Lindlöven firade sin hemmapremiär med att ta försäsongens allra första seger. I Lindehov besegrade man gästande Enköping med 3-2 efter en stabil insats. Stor matchvinnare blev Max Lalander, som med sina två mål i den tredje perioden fällde avgörandet.
Tanken var att han skulle vilas den här kvällen. Men när Niklas Nooni tvingades kasta in handduken sattes Max Lalander in i matchtruppen. Den möjligheten tog han vara på till fullo, genom att med två mål sänka Enköping och skjuta Lindlöven till försäsongens första seger.
Tidigare Örebro Hockey-junioren öppnade målskyttet
Allra först hade dock en annan av Lindlövens fostrade ungdomar inlett målskyttet. Med ett par minuter kvar av den första perioden höll sig återvändande Örebro Hockey-junioren Felix Scharnke framme och satta 1-0, framspelad av bröderna Ilestedt. Fram till dess hade matchen präglats av öppet och fartfyllt spel, något som skulle hålla i sig.
Även mittperioden bjöd på ett temporikt spel, där Enköping omgående kvitterade i powerplay. Bortsett från det hade Lindlöven ett stort spelövertag, något som hade sin förklaring.
– Dels har vi det där raka spelet, att vi går på kasse allihopa och gör ett jävla bra jobb framför Dayn (Belfour). Det är det som det hänger på, säger Max Lalander.
Avgjorde i slutperioden
Forwarden hade missat en straff tidigare i matchen men klev i den tredje perioden fram som matchvinnare. Med två snabba mål såg han till att ge Lindlöven en 3-1-ledning. Sitt andra mål satte han i powerplay, medan det första kom via ett skott långt ut från kanten.
– Danne gör ett jättebra jobb bakom mig och täcker skott. Sen får jag ut pucken och kommer en mot en och tar ett lyckligt skott som går in, med lite tur, förklarar matchvinnaren sitt första mål.
Enköping reducerade kort därpå, men någon större forcering blev det aldrig. Med ett stabilt försvarsspel kunde Lindlöven tämligen behärskat vänta ut slutsignalen. En som var mycket nöjd över segern var Johan Persson.
– Riktigt roligt att vinna! Det är ett bra lag som vi möter, så det kändes skönt att vi orkade hålla dem tillbaka på slutet, säger Johan som fick äran att vara lagkapten.
– Alltid kul att vara få vara kapten. Men om det blir mer vet jag inte faktiskt, det får Daniel bestämma. Men visst fan är det roligt att få representera moderklubben, speciellt när vi vinner.
”Bra för att vara andra matchen”
Även från tränarhåll var tongångarna positiva kring prestationen. Efter söndagens förlängningsförlust kunde Daniel Eriksson nu inkassera sin första seger som Lindlöven-tränaren.
– Vi gör en bra insats för att vara i den andra matchen. Jag tycker att vi har klart mer puck än vad de har och vi har en bra fart i spelet. Sen är det absolut så att det är skönt att bara släppa in två mål, summerar Eriksson.
Längst bak kunde tränaren lita till stabile målvakten Dayn Belfour, som enligt Johan Persson ingav trygghet hos spelarna. Det återstår nu att se vilken trupp som Lindlöven mönstrar i nästa träningsmatch. Den spelar man nästa onsdag borta mot Forshaga.
Matchfakta Lindlöven-Enköping:
Resultat: 3-2 (1-0, 0-1, 2-1)
Skott: 39-21
Mål Lindlöven: 1-0 Felix Scharnke (F Ilestedt, Z Ilestedt), 2-1 Max Lalander (D Olsson Fromell), 3-1 Max Lalander (D Olsson Fromell, Gunnarsson)
Efter fyra raka förluster så har Sundsvall hunnit ikapp Lindlöven i tabellen och hotade inför helgen med att ta över andra platsen i HockeyEttans norra serie. Trots en otroligt tråkigt tajmad formsvacka så var det ett snabbspelat Lindlöven plockade poäng mot Sundsvall under lördagen, men även under söndagen blev det tre värdefulla poäng till tabellen.
– En svacka har alla lag men det är hur snabbt man tar sig ur den som är viktigt, säger Sebastian Falk
Det som började som en ”vanlig” LIF Lindesberg-match med ett högt speltempo och många mål, förvandlades i den andra halvleken till en ren slakt. Med halvtidssiffrorna 17-15 så växlade LIF Lindesberg upp sig ordentligt inför matchens andra halva där man enbart släppte in två mål genom den andra halvleken, samtidigt som hemmatruppen själva satte punkt med fjorton raka mål inom matchens sista kvart.
LIF Lindesbergs stora publikfest är äntligen här! Varje år får handbollsföreningen hjälp av flera företag, sponsorer och privatpersoner som går ihop med en summa pengar per åskådare som är på plats. I år bjuds publiken på dubbla matcher med fri entré där fyra segersugna lag som är i behov av två poäng kommer att göra upp.
– Det känns som att det kommer att bli två spännande matcher, säger LIF Lindesbergs Madelene Fischer.
Lindlöven är tillbaka på hemmaisen! Efter julledigheter och tre raka bortamatcher så var det äntligen dags, för första gången för det nya året, öppna portarna till Lindehov. Enköping stod för årets första motstånd och utnyttjade direkt hemmalagets tråkiga nivå på spelet som uppstod i den första perioden. Lindlöven vände allt till sin fördel i mittperioden och stod även starkast i matchens sista tjugo minuter.
Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av januari så är föreningen tillbaka med nya matcher. Totalt 26 deltagande lag kommer att vara på plats i Lindesberg Arena, därav damernas tidigare cupvinnare från Svärtinge SK.
– Turneringen under 2026 kommer att bli slutklämmen på Ervalla SKs 90-årsfirande, meddelar föreningens tävlingsansvarige.
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.
Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!
Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade Lindehov under lördagen för ett landskapsderby. Trots en mycket snabbspelad match, där speltempot höll sig genom större delen av de tre perioderna, så blev nya poäng till Lindlövens konto.
Vinnarformen gör comeback i Lindehov! Med en förlust och en onödigt jämn vinst bakom sig så fanns det frågetecken om den fina spelarformen som Lindlöven har haft igång under säsongens första matcher. När Wings HC Arlanda gästade Lindehov så fick de däremot svårt att hänga med Lindlöven som glänser genom att hålla sin femte nolla.
– Vi gör det bra även om det finns mycket att jobba på, säger Gustav Karlsson.