Kvalseriens kanske bästa spelare är fostrad i Lindlöven. Nu har han stora möjligheter att lyfta sin klubb till Hockeyallsvenskan.
Drygt 16 minuter in i första perioden av söndagens kvalseriemöte mellan Västervik och Sundsvall höll alla med minsta lilla sympati för hemmalaget andan. Sundsvall-spelaren Joakim Mattsson kom olyckligt in i en tacklingssituation och träffade Joacim Hedblad, som själv kom in lågt i situationen, i huvudet.
Den senare blev liggande länge på isen och både en och annan hobbyläkare på läktaren hann garanterat ställa diagnosen hjärnskakning och lång frånvaro från isen.
Det hade varit ett våldsamt dråpslag för Västervik.
För det är faktiskt så att en av kvalseriens allra bästa spelare är fostrad i Lindlöven. Joacim Hedblad har gått från klarhet till klarhet när matcherna blivit tuffare och tuffare och är enormt viktig för sitt Västervik.
Lyckligtvis kunde fansen andas ut, Linde-produkten kom tillbaka i spel redan till den andra perioden och fortsatte att vara så där bländande som han varit i stort sett hela säsongen.
Det började med skadetrassel i säsongens linda, men när Hedblad väl varit på isen den här säsongen har det gnistrat om honom. Han har alltid varit poängstark, men den här säsongen är det som att han lagt i ytterligare en växel och han är en av de i särklass viktigaste pusselbitarna i ett Västervik som knappast är tomt på skickliga spelare.
I kvalserien när allt ställts på sin spets har han fortsatt att leverera. Västervik har i skrivande stund vunnit fyra raka matcher och Hedblad noterats för åtta poäng (2+6) vilket räcker till ledning i kvalseriens poängliga.
Jag hade själv ynnesten att vara på plats och se honom prestera i Scaniarinken i Södertälje i fredags där han först högst intelligent svarade för förarbetet till sitt lags första mål för att sedan själv dyka upp som gubben i lådan på rätt plats vid rätt tillfälle och hänga det direkt matchavgörande 3-2-målet.
Västervik stormar mot allsvenskan och Hedblad är en av de spelare som håller fanan allra högst.
– Mina ambitioner är ju att spela i Allsvenskan med Västervik, berättade han i en artikel här på Lindenytt så sent som i november.
Så som han och hela Västervik presterar för tillfället kan det mycket väl bli en ambition som faller ut i en realitet.
Då är det både en och annan som kommer kunna sträcka på sig och konstatera att en av de stora hjältarna och kvalseriens kanske bästa spelare, han är bestämt hockeyfostrad i Lindesberg.
På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmälda passerat 500-strecket, med råge. Dessutom får man den här gången besök av utländska klubbar från Nederländerna, Norge och Danmark.
– Det kommer bli en judofest utan dess like, säger Johan Orrbo.
I våras skulle LIF Lindesberg kvala sig tillbaka till Handbollsallsvenskan, efter en andra plats inom Division 1, men föll dessvärre på målsnöret mot det vassa IFK Ystad HK. På söndag inleds en ny säsong inom Handbollsettan där LIF Lindesberg kommer med nya hungriga ungdomar och en ny huvudtränare som vill visa upp den rekordunga spelartruppen inför hemmapubliken.
– Jag tycker ändå att det känns bra, säger Elias Andersson.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.