Lindlövens J18-lag har under säsongen gjort ett rejält avtryck. Men på söndagen nådde framgångarna sitt slut, då man föll med 1-5 hemma mot Forshaga. Förlusten var Lindlövens andra i playoff-spelet och man är därmed utslaget ur kvalet.
– Idag var Forshaga bättre än oss, inget snack om den saken. Ibland önskar man att man kan skylla på domaren eller otur, men de var värda segern, slår Patrik Pettersson fast.
Efter förlusten i det första playoff-mötet var Lindlövens J18-lag tvingade att vinna returen hemma i Lindehov. Seger mot Forshaga skulle i sin tur leda fram till en förlängning, där ett fortsatt kvalspel låg i potten.
Till en början såg söndagens fight ut att falla väl ut för Lindlöven. Gästande Forshaga tog visserligen ledningen tolv minuter in, men Ara Ali gav snabbt svar på tal och kvitterade. 1-1 stod sig sedan perioden ut och var rättvist sett till den jämna matchbilden.
Men i mittperioden kom sedan de sekvenser som skulle sätta Lindlöven under press. Laget stod för misstag i egen zon, något man straffades brutalt för. Forshaga tog tillvara på chanserna och ställningen var 1-3 inför slutperioden.
”Vi har gjort det fantastiskt bra”
Underläget tvingade Lindlöven att öppna upp sig och börja chansa mer i offensiven. Spelmässigt var det även länge dramatiskt, men med klockan på 12.34 kom det avgörande Forshaga-målet. Det orkade inte Lindlöven resa sig ifrån och slutresultatet skrevs till 1-5.
Förlusten innebär att kvaldrömmen nu är över för Lindlöven, som förlorar playoff-mötet. Pettersson tror att anledningen till det är att man haft färre tuffa matcher i grundserien än Forshaga.
– Jag tror att de är mer vana vid att stå mitt i elden än vad vi är. Det spelar helt klart in. Jag skulle vilja ha såna matcher snudd på varje helg, för i våran serie är det tyvärr för få tillfällen.
Sett till hela säsongen är tränaren dock mer än nöjd. J18-laget vann grundserien och har visat upp ett mycket lovande spel, något som Lindlöven nu hoppas bygga vidare på.
– Föreningens målsättning var att vi skulle ligga med i toppen och vi vann serien. Så jag tycker att vi har haft en bra säsong. Det är många spelare som har gått framåt och visat att de vill försöka bli bra hockeyspelare, summerar Pettersson.
– Utifrån det material och mängden spelare vi har så tycker jag att vi har gjort det fantastiskt bra. För jämför man med Västerås och Kumla, som också spelar i våran serie, så har de mycket större trupper att tillgå.
Matchfakta Lindlöven-Forshaga:
Resultat: 1-5 (1-1, 0-2, 0-2)
Publik: 179
Skott: 24-36
Mål Lindlöven: 1-1 Ara Ali (Zetterberg, Lind)
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.
För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för slutspel mot HockeyAllsvenskan. Med Forshaga IF som motstånd så väntas mildare resepengar men samtidigt hårda matcher där båda lagen vill till semifinal. Bäst av fem spelade matcher gäller, där Lindlöven kliver in på isen med några ess i rockärmarna. Ett av de starkare korten är att flera av hemmalagets långtidsskadade spelare, mer eller mindre, är redo för fight.
– Vi kommer i princip med full trupp på fredag vilket är en stor fördel, säger ”Lelle” Hermansson.