Handbollens allsvenska började högintressant i premiäromgången och LIF Lindesbergs seger ger garanterat den råg i ryggen som behövs inför bortamötet med säsongens kanske mest hypade motståndare.
Det är bara dårar som drar några som helst slutsatser av större art efter en ynka omgång, men ibland måste man få vara aningen dramatisk. Handbollens allsvenska kunde inte ha fått en bättre start än vad den fick i premiäromgången.
Att säga att serietabellen är upp-och-ned-vända-världen just nu är att ljuga en aning, men att HK Drott ligger sist efter att ha blivit mer än lovligt utklassade av det notoriska topplaget OV Helsingborg i seriepremiären är så klart en aning kittlande. Det är upp och ner att Halmstads stolta krigare ligger sist, men desto mer väntat att Helsingborg parkerar i toppen. I vanlig ordning kommer skåningarna naturligtvis att vara med och kämpa däruppe. Och HK Drott kommer klättra.
Men seriepremiären bjöd på fler resultat som så här initialt är dramaturgiskt riktiga.
Att brandskattade VästeråsIrsta så lätt kunde lira brallorna av Skånela (34-22) får i alla fall mig att höja ett ögonbryn och att fjolårets kvallag Tyresö inledde starkt borta mot Hallby imponerar.
Men det är naturligtvis mest intressant att tala om LIF Lindesberg och lagets kommande motståndare, superhypade Varberg. Hallänningarna som, efter några kvalfyllda år, säsongen som gick slutade sexa (fyra poäng bakom LIF) har höjts till skyarna från flera håll och tycks själva tycka att det här är året när man ska blanda sig i toppstriden på allvar.
En snabb kik på föreningens hemsida skvallrar om ett gott självförtroende. ”Vi ställer vårt bästa lag någonsin på planen i Idrottshallen. I år siktar vi därför högt” är de första orden som möter besökarna inför helgens hemmapremiär mot Linde-krigarna. Förväntningarna är således höga även på hemmaplan, men då gäller det att hantera pressen. Varberg inledde nervöst i sin premiärmatch mot Tumba och kunde i slutändan rädda upp det hela till ett oavgjort resultat (25-25), men det vore väl väldigt synd att kalla det stabilt och säkert.
Det är med andra ord rätt läge att möta Varberg till helgen. Ett Varberg med tung press på axlarna.
LIF klarade ju förnämligt av sin press inför den glädjande storpubliken i hemmapremiären mot Anderstorp och kanske är det ett vägvinnande sätt att vinna matcher på den här säsongen det som visades upp. Har man bara en bra defensiv och ett tålamod som gör att man hänger med i matcher även när spelet inte riktigt stämmer kan det mycket väl bli så att det kan räcka till många segrar under matchens sista del. För det är ju trots allt så att många av de allsvenska lagen har ganska tunna trupper och framförallt är skadekänsliga. Är fel killar borta kan rytmen störas helt och där tror jag LIF med sin kontinuitet i lagbygget kan ha en fördel.
Med bra ork och som sagt tålamod kan det räcka långt även i de jämna matcherna mot de bra lagen. Inte minst då i kommande möte med Varberg där hemmalaget kommer att vara tvungna att gå ut och köra inför sin hemmapublik och som med förväntningarna på axlarna naturligtvis kommer att spela under stor anspänning om det är tätt och tight hela vägen in i slutet. Samma typ av anspänning som LIF redan visat att man klarar att hantera.
Det är med andra ord ett bra läge att ta sig an de uppskrivna hallänningarna för Lindesberg.
Lindlöven är tillbaka på hemmaisen! Efter julledigheter och tre raka bortamatcher så var det äntligen dags, för första gången för det nya året, öppna portarna till Lindehov. Enköping stod för årets första motstånd och utnyttjade direkt hemmalagets tråkiga nivå på spelet som uppstod i den första perioden. Lindlöven vände allt till sin fördel i mittperioden och stod även starkast i matchens sista tjugo minuter.
I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens historia till matcher på isen i Råsshallen. I samband med invigningen fanns även möjligheten att vara med i Plexikampen, en gemensam insamling för att hjälpa föreningen att få ihop till ett nytt men också ett behövande plexiglas till ishallen. Inte bara skulle ett nytt plexiglas vara nödvändigt för kommande seriematcher, det skulle även kunna locka Örebros SHL och NDHL-lag till Råsshallen för en träningsmatch.
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.
Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!
Trots att Skandinavien har många duktiga travtränare på olika nivåer, så är det väldigt få som någonsin kommer att ha en häst till start på den franska storbanan, Vincennes. Nu under vintern är loppen tuffare än vanligt, men det är inget som skrämmer Fornabodatränaren, Jimmi Ehlers, som i lördags fick se stallets åttaåring, Certainly, trava hem en tredje plats på den stora kolstybben.
– In mot upploppet såg det ut som att han skulle vinna, säger Jimmi Ehlers.
LIF Lindesbergs sista hemmamatcher för året har haft poängrika dagar under helgen. Både LIF Blå och damerna har övertygat till två poäng, så även herrarna som städade av tabelltvåan RP IF Linköping. Med nära halva säsongen färdigspelad så är LIF Lindesberg i en jämn tabellstrid där söndagens två poäng visade att den orangea truppen bör kunna vara med i toppen när säsongen är i mål.
Årets sista hemmamatcher står vid dörren för LIF Lindesberg som gör en handbollshelg i arenan. Lördagen och söndagen bjuder på handboll i alla dess former där A-lagsdamerna satte punkt för lördagen med en skön seger mot IK Bolton. Trots en tråkig första halvlek så rivstartar man istället den andra halvan och låser matchen redan när tio minuter återstår.
– Känns som att vi är tillbaka i vinnarspåret nu, säger Aleyna Can.
Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet ställde upp med tre lag, ett flick- ett pojk-och ett mixlag, som samtliga placerade sig på prispallen. Dubbla silver och ett brons blev facit efter årets mästerskap, där man dessvärre inte kunde försvara sina mästartitlar från föregående år.
Frövi judos supertalang Ingrid Nilsson, kan nu titulera sig som europamästarinna efter ett felfritt genomfört mästerskap i Moldavien, där hon återigen fick ställa sig högst upp på prispallen. Detta är Sverige tredje guld någonsin på U23-EM.