Kalle Söderlund (Lpo). Foto: Privat/Fredrik Norman

Landsbygdspartiet Oberoende syn på besparingar på Lindeskolan

INSÄNDARE/DEBATT: En sak som samtliga partier är överens om är att vi måste spara pengar där det går att spara pengar, alla verksamheter kommer att genomlysas i jakten på besparingar. Många pratar om ”Politiskt mod”, vi LPO pratar om sunt förnuft!

Just nu är alla strålkastare riktade mot Lindeskolan efter det sista nämndmötet (Barn och utbildningsnämnden) med tillhörande beslut. Majoriteten i nämnden där LPO är representerade röstade för beslutet om att pausa omvårdnadsprogrammet, skjuta på ett eventuellt beslut om nedläggning av inriktning ”Lastbilar och tunga maskiner” samt att även invänta antalet sökanden på det estetiska programmet (för att se om programmet är ekonomiskt försvarbart). LPO:s inställning är att vi är mot alla nedläggningar av inriktningar och program och ser sådana omstruktureringar som en sista utväg. Vi anser att vi inte är där än och att det kan finnas andra sätt att nå de besparingskrav som ligger på gymnasiet.

När det gäller ”Lastbilar och tunga maskiner” så har nu förvaltningen fått i uppdrag att komma med ytterligare underlag då det under januari framkom att man förutom att lägga ned inriktningen eller bygga ut en ny lokal även kanske kan lösa det hela genom en upprustning av befintliga lokaler. Vi är övertygade om att det sistnämnda är den bästa lösningen då den lösningen även kan ge programmet möjligheten att ta emot fler elever och på så sätt rädda ekonomin. Där kommer vi att få mer information på nästa möte i BUN. Kort och gott kan man säga att vårt förslag går ut på att vi satsar lite och vinner otroligt mycket.

När det gäller det Estetiska programmet så är vi förhoppningsfulla att det kommer att söka så pass många elever att vi inte behöver avveckla det programmet heller. Vi kommer även där att få mer information om antalet sökanden vid nästa möte i BUN.

När det gäller omvårdnadsprogrammet så lyssnar vi på förvaltningen som där säger att de inte är nöjda med antalet elever som tar examen eller hur programmet fungerar. Planen är nu att vi pausar det programmet för att få tid till att arbeta fram en plan på hur vi kan få programmet att fungera bättre och även locka fler elever. Vi vet att vi behöver fler inom vården men det får inte ske på bekostnad av kvaliteten.

När det gäller oppositionens motförslag som i stort baseras på att gå ur lokaler för att på så sätt spara pengar så är LPO inne på samma linje. LPO vill förutom att se över möjligheten att gå ur lokaler även se över hyreskostnaden per kvadratmeter. Sedan får man väl även säga att det är märkligt att oppositionen kommer med detta förslag nu och inte för ca 3-4 år sedan när de fick rapporten de pratar om i handen. Varför vänta med åtgärder som direkt sparar pengar, varför låta det år med onödiga kostnader? Även märkligt att man inte har lyft frågan om dessa lokaler vid fordonsprogrammet och löst dem efter alla dessa år. Hur som helst, att sänka hyran kanske inte är så enkelt som det låter men vi anser att det är en betydligt säkrare väg att gå då man enkelt kan se vad konsekvenserna blir, till skillnad från nedläggning av ett program/inriktning. Vi står dock fast i att pausa omvårdnadsprogrammet då det är mycket som måste lösas där som inte hinns med till hösten.

Så kortfattat är LPO mot dessa omstruktureringar men vi har ett samarbete med övriga majoritetspartier vilket gör att vi ibland måste stödja förslag vi inte gillar. Vårt förslag var/är att fokusera på hyran på gymnasiet och utreda den som en potentiell lösning på problemet med ekonomin men vi lyckades inte att övertala en majoritet av samarbetspartier….tyvärr!

När vi klev på denna mandatperiod kunde vi inte drömma om hur svag/tight ekonomin var i kommunen. Efter år av högkonjunktur har man i princip inte sparat en krona för tuffare tider, tider som nu är här. Man har fortsatt med nybyggnationer och höjt kommunens driftkostnader så att man nu har det tufft att klara av kärnverksamheterna. Vi, alla, måste hjälpas åt att få budgeten i balans, i hela kommunen, stora som små. LPO har till exempel lagt ett förslag där vi politiker visar vägen genom att kraftigt sänka våra partistöd. Det handlar inte om några stora summor som räddar kommunen men det är dessa små steg som måste tas, små steg där vi politiker måste leva som vi lär och visa vägen. Det är även otroligt viktigt att i tider med sparkrav måna om vår glesbygd i kommunen. Det vi menar med det är att om det blir tal om besparingar så skall det inte bara handla om nedskärningar utanför vår ”huvudstad” utan dessa besparingar skall fördelas lika över hela kommunen… Alla måste hjälpa till!

