Kvaläventyret tog slut mot AIK för LIF Lindesbergs damer, delvis på grund av bristande rutin. Samma typ av rutin som mycket väl kan göra att herrlaget slår ut IFK Skövde.
Det tog tvärstopp för LIF Lindesbergs damer i kvalet mot division 1. 15-20 hemma blev till 13-23 borta och sammanlagt 28-43 mot mäktiga AIK.
Nyckeln där är naturligtvis hemmamatchen.
I dubbelmöten mot på papperet bättre motstånd är det snudd på ett måste att vinna sin hemmamatch, allra helst med mer än bara några få mål. Annars blir det väldigt svårt att gå vidare.
Fem mål upp inför returen på bortabana mot AIK var naturligtvis ett snudd på omöjligt läge och hur goda intentioner man än hade och hur mycket man än peppade varandra till att försöka vända på steken mot den starkare motståndaren kan jag absolut inte klandra tjejerna om de kände sig slagna på förhand.
Gjorde de inte det från avkast så gjorde de det garanterat när hemmalaget sprang ifrån redan i första halvlek igår. När man inte hade medstuds och flyt och inte gjorde säsongens starkaste match i hemmamatchen tog det stopp. Det var helt naturligt.
Det handlar naturligtvis mycket om rutin och erfarenhet. LIF Lindesberg är ett ungt lag där flera av spelarna fortfarande går på gymnasiet och har merparten av sina karriärer (om det år sådana de siktar på) framför sig. Att ställas i kniven-mot-strupen-matcher mot stentuffa motståndare är något man lär sig att hantera, inte något man kan från start, oavsett talang. Det blev lite trögt i anfallsspelet och laget blev hårdare straffat än vad man blivit i serien, man hade helt enkelt inte nycklarna att hantera det, men i slutändan är de lärdomar som spelarna får med sig från de här två kvalmatcherna oerhört viktiga för framtiden.
Det blir inget spel i division 1 nästa säsong, men som helhet har LIF Lindesbergs damer gjort en alldeles lysande säsong som över huvud taget tog sig till det här kvalspelet. Förhoppningsvis lyckas man bygga vidare på det till kommande säsonger.
Just det där med rutin är en viktig faktor till att jag tror att LIF Lindesbergs herrar har goda möjligheter att spela i Elitserien nästa säsong.
Jag ska inte bli långrandig och tjata om att den kommande motståndaren IFK Skövde har åkt omkring och fått spö hela säsongen och dessutom påverkats av en usel ekonomi (de fick elitlicens!). Men jag tror på riktigt att LIF Lindesberg kan skicka ner skaraborgarna och ta deras plats.
Jättemycket rutin från kvalspel har man förvisso inte i LIF, men ett bra gäng spelare i truppen har varit med en stund nu. De har varit med om att misslyckas i jakten på den åtråvärda kvalplatsen och säkerligen lärt sig både ett och annat av det. Jag tycker den här säsongen och hur man har hanterat motgångar och dåliga perioder utan att falla samman tyder på att laget har växt och skaffat sig så pass mycket rutin att en seger i matchserien över IFK Skövde inte alls är särskilt otrolig.
Men det är samma sak där som för damerna, (den första) hemmamatchen blir avgörande. LIF måste inleda med seger för att få Elitserielaget i gungning.
Klubben hoppas på storpublik den 13e, motståndarna har visat usel bortaform hela säsongen (tre segrar av 16 möjliga och ofta torsk med stora siffror), LIF Lindesberg är aningen mer rutinerade. Det är slagläge!
Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där samtliga tre lagen i kvalgruppen ska få genomföra en match på hemmaplan. Trots en tung förlust med 8-2 mot Haninge som har gett stora svårigheter för att IFK Lindesberg ska ha möjlighet att ta sig vidare, så vill hemmalaget avsluta säsongen på topp.
– Vi ser fram emot att avsluta våran fantastiska futsalsäsong på hemmaplan inför hemmapubliken, säger Martin Eriksson.
Klockan 10:00 på torsdagen öppnade anmälan till årets upplaga av StreetWeek, som i år kommer köra sin sista och avslutande sträcka på Linde Raceway. På mindre än fem minuter hade 240 personer anmält sig till årets race, vilket är nytt rekord.
– Vi är otroligt stolta över det stora intresset och glada att så många vill vara med, skriver man på sin hemsida.
Till föregående säsong så lyckades Uppsala HK snuva LIF Lindesberg på den sista kvalplatsen till Allsvenskan efter en jämn kamp på målskillnad. I höstas blev det dessutom ett oavgjort möte mellan de båda lagen vilket gjorde att LIF Lindesberg gick in med ett stort revanschsug när lördagens möte spelades på hemmaplan. Trots en jämn match blev det en stor sexmålsseger när slutsignalen ljöd.
– Det var en ganska jämn match rakt igenom även om vi lyckas vinna med sex mål, säger Joakim Bååk.
Solen sken med sin frånvaro, men det var inget hinder för en hellyckad familjefest när Gammelbo byalag anordnade isracing på sjön Glien. Det sladdades på isen, grillades korv och framför allt präglades dagen av fin gemenskap i ”motorsportfamiljen”.
– Vi har haft en riktigt fin dag med trevligt folk, vi har motorintresset gemensamt allihop. Och de flesta bilarna är hela också, skrattar evenemangsansvarige Mikael Johansson.
Även om det blev en andra plats i Örebro Läns Division 1-serie inom futsal, så får IFK Lindesbergs damlag chansen att kvala upp till futsalens högsta liga RFL. Redan på lördag påbörjas spelet i de tre kvalgrupperna där IFK Lindesberg har lottats till spel mot Bäckby United FC och lördagens motstånd IFK Haninge. En tuff uppgift som kan leda till att Lindesberg får skryta med att ha ett av landets bästa futsallag.
– Även om det inte låg i våran målsättning att ta oss till RFL så ville vi ta chansen medan vi har möjlighet, säger lagets tränare Martin Eriksson.
Bara några veckor innan Vasaloppets målgång i Mora, är det dags för den yngre generationen att genomföra sin egen upplaga av tävlingen, när IFK Lindesberg tillsammans med Friluftsfrämjandet arrangerar Barnens Vasalopp i Fritidsbyn. Precis som de senaste åren finns flera distanser att välja mellan och alla barn som går i mål belönas med en medalj.
Efter fyra raka förluster så har Sundsvall hunnit ikapp Lindlöven i tabellen och hotade inför helgen med att ta över andra platsen i HockeyEttans norra serie. Trots en otroligt tråkigt tajmad formsvacka så var det ett snabbspelat Lindlöven plockade poäng mot Sundsvall under lördagen, men även under söndagen blev det tre värdefulla poäng till tabellen.
– En svacka har alla lag men det är hur snabbt man tar sig ur den som är viktigt, säger Sebastian Falk
I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens historia till matcher på isen i Råsshallen. I samband med invigningen fanns även möjligheten att vara med i Plexikampen, en gemensam insamling för att hjälpa föreningen att få ihop till ett nytt men också ett behövande plexiglas till ishallen. Inte bara skulle ett nytt plexiglas vara nödvändigt för kommande seriematcher, det skulle även kunna locka Örebros SHL och NDHL-lag till Råsshallen för en träningsmatch.