Lindlöven tog en oerhört viktig trepoängare på fredagskvällen. Men bortamötet mot höstens slagpåse Skedvi/Säter utvecklade sig till ett riktigt drama. Först med sexton sekunder kvar kunde Max Lalander säkra segern med sitt 2-3-mål.
Fredagens bortamöte mot Skedvi/Säter blev en ytterst dramatisk historia för Lindlöven. Hemmalaget tog ledningen i den första perioden, innan David Berg kunde kvittera i powerplay.
Sedan var det Lindlöven som tog ledningen via ännu backmål, signerat Anders Gunnarsson. Men Skedvi/Säter tog sig tillbaka till i den tredje perioden och matchen såg länge ut att gå till förlängning. Men med endast sexton sekunder kvar att spela klev Max Lalander fram och fräslte Lindlöven med sitt 2-3-mål.
– Det känns fantastiskt skönt att göra 3-2 när det är sexton sekunder kvar. Alla vet att vi måste ta de här poängen, sade lagets assisterande tränare Tomas Östlund om segern.
– Det är klart att vi kände pressen. Vi hade spelet och vi styrde matchen spelmässigt, men det kändes lite som förra matchen. Det hade känts för jävligt om vi hade tappat en pinne här. Nu tappade vi ingen poäng och tog alla tre, det är vi otroligt nöjda med, slog Östlund fast.
Det sena avgörandet gör att Lindlöven kan fira in lördagen med tre nya poäng. Segern gjorde dessutom att man tog sig över kvalstrecket och upp på tredjeplatsen.
Matchfakta Skedvi/Säter-Lindlöven:
Resultat: 2-3 (1-1, 0-1, 1-1)
Skott: 26-27
Mål Lindlöven: 1-1 Berg (Säfström, 1-2 Gunnarsson (Björklund, D Olsson Fromell), 2-3 Lalander (Eriksson, Björklund)
Övriga resultat från division 1 C:
Falu IF-Hedemora 4-2
Surahammar-Tierp 1-3
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.