De nyfikna kan skriva in helgen 14:e till 15:e januari i kalendern. Då öppnar LAGF Kettlebell Sport upp Arenan och bjuder in till workshop. Tanken är att fler ska kunna prova på att lyfta och även få upp ögonen för föreningen, som siktar på att växa.
– Det var en idé som knäcktes för att kunna nå ut till den stora allmänheten. Det finns många som är lite nyfikna på vad det går ut på när man lyfter kettlebells. Det handlar inte om att tävla, utan om att komma till oss och prova på under väldigt lugna förhållanden, berättar Kristofer Larsson från LAGF Kettlebell Sport.
Helgen den 14:e till 15:e januari bjuder därför föreningen in till workshop. LAGF målar själva upp eventet som något som riktar sig till de som är nyfikna at testa på kettlebell sport, men som inte haft möjligheten till det tidigare.
Under lugna former kommer besökarna att få bekanta sig med de tre tävlingsmomenten inom kettlebell. Med andra ord jerk, snatch och long cycle. Mycket fokus kommer att ligga på att lära sig själva lyftningstekniken, som är grunden i hela sporten.
– Vi går igenom tekniker och hela den biten. Då kan man som besökare få en bättre förståelse för vad det är som vi pysslar med, förklarar Kristofer.
”Vi vill expandera och bli fler”
Målet med helgen är alltså att deltagarna ska bekanta sig med kettlebell som sport. Dessutom ser LAGF Kettlebell gärna att så många som möjligt blir intresserade och sugna på en fortsättning.
– Ja, det är själva tanken. För vi vill ju expandera och blir fler. Det vore jättekul om några nappar på att fortsätta och det är syftet med workshopen, säger Kristofer Larsson.
I nuläget har föreningen, som går under gymnastikföreningen Lindesberg AGF, ett tiotal aktiva lyftare. Vissa tävlar medan andra mest lyfter som träning. Det senaste året har LAGF:s tävlande gjort fina resultat både nationellt och internationellt och föreningen vill växa sig större.
Nästa månads workshop blir därför viktig och man hoppas på många besökare. Anmälan görs senast 8:e januari via mail till kristofer.larsson07@hotmail.se och det är helt gratis att delta. Workshopen pågår både lördag och söndag mellan klockan 9-12 i Arenan, då det blir full fart enligt Kristofer.
– Det kommer att vara pang på direkt. Man kommer dit, går igenom de olika momenten och sen får man känna på det själv. Jag kommer att ha med mig lyftare som är duktiga och som kan hjälpa till. Förmodligen blir det mycket frågor och funderingar kring tekniken, det är bökigast att lära sig.
Tre matcher återstår för LIF Lindesberg, samtliga framflyttade till följd av pandemin. Dessvärre kommer matcherna att ske utan lagets inlånade målvakt Simon Ongeri, som redan under helgen återgår till sitt ordinarie hemmalag HK Aranäs.
– Simon var inte inlånad till oss, under de resterande matchernas ursprungliga datum, säjer Ricky Nordahl.
Det blev ingen längre resa i SM-slutspelet för Linde Volley. Efter förlusten på hemmaplan mot Värnamo i åttondelsfinalen, lyckades laget från Jönköping att segra i returmötet när Linde stod som gäster. Säsongen har därmed satt sin punkt för Linde Volley, som har en minst sagt udda säsong att se tillbaka på.
Åttondelsfinalen är igång. Två matcher ska spelas, där en seg start gav den första segern till gästande Värnamo. Fina upphämtningar gjordes av hemmalaget, som inledningsvis ändrade 11-22 till 23-24. Med 1-2 i set och ett inledande 0-5 när det sista setet tog sin start, blev det däremot för mycket.
VästeråsIrsta gästade arenan under onsdagskvällen och bjöd upp till en jämn kamp. Trots ständiga ledarskiften under matchens gång, kunde inget av lagen komma till kritan och spela in något större avgörande. Trots fem straffmål från Axel Magnusson och en storspelande Simon Ongeri i målet, fick båda lagen dela på poängkakan.
Det blev en förlust i grundseriens sista match, inför SM-slutspelet. Stora upphämtningar genom matchens gång, där 20-11 blev 24-23, följde Lindelaget genom matchen. Något som gav positiva besked från Linde Volley, som nu kommer att ladda upp, inför ett spel i åttondelsfinalen.
Fyra förluster inom de senaste fem matcherna, är Lindlövens aktuella facit när Vårserien närmar sig sitt slut. Nitton minuter efter matchens första nedsläpp, kunde Lindlöven spela in 0-1. En ställning som snabbt ändrade sig till 2-1, inom loppet av fyra minuter på isen. Uppkommande matcher är nu viktiga, för att slippa återkval.
Grundspelets sista hemmamatch spelades mot vassa Engelholm under lördagen. Hemmalaget bjöd upp till kamp, men fick svårt att möta tabelltreans spel vid flera tillfällen under matchen. Trots ett starkt hemmaspel vid sina ställen, fick Linde Volley se sig slagna efter tre set.
– De spelade mycket snabbare än oss, kommenterar Ida Larsson.
RIG Falköping bjöd upp till kamp när de gästade Arenan under lördagen. Trots tappra försök, fick man svårt att slå ett laddat Linde Volley som bjöd på ett lugnare spel än på länge. Martina Konecna var tillbaka från sjukdom och visade direkt, en stort längtan av spel i Elitserien som ledde till tre raka setsegrar.