Lindlöven tog en oerhört viktig trepoängare på fredagskvällen. Men bortamötet mot höstens slagpåse Skedvi/Säter utvecklade sig till ett riktigt drama. Först med sexton sekunder kvar kunde Max Lalander säkra segern med sitt 2-3-mål.
Fredagens bortamöte mot Skedvi/Säter blev en ytterst dramatisk historia för Lindlöven. Hemmalaget tog ledningen i den första perioden, innan David Berg kunde kvittera i powerplay.
Sedan var det Lindlöven som tog ledningen via ännu backmål, signerat Anders Gunnarsson. Men Skedvi/Säter tog sig tillbaka till i den tredje perioden och matchen såg länge ut att gå till förlängning. Men med endast sexton sekunder kvar att spela klev Max Lalander fram och fräslte Lindlöven med sitt 2-3-mål.
– Det känns fantastiskt skönt att göra 3-2 när det är sexton sekunder kvar. Alla vet att vi måste ta de här poängen, sade lagets assisterande tränare Tomas Östlund om segern.
– Det är klart att vi kände pressen. Vi hade spelet och vi styrde matchen spelmässigt, men det kändes lite som förra matchen. Det hade känts för jävligt om vi hade tappat en pinne här. Nu tappade vi ingen poäng och tog alla tre, det är vi otroligt nöjda med, slog Östlund fast.
Det sena avgörandet gör att Lindlöven kan fira in lördagen med tre nya poäng. Segern gjorde dessutom att man tog sig över kvalstrecket och upp på tredjeplatsen.
Matchfakta Skedvi/Säter-Lindlöven:
Resultat: 2-3 (1-1, 0-1, 1-1)
Skott: 26-27
Mål Lindlöven: 1-1 Berg (Säfström, 1-2 Gunnarsson (Björklund, D Olsson Fromell), 2-3 Lalander (Eriksson, Björklund)
Övriga resultat från division 1 C:
Falu IF-Hedemora 4-2
Surahammar-Tierp 1-3
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.
För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som arenaparkeringen så höll sig läktarna på de fyra hallarna fyllda där den stora publiken gav en stor stämning som smittade av sig på de hundratals unga spelarna på planen. 5 431 mål gjordes på de tre dagarna där LIF Lindesberg jublade högst när cupen närmade sig sitt slut. Hemmaklubben stoltserade med fem finalister i arenan, varav fyra av dessa stod som slutsegrare.
– Det är gött att få vinna och speciellt på hemmaplan, säger Frans Almlöf.