Kvaläventyret tog slut mot AIK för LIF Lindesbergs damer, delvis på grund av bristande rutin. Samma typ av rutin som mycket väl kan göra att herrlaget slår ut IFK Skövde.
Det tog tvärstopp för LIF Lindesbergs damer i kvalet mot division 1. 15-20 hemma blev till 13-23 borta och sammanlagt 28-43 mot mäktiga AIK.
Nyckeln där är naturligtvis hemmamatchen.
I dubbelmöten mot på papperet bättre motstånd är det snudd på ett måste att vinna sin hemmamatch, allra helst med mer än bara några få mål. Annars blir det väldigt svårt att gå vidare.
Fem mål upp inför returen på bortabana mot AIK var naturligtvis ett snudd på omöjligt läge och hur goda intentioner man än hade och hur mycket man än peppade varandra till att försöka vända på steken mot den starkare motståndaren kan jag absolut inte klandra tjejerna om de kände sig slagna på förhand.
Gjorde de inte det från avkast så gjorde de det garanterat när hemmalaget sprang ifrån redan i första halvlek igår. När man inte hade medstuds och flyt och inte gjorde säsongens starkaste match i hemmamatchen tog det stopp. Det var helt naturligt.
Det handlar naturligtvis mycket om rutin och erfarenhet. LIF Lindesberg är ett ungt lag där flera av spelarna fortfarande går på gymnasiet och har merparten av sina karriärer (om det år sådana de siktar på) framför sig. Att ställas i kniven-mot-strupen-matcher mot stentuffa motståndare är något man lär sig att hantera, inte något man kan från start, oavsett talang. Det blev lite trögt i anfallsspelet och laget blev hårdare straffat än vad man blivit i serien, man hade helt enkelt inte nycklarna att hantera det, men i slutändan är de lärdomar som spelarna får med sig från de här två kvalmatcherna oerhört viktiga för framtiden.
Det blir inget spel i division 1 nästa säsong, men som helhet har LIF Lindesbergs damer gjort en alldeles lysande säsong som över huvud taget tog sig till det här kvalspelet. Förhoppningsvis lyckas man bygga vidare på det till kommande säsonger.
Just det där med rutin är en viktig faktor till att jag tror att LIF Lindesbergs herrar har goda möjligheter att spela i Elitserien nästa säsong.
Jag ska inte bli långrandig och tjata om att den kommande motståndaren IFK Skövde har åkt omkring och fått spö hela säsongen och dessutom påverkats av en usel ekonomi (de fick elitlicens!). Men jag tror på riktigt att LIF Lindesberg kan skicka ner skaraborgarna och ta deras plats.
Jättemycket rutin från kvalspel har man förvisso inte i LIF, men ett bra gäng spelare i truppen har varit med en stund nu. De har varit med om att misslyckas i jakten på den åtråvärda kvalplatsen och säkerligen lärt sig både ett och annat av det. Jag tycker den här säsongen och hur man har hanterat motgångar och dåliga perioder utan att falla samman tyder på att laget har växt och skaffat sig så pass mycket rutin att en seger i matchserien över IFK Skövde inte alls är särskilt otrolig.
Men det är samma sak där som för damerna, (den första) hemmamatchen blir avgörande. LIF måste inleda med seger för att få Elitserielaget i gungning.
Klubben hoppas på storpublik den 13e, motståndarna har visat usel bortaform hela säsongen (tre segrar av 16 möjliga och ofta torsk med stora siffror), LIF Lindesberg är aningen mer rutinerade. Det är slagläge!
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.
Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger mot Fagerstalaget, Per-Ols IBF, gör att WSK Lindesberg står med matchboll där man vid seger kliver uppåt till Ettan medan en hemmaförlust tvingar fram en ny resa till Fagersta.
– Nu är det vi som sitter på trumfkortet så jag tycker att det ser bra ut inför söndagen, säger Magnus Lissmats.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.