnad, så är chansen i princip omöjlig. Till måndagens kvalmatch mot Bäckby United FC så gick hemmadamerna däremot in på planen med siktet på att avsluta säsongen med flaggan i topp. Något som man verkligen lever upp till när man vinner kvalmatchen med fina 4-2.
– Det var en bra revansch efter smällen mot Haninge, säger Elin Zander och Alina Chahade.
Ifjol missade LIF Lindesberg den efterlängtade kvalplatsen till Allsvenskan med bara ett ynka mål för lite i målskillnad. Till den nuvarande säsongen har LIF Lindesberg istället gjort allt för att inte hamna i samma fälla och har gått all-in för att avsluta serien med en förstärkt målskillnad. En fungerande taktik då LIF Lindesberg under onsdagen säkrade en kvalplats mot Allsvenskan till den kommande våren.
– Det känns jätteskönt att det är säkrat nu, säger Asso Eliassi.