De nyfikna kan skriva in helgen 14:e till 15:e januari i kalendern. Då öppnar LAGF Kettlebell Sport upp Arenan och bjuder in till workshop. Tanken är att fler ska kunna prova på att lyfta och även få upp ögonen för föreningen, som siktar på att växa.
– Det var en idé som knäcktes för att kunna nå ut till den stora allmänheten. Det finns många som är lite nyfikna på vad det går ut på när man lyfter kettlebells. Det handlar inte om att tävla, utan om att komma till oss och prova på under väldigt lugna förhållanden, berättar Kristofer Larsson från LAGF Kettlebell Sport.
Helgen den 14:e till 15:e januari bjuder därför föreningen in till workshop. LAGF målar själva upp eventet som något som riktar sig till de som är nyfikna at testa på kettlebell sport, men som inte haft möjligheten till det tidigare.
Under lugna former kommer besökarna att få bekanta sig med de tre tävlingsmomenten inom kettlebell. Med andra ord jerk, snatch och long cycle. Mycket fokus kommer att ligga på att lära sig själva lyftningstekniken, som är grunden i hela sporten.
– Vi går igenom tekniker och hela den biten. Då kan man som besökare få en bättre förståelse för vad det är som vi pysslar med, förklarar Kristofer.
”Vi vill expandera och bli fler”
Målet med helgen är alltså att deltagarna ska bekanta sig med kettlebell som sport. Dessutom ser LAGF Kettlebell gärna att så många som möjligt blir intresserade och sugna på en fortsättning.
– Ja, det är själva tanken. För vi vill ju expandera och blir fler. Det vore jättekul om några nappar på att fortsätta och det är syftet med workshopen, säger Kristofer Larsson.
I nuläget har föreningen, som går under gymnastikföreningen Lindesberg AGF, ett tiotal aktiva lyftare. Vissa tävlar medan andra mest lyfter som träning. Det senaste året har LAGF:s tävlande gjort fina resultat både nationellt och internationellt och föreningen vill växa sig större.
Nästa månads workshop blir därför viktig och man hoppas på många besökare. Anmälan görs senast 8:e januari via mail till kristofer.larsson07@hotmail.se och det är helt gratis att delta. Workshopen pågår både lördag och söndag mellan klockan 9-12 i Arenan, då det blir full fart enligt Kristofer.
– Det kommer att vara pang på direkt. Man kommer dit, går igenom de olika momenten och sen får man känna på det själv. Jag kommer att ha med mig lyftare som är duktiga och som kan hjälpa till. Förmodligen blir det mycket frågor och funderingar kring tekniken, det är bökigast att lära sig.
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.