Det blir IFK Skövde som står för motståndet för LIF Lindesberg i kvalet mot Elitserien. Gammal rivalitet väcks nu åter till liv, när de två lagen gör upp om en plats i högstaligan till nästa säsong. Kvalet avgörs i bäst av fem matcher och LIF inleder hemma i Arenan den 13:e april.
Lördagen bjöd på den sista omgången från handbollens Elitserie och för LIF Lindesberg innebar det att lagets kvalmotstånd skulle avgöras. Med sin egna fjärdeplats i Allsvenskan i bagaget var brandgults fokus riktat mot kampen runt elfteplatsen. Inför den avslutande omgången hade IFK Skövde hand om den placeringen, med en poäng till godo på tolvan HIF Karlskrona.
Efter att båda lagen förlorat sina respektive matcher blev det heller inga förändringar. IFK Skövde slutar därmed elva i Elitserien, något som gör att laget blir LIF:s antagonist i jakten på spel i högstaligan. Kvalet avgörs i bäst av fem matcher och kommer att bjuda på heta drabbningar.
– Det blir jättekul med derbykänsla över matcherna! Vi har mötts många gånger genom åren och har spelat en både bra och krigande handboll. Det blir publikvänligt också och det kan komma folk från Skövde hit, samtidigt som vi kan få bussar att gå från Lindesberg, kommenterar Sébastien Ehnevid kvalmotståndet och pekar ut Skövdes styrkor.
– De har en duktig skytt i Markus Stegefelt och två rutinerade spelare i Rasmus Wremer och Joakim Svensson. De har varit proffs och har en massa rutin och landskamper. Det är där som nyckeln blir för oss, att kunna få stopp på de spelarna.
”Vi är i den position som vi strävar efter”
Skövde har spenderat de senaste säsongerna i Elitserien, men har en historia av drabbningar med LIF. Matcherna kommer just att få den derbykaraktär som ”Sebban” talar om och förhoppningen är mycket publik på läktarna i Arenan. Men att kvalspelet ska ge LIF en ekonomisk katapulteffekt är inte fullt så givet.
– Det är klart att vi får ett intresse som vi hoppas ska locka mycket folk till hemmamatcherna. Men det är inte självklart att det blir ett sådant klirr i kassan som alla tror. Bussresor till bortamatcherna går det åt summor på, sen kommer det domare och funktionärer som inte är helt gratis heller. Så det är förknippat med utgifter också, förklarar ”Sebban”.
Målvakten är dock i första hand laddad över den sportsliga utmaning som hans lag står inför. Först till tre segrar är vad som gäller och en återkomst till Elitserien kan absolut skymtas vid horisonten. Med ett fantastiskt 2016 har LIF skapat ett härlig drag i staden.
– Framförallt är det här positivt för intresset för handbollen i Lindesberg. Nu har vi chansen att få ett lag i finrummet igen. Det räcker med att vi toppar formen, för vi är bara tre matcher från att vara tillbaka i Elitserien, resonerar ”Sebban” och tillägger.
– Vi är i den position som vi strävat efter i flera år. Förhoppningsvis tycker folk att det är spännande att kunna få ett Elitserielag i staden igen.
Så spelas kvalmatcherna (bortamatcherna kan komma att byta datum):
Onsdag 13/4 LIF Lindesberg-IFK Skövde
Lördag 16/4 IFK Skövde-LIF Lindesberg
Onsdag 20/4 IFK Skövde-LIF Lindesberg
Ev. Söndag 24/4 LIF Lindesberg-IFK Skövde
Ev. Onsdag 27/4 IFK Skövde-LIF Lindesberg
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.