En skada lite mer än halvvägs in på Allsvenskan stoppade upp Gustaf Ekströms säsong, och skapade frågetecken kring kaptenens framtid. Nu är mittnian klar för en fortsättning i LIF Lindesberg – som spelande assisterande tränare.
Under de senaste säsongerna har Stefan Doverhagen ingått i ledarstaben för LIF Lindesbergs A-herrar. Nu är den eran över och klubben har sökt efter en ersättare till posten som assisterande tränare till Tobias Pettersson. Nu har LIF funnit lösningen – inne i själva A-truppen.
På torsdagskvällen presenterades Gustaf Ekström som ny assisterande. Men presentationen stannade inte där, utan den mångåriga lagkaptenen fortsätter även som spelare. Det nya upplägget betyder därmed att Ekström kombinerar rollen som spelare med att agera assisterande tränare.
Omtyckt i LIF: ”Har visat prov på ett bra ledarskap”
Gustaf Ekström har ett gediget förflutet i den brandgula dressen och har används flitigt i framförallt defensiven. Säsongen som gick fick ett snöpligt slut, då Gustaf i segermötet med Önnered skadade axeln och därefter missade större delen av våren. Besvären i axeln plågar fortfarande mittnian, men planen är att LIF ska ha kaptenen tillbaka inom fyra till sex månader.
– Gustaf är en viktig spelare för oss, både som försvarsklippa och som spelfördelare. Jag hoppas verkligen att han blir kvitt sin skada så han kan komma upp i sin rätta spelnivå, säger sportchefen Ricky Nordahl till LIF:s hemsida.
Sportchefen tackar Stefan Doverhagen för sina insatser på tränarbänken. Dessutom riktar Nordahl stort beröm till Ekström, som ses som en god representant för hela LIF Lindesberg och som nu får ett stort ansvar för hela föreningen.
– Trots sin ungdom har Gustaf i sin roll som lagkapten visat prov på ett bra ledarskap. I rollen som assisterande tränare får han ta det ett steg längre. Vi hoppas och tror att han både ska kunna stötta våra nya unga spelare, ”jaga på” de mer erfarna och bygga en utvecklad kultur i laget.
Klara LIF-spelare för nästa säsong:
Axel Rämhed NY
Bashkim Tashi
Christoffer Thor NY
Fatlum Ahmeti
Fredrik Karlsson NY
Gustaf Ekström
Jacob Nelson
Jesper Jakobsson
Jesper Nilsson
Niklas Jansson
Oskar Erixon
Sébastien Ehnevid
Bara några veckor innan Vasaloppets målgång i Mora, är det dags för den yngre generationen att genomföra sin egen upplaga av tävlingen, när IFK Lindesberg tillsammans med Friluftsfrämjandet arrangerar Barnens Vasalopp i Fritidsbyn. Precis som de senaste åren finns flera distanser att välja mellan och alla barn som går i mål belönas med en medalj.
7 guld, 5 silver och 5 brons blev facit för Frövi judo efter helgens Svenska mästerskap i skånska Skurup. Klubben ställde upp med deltagare i alla fyra ålderskategorierna, Veteran, Senior, U21 och U18, och lyckades även plocka medaljer i samtliga, något som gjorde att man blev utsedd till bästa klubb av totalt 69 deltagande föreningar.
Det som började som en ”vanlig” LIF Lindesberg-match med ett högt speltempo och många mål, förvandlades i den andra halvleken till en ren slakt. Med halvtidssiffrorna 17-15 så växlade LIF Lindesberg upp sig ordentligt inför matchens andra halva där man enbart släppte in två mål genom den andra halvleken, samtidigt som hemmatruppen själva satte punkt med fjorton raka mål inom matchens sista kvart.
Efter en helg av dubbla matcher så gjorde det alltid hårda motståndet, Borlänge HF, ett besök i Lindehov. Båda lagen är inom ramarna att ta sig till det kommande slutspelet som tar sin början om en och en halv månad, vilket gör tabellpoängen desto viktigare. Trots en orangeklädd hejarklack på läktarna så är det Borlänge som tar kontroll på matchen när poängen ska delas ut.
– Vi måste hitta tillbaka till våran identitet, säger Oliver Arle Östergren.
Lindlöven är tillbaka på hemmaisen! Efter julledigheter och tre raka bortamatcher så var det äntligen dags, för första gången för det nya året, öppna portarna till Lindehov. Enköping stod för årets första motstånd och utnyttjade direkt hemmalagets tråkiga nivå på spelet som uppstod i den första perioden. Lindlöven vände allt till sin fördel i mittperioden och stod även starkast i matchens sista tjugo minuter.
I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens historia till matcher på isen i Råsshallen. I samband med invigningen fanns även möjligheten att vara med i Plexikampen, en gemensam insamling för att hjälpa föreningen att få ihop till ett nytt men också ett behövande plexiglas till ishallen. Inte bara skulle ett nytt plexiglas vara nödvändigt för kommande seriematcher, det skulle även kunna locka Örebros SHL och NDHL-lag till Råsshallen för en träningsmatch.
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.
Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!
För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. Den här gången verkar det däremot som att tåget fortsätter en bit till. Med ett stabilt spel och flera målchanser så ger man inte Strömsbro någon som helst möjligheter till mål. För sjätte gången under säsongen så stänger Lindlöven kassen samtidigt som man själv står för en rejäl utklassning av tabellfemman, Strömsbro.
– Vi gör det bra och stabilt utan att ”flasha” för mycket, säger Lennart Hermansson.