Vi kämpar vidare med att få det sunda förnuftet att vinna men det är svårt när det blåser motvind!

Kalle Söderlund Landsbygdspartiet Oberoende Lindesberg.

Publicerad 20 februari 2024 klockan 17:44

LindeNytt Redaktion , info@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Philip Lundqvist och William Klockars använder sina A-traktorer till att göra nytta och hjälpa andra. Foto: Jennie Einarsson

Ungdomarna som använder sina A-traktorer till nytta

15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.

10 april 2026 klockan 14:32 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons


Daniel Flodström, Simon Svensson och Elis Hallström vill underlätta sorteringen vid återvinninscentraler. Foto: ReScan

UF-företag testar scanner för smartare avfallssortering

Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en återvinningscentral? Det är något som ungdomarna från ReScan UF vill råda bot på. Under torsdagen presenterade Daniel Flodström, Simon Svensson och Elis Hallström deras prisade innovation för besökare vid Södra Måle återvinningscentral. Med hjälp av en handscanner ser man direkt var avfallet ska slängas – snabbt och rätt.
– Majoriteten av skräpet hamnar rätt, så vi är väldigt nöjda med resultatet, säger Daniel Flodström, vd för ReScan UF.

10 april 2026 klockan 07:56 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Lindeskolans unga företagare prisades vid årets pitchtävling

Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. ...

Artikel innehåller bildspel Mejk firar ett år med sin livsmedelsavdelning: ”Gått jättefort”

Ett år har gått sedan Mejk slog upp portarna till sin egen livsmedelsavdelning, ...

Artikel innehåller bildspel Här inviger Linde Energi sin del av industriutställningen

Strax efter måndagslunchen så höll Linde Energi en invigning av sin nya del av Bergsparkens ...

Frövi hotell. Foto: Jennie Einarsson. Andreas Palm. Foto: Privat

Han tar över Frövi hotell: ”Ett fantastiskt vackert hus”

Nu står det klart att Frövi hotell får en ny ägare från och med den 1 april. Han heter Andreas Palm, kommer från Stockholm och är väldigt exalterad över att ha förvärvat en fastighet med vad han anser har stor potential. Han berättar för LindeNytt att han har flera idéer för hotellet och ser fram emot ett nytt kapitel för både honom själv och verksamheten.
– Det är ett så fantastiskt vackert hus. Jag är så glad och ser verkligen fram emot att driva en ny verksamhet, säger Andreas Palm.

9 mars 2026 klockan 14:11 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Ellen Arrestad har tagit över som VD för Storå Rör efter pappa Stefan Olsson Arrestad. Foto: Jennie Einarsson

Ellen tog över VD-posten efter pappa Stefan

En kall vinter har inneburit högsäsong och bråda dagar på Storå Rör. Trasiga värmepumpar kräver snabba insatser samtidigt som den ordinarie försäljningen och serviceavtalen ska skötas. Mitt i myllret av arbetsuppgifter har en ny VD tillträtt familjeföretaget – det är tredje generationens VVS-entreprenör Ellen Arrestad, som tagit över stafettpinnen efter pappa Stefan Olsson Arrestad, som efter 25 år lämnar VD-posten.
– Mitt mål är att fortsätta driva ett välmående bolag, att se till att alla har en bra arbetsplats och såklart installera en massa värmepumpar – det är ju vår ”core business”, säger Ellen Arrestad.

4 mars 2026 klockan 19:01 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

LindeDagen firar 10 år: ”Lite som Almedalen”
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra...
2 mars 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Nu öppnar Lindesbergs nya Solotek: ”En stunds vardagslyx”
På måndag, 2 mars, öppnar Soloteket Powered by NBC på Kristinavägen i Lindesberg. Men redan imorgon, lördag, smygöppnar man verksamheten med ...
27 februari 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Öppet för ansökan till årets Drömjobb
Nu öppnar ansökan till ”Drömjobbet” för femtonde året i rad. Sparbanken Bergslagen söker dig som är mellan 17 och 22 år och har en halvfä...
24 februari 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Ett taggat gäng som ser fram emot StreetWeek i Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman

StreetWeek gör comeback i Lindesberg – redan i sommar

I juli 2022 kördes StreetWeek senast i Lindesberg, ett evenemang som då lockade över 5000 besökare till Linde Raceway för att njuta av vrålande motorer i höga hastigheter. Sedan dess har tävlingen körts på andra banor i Sverige, då Linde Raceway helt enkelt var i för dåligt skick. Men redan i sommar blir det ändring på det, då den oerhört populära motorfesten kommer tillbaka, tack vare att Lindesbergs kommun asfalterar om banan.
– Nu får vi en nytändning och kan fortsätta göra det som vi är bra på, säger Mikael ”Blomman” Blomberg glatt.

