Handbollens allsvenska började högintressant i premiäromgången och LIF Lindesbergs seger ger garanterat den råg i ryggen som behövs inför bortamötet med säsongens kanske mest hypade motståndare.
Det är bara dårar som drar några som helst slutsatser av större art efter en ynka omgång, men ibland måste man få vara aningen dramatisk. Handbollens allsvenska kunde inte ha fått en bättre start än vad den fick i premiäromgången.
Att säga att serietabellen är upp-och-ned-vända-världen just nu är att ljuga en aning, men att HK Drott ligger sist efter att ha blivit mer än lovligt utklassade av det notoriska topplaget OV Helsingborg i seriepremiären är så klart en aning kittlande. Det är upp och ner att Halmstads stolta krigare ligger sist, men desto mer väntat att Helsingborg parkerar i toppen. I vanlig ordning kommer skåningarna naturligtvis att vara med och kämpa däruppe. Och HK Drott kommer klättra.
Men seriepremiären bjöd på fler resultat som så här initialt är dramaturgiskt riktiga.
Att brandskattade VästeråsIrsta så lätt kunde lira brallorna av Skånela (34-22) får i alla fall mig att höja ett ögonbryn och att fjolårets kvallag Tyresö inledde starkt borta mot Hallby imponerar.
Men det är naturligtvis mest intressant att tala om LIF Lindesberg och lagets kommande motståndare, superhypade Varberg. Hallänningarna som, efter några kvalfyllda år, säsongen som gick slutade sexa (fyra poäng bakom LIF) har höjts till skyarna från flera håll och tycks själva tycka att det här är året när man ska blanda sig i toppstriden på allvar.
En snabb kik på föreningens hemsida skvallrar om ett gott självförtroende. ”Vi ställer vårt bästa lag någonsin på planen i Idrottshallen. I år siktar vi därför högt” är de första orden som möter besökarna inför helgens hemmapremiär mot Linde-krigarna. Förväntningarna är således höga även på hemmaplan, men då gäller det att hantera pressen. Varberg inledde nervöst i sin premiärmatch mot Tumba och kunde i slutändan rädda upp det hela till ett oavgjort resultat (25-25), men det vore väl väldigt synd att kalla det stabilt och säkert.
Det är med andra ord rätt läge att möta Varberg till helgen. Ett Varberg med tung press på axlarna.
LIF klarade ju förnämligt av sin press inför den glädjande storpubliken i hemmapremiären mot Anderstorp och kanske är det ett vägvinnande sätt att vinna matcher på den här säsongen det som visades upp. Har man bara en bra defensiv och ett tålamod som gör att man hänger med i matcher även när spelet inte riktigt stämmer kan det mycket väl bli så att det kan räcka till många segrar under matchens sista del. För det är ju trots allt så att många av de allsvenska lagen har ganska tunna trupper och framförallt är skadekänsliga. Är fel killar borta kan rytmen störas helt och där tror jag LIF med sin kontinuitet i lagbygget kan ha en fördel.
Med bra ork och som sagt tålamod kan det räcka långt även i de jämna matcherna mot de bra lagen. Inte minst då i kommande möte med Varberg där hemmalaget kommer att vara tvungna att gå ut och köra inför sin hemmapublik och som med förväntningarna på axlarna naturligtvis kommer att spela under stor anspänning om det är tätt och tight hela vägen in i slutet. Samma typ av anspänning som LIF redan visat att man klarar att hantera.
Det är med andra ord ett bra läge att ta sig an de uppskrivna hallänningarna för Lindesberg.
Bara några veckor innan Vasaloppets målgång i Mora, är det dags för den yngre generationen att genomföra sin egen upplaga av tävlingen, när IFK Lindesberg tillsammans med Friluftsfrämjandet arrangerar Barnens Vasalopp i Fritidsbyn. Precis som de senaste åren finns flera distanser att välja mellan och alla barn som går i mål belönas med en medalj.
7 guld, 5 silver och 5 brons blev facit för Frövi judo efter helgens Svenska mästerskap i skånska Skurup. Klubben ställde upp med deltagare i alla fyra ålderskategorierna, Veteran, Senior, U21 och U18, och lyckades även plocka medaljer i samtliga, något som gjorde att man blev utsedd till bästa klubb av totalt 69 deltagande föreningar.
Det som började som en ”vanlig” LIF Lindesberg-match med ett högt speltempo och många mål, förvandlades i den andra halvleken till en ren slakt. Med halvtidssiffrorna 17-15 så växlade LIF Lindesberg upp sig ordentligt inför matchens andra halva där man enbart släppte in två mål genom den andra halvleken, samtidigt som hemmatruppen själva satte punkt med fjorton raka mål inom matchens sista kvart.
Efter en helg av dubbla matcher så gjorde det alltid hårda motståndet, Borlänge HF, ett besök i Lindehov. Båda lagen är inom ramarna att ta sig till det kommande slutspelet som tar sin början om en och en halv månad, vilket gör tabellpoängen desto viktigare. Trots en orangeklädd hejarklack på läktarna så är det Borlänge som tar kontroll på matchen när poängen ska delas ut.
– Vi måste hitta tillbaka till våran identitet, säger Oliver Arle Östergren.
Lindlöven är tillbaka på hemmaisen! Efter julledigheter och tre raka bortamatcher så var det äntligen dags, för första gången för det nya året, öppna portarna till Lindehov. Enköping stod för årets första motstånd och utnyttjade direkt hemmalagets tråkiga nivå på spelet som uppstod i den första perioden. Lindlöven vände allt till sin fördel i mittperioden och stod även starkast i matchens sista tjugo minuter.
I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens historia till matcher på isen i Råsshallen. I samband med invigningen fanns även möjligheten att vara med i Plexikampen, en gemensam insamling för att hjälpa föreningen att få ihop till ett nytt men också ett behövande plexiglas till ishallen. Inte bara skulle ett nytt plexiglas vara nödvändigt för kommande seriematcher, det skulle även kunna locka Örebros SHL och NDHL-lag till Råsshallen för en träningsmatch.
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.
Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!
För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. Den här gången verkar det däremot som att tåget fortsätter en bit till. Med ett stabilt spel och flera målchanser så ger man inte Strömsbro någon som helst möjligheter till mål. För sjätte gången under säsongen så stänger Lindlöven kassen samtidigt som man själv står för en rejäl utklassning av tabellfemman, Strömsbro.
– Vi gör det bra och stabilt utan att ”flasha” för mycket, säger Lennart Hermansson.