Powerplayspelet levererade på högsta nivå, men ett sent kvitteringsål såg ut att förstöra Lindlövens kväll. Då klev nyblivna pappan Max Lalander fram som straffhjälte när förlustraden bröts hemma mot Skövde.
Kniven var pressad mot strupen och Lindlöven reagerade på bästa vis i det ödesladdade mötet med Skövde. Mindre än två minuter in sköt Filip Bergmark 1-0 i spel fem mot tre och André Astley Rydberg fyllde på med tvåan, även han i numerärt överläge. Skövde reducerade i mittenakten innan Astley utökade ledningen till 3-1 – på nytt i powerplay.
Men Lindlöven skulle sätta sig i knipa, det sedan Tony Pappila i slutskedet av den andra perioden visats ut med matchstraff för snack. Det hjälpte Skövde att skapa nerv med ett kvickt mål i slutperioden och med bara 15 sekunder kvar kom också kvitteringen från gästerna. En blytung smäll för formsvaga för Löven.
– Skövde gör det bra i sex mot fem, det är inget att säga om. Sen har vi en ganska tunn trupp nu och det är självklart att sånt där tar på krafterna. Men vi vinner ändå och grabbarna gör ett jäkla jobb och sliter, alla ger allt, kommenterar Jussi Salo.
Sex poäng från radarparet: ”En duo som vi litar på”
Ja, för det skulle trots allt bli vinst för Lindlöven. I en gastkramande straffläggning sköt Max Lalander i den åttonde omgången segermålet till 4-3, något som satte punkt för en förlustrad på fem matcher. Forwarden var tillbaka i spel efter att ha blivit pappa och gjorde precis som André Astley Rydberg tre poäng.
– Det är kul att Max är tillbaka, han är viktig för oss. Sen är det bra att André börjar vakna också, han har haft en väldigt torr period i början på AllEttan, förklarar Jussi Salo.
– Självklart är det de här killarna som varit med på resan länge som man förväntar sig ska bära laget. Speciellt när det blåser snålt. Max har varit med mig här i alla tre år och André i två, självklart är det en duo som vi litar på.
Matchfakta Lindlöven-Skövde:
Resultat: 4-3 e.str (2-0, 1-1, 0-2, 0-0,1-0)
Publik: 197
Skott: 44-34
Mål Lindlöven: 1-0 Filip Bergmark (Pappila, Astley Rydberg), 2-0 André Astley Rydberg (Persson, Lalander), 3-1 André Astley Rydberg (Bergmark, Lalander), 4-3 Max Lalander
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.