Kvalseriens kanske bästa spelare är fostrad i Lindlöven. Nu har han stora möjligheter att lyfta sin klubb till Hockeyallsvenskan.
Drygt 16 minuter in i första perioden av söndagens kvalseriemöte mellan Västervik och Sundsvall höll alla med minsta lilla sympati för hemmalaget andan. Sundsvall-spelaren Joakim Mattsson kom olyckligt in i en tacklingssituation och träffade Joacim Hedblad, som själv kom in lågt i situationen, i huvudet.
Den senare blev liggande länge på isen och både en och annan hobbyläkare på läktaren hann garanterat ställa diagnosen hjärnskakning och lång frånvaro från isen.
Det hade varit ett våldsamt dråpslag för Västervik.
För det är faktiskt så att en av kvalseriens allra bästa spelare är fostrad i Lindlöven. Joacim Hedblad har gått från klarhet till klarhet när matcherna blivit tuffare och tuffare och är enormt viktig för sitt Västervik.
Lyckligtvis kunde fansen andas ut, Linde-produkten kom tillbaka i spel redan till den andra perioden och fortsatte att vara så där bländande som han varit i stort sett hela säsongen.
Det började med skadetrassel i säsongens linda, men när Hedblad väl varit på isen den här säsongen har det gnistrat om honom. Han har alltid varit poängstark, men den här säsongen är det som att han lagt i ytterligare en växel och han är en av de i särklass viktigaste pusselbitarna i ett Västervik som knappast är tomt på skickliga spelare.
I kvalserien när allt ställts på sin spets har han fortsatt att leverera. Västervik har i skrivande stund vunnit fyra raka matcher och Hedblad noterats för åtta poäng (2+6) vilket räcker till ledning i kvalseriens poängliga.
Jag hade själv ynnesten att vara på plats och se honom prestera i Scaniarinken i Södertälje i fredags där han först högst intelligent svarade för förarbetet till sitt lags första mål för att sedan själv dyka upp som gubben i lådan på rätt plats vid rätt tillfälle och hänga det direkt matchavgörande 3-2-målet.
Västervik stormar mot allsvenskan och Hedblad är en av de spelare som håller fanan allra högst.
– Mina ambitioner är ju att spela i Allsvenskan med Västervik, berättade han i en artikel här på Lindenytt så sent som i november.
Så som han och hela Västervik presterar för tillfället kan det mycket väl bli en ambition som faller ut i en realitet.
Då är det både en och annan som kommer kunna sträcka på sig och konstatera att en av de stora hjältarna och kvalseriens kanske bästa spelare, han är bestämt hockeyfostrad i Lindesberg.
Med 6-0 mot Vallentuna så fortsätter Lindlöven att övertyga som serieledare av HockeyEttans norra tabell. Väsby har haft en tuff inledning av säsongen men gästade Lindlöven med ett starkt defensivt spel, där bortamålvakten, Kalle Andersson, fick göra en hel del jobb. Hemmatruppen fortsätter däremot på vinnarspåret och gjorde fyra mål mot Väsby, samtidigt som Jonathan Frykholm höll stängt i hemmamålet.
– Det är tacksamt att stå i mål bakom det här laget, säger Frykholm.
Med självförtroendet på topp efter en poängrik inledning av HockeyEttans färska serie, så gästas Lindlöven av Väsby IK HK. Truppen som vid två tidigare tillfällen har satt käppar i slutspelshjulen för Lindlöven är tillbaka i Lindehov för vad som kan bli en tung seriematch. Lindlöven kommer däremot med en 6-0-seger bakom sig medan Väsby har fått en tyngre serieinledning.
– Väsby kan bli en bra nöt att knäcka, säger Lennart Hermansson.
Det regnar poäng när Lindlöven är på isen! Tre matcher har slutat med lika många segrar inom den inledande säsongen av HockeyEttan och under söndagen kom även den fjärde triumfen i serien. Trots ett utökat antal minuter i utvisningsbåset, så kunde Lindlöven hålla nollan mot det gästande Kalix som hade åkt nära 100 mil enkel väg för att gästa Lindehov.
– Vi har bra målvakter som räddar oss till den här matchen, säger Sebastian Falk.
Med två matcher klara så är säsongen igång! Två matcher har slutat med lika många segrar, vilket har placerat Lindlöven som en tidig serieledare efter en överkörning i Sollentuna med en 8-1-seger. Till helgen håller sig Lindlöven hemma för en riktig hockeyhelg i Lindehov. Kalix och Kiruna gästar Lindesberg, där det sistnämnda laget inte kunde bryta Lindlövens tidiga vinnartrend.
Under kommande helgen nyinviger Lindesbergs Träningcenter sin numera betydligt större anläggning, där man får besök av bland annat Sveriges starkaste man. Dessutom håller man tävlingar med fina priser, gratis provträning samt en hel del annat.
– Vårt fokus är bra utrustning i en väldigt välanpassad miljö, säger Eddie Bergkvist.
Tre mål på åtta minuter! Lindlöven vet verkligen hur man tar emot hemmapubliken efter en lång sommar utan hockey. Trots ett starkt övertag inom den första perioden så lyckades Falu IF att smyga sig tillbaka i matchen, men hade inte mycket att ge när säsongspremiären skulle avgöras.
– Vi har nog mycket att lära oss av den här matchen, säger Lindlövens återkommande Jesper Broeng.
Kallblodstravaren är en av två hästraser inom travsporten och på söndag kommer fina unghästar att visas upp på Fornaboda. Detta blir det fjärde året i följd som Sleipner Lindesberg, i samarbete med Fornabodas Travamatörklubb, arrangerar en utställning av regionens unga kallblod. Något som lockar många aktiva till Fornaboda i mitten av september.
– De aktiva ser mycket positivt gällande arrangemanget, säger Anders Järnerot.
Lördagen den 19 juli var det tänkt att Bergslagens Snabbaste skulle gå av stapeln på Linde Raceway, ett race som skulle bli det första att genomföras i Lindesberg på tre år. Nu ställs tävlingen in, då kommunen har lagat potthål på sträckan med oljegrus.
– Det är jättetråkigt, vi har en dialog med kommunen, men i det här fallet blev det en kommunikationsmiss, säger Peter Hayden.