20 februari 2026 klockan 11:21 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Timmy Lundegård

Linde Energi och Örebro Universitet sätter fokus på unga innovatörer

För fjärde året i rad hölls finalen av Innovation Day på Lindeskolan. Bland de åtta grupperna fanns det lika många unika innovationer som var väl uträknade och som verkligen fick tremannajuryn från Linde Energi och Örebro Universitet att tänka till i sin bedömning. Efter en längre översikt över alla åtta innovationer så blev den vinnande innovationen en flerfunktionell mobilapp som ska minska det dagliga matsvinnet i det vardagliga livet.

13 februari 2026 klockan 12:08 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Jessicas ”Mat på fat” startades i det egna köket

Efter en tuff start i livet har Jessica Roch hittat hem – i köket. Från huset i Storå driver ...

Hos Hanna går vovvarna på dagis medan husse och matte jobbar

I februari 2020 öppnade Hanna Christoffersson sitt hundpensionat hemma på Källhagens gård i ...

Så mycket kostade Strålande Jul: ”Minus 800 000 kronor”

Närmare 800 000 tv-tittare har sett TV4:s Strålande Jul, som spelades in i Lindesberg ...

Ett glatt gäng på Linde energi som fått högsta betyg i kundnöjdhetsundersökningen. Foto: Camilla Lagerman

Här överraskas personalen: ”Ni är bäst i landet”

Totalt har 400 slumpmässigt utvalda intervjuer genomförts under hösten 2025 för att kartlägga vilket betyg kunderna ger Linde energi.
– Mina vänner, vi har ett resultat, sade Tove Åkerman Stenman från Supportföretaget när hon gästade det lokala energibolaget på måndagseftermiddagen för att presentera ett mycket glädjande besked:
– Linde energi är bäst i landet i sin kategori! Beskedet möttes av jubel och applåder på Linde energis kontor, där medarbetare samlats för att ta del av resultatet från fjolårets kundundersökning.

10 februari 2026 klockan 09:05 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Världsklass när frisörduon öppnar egen salong

En av världens bästa frisörer, Maja Svensson, har gjort verklighet av sin dröm och öppnar egen frisö...

Norska storsuccén Kuselofte gästar Vårfesten

Lördagen den 9 maj är det dags för årets upplaga av den omåttligt populära Vårmönstringen, som varje år ...

Ridde klippte till och öppnade ny barbershop i Frövi

Söndagen den 1 februari öppnade Ridde Demiri sin nya barbershop i Frövi. Efter att tidigare ha delat ...

Dags för en heldag i hälsans tecken när Hälsomässan arrangeras för fjärde året

Lördagen den 31 januari arrangeras Hälsomässan för fjärde året i ...

Näringslivsdagen 2026 samlade kommun och företag

Under två dagar i början av januari träffades Lindesbergs kommun och representanter från näringslivet fö...

Robert Bredenberg och Dennis Nordström går ut med lugnande besked gällande Daimstrutens framtid. Foto: Privat

Lugnande besked till glassälskare: Daimstruten blir kvar!

Rapporteringen i medierna om att GB upphör med försäljningen av en av Sveriges mest sålda glassar har väckt mycket starka reaktioner i sociala medier. Nu går Tempo i Storå ut med ett lugnande besked: Daimstruten kommer att fortsätta finnas kvar i butikssortimentet, men under en annan tillverkare.
– Nu när det är ute i nyheterna kan jag meddela att Daimstruten inte kommer att försvinna, informerar butiksägaren Dennis Norström.

21 januari 2026 klockan 15:47 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Nyhetsåret 2025 – Vad minns du?
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning ...
31 december 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Eva bytte spår av hälsoskäl – är nu prisad designer
Eva Nestell på Nestell Design i Lindesberg arbetar som grafisk formgivare, där hon designar loggor och hemsidor till olika företag. Under våren ...
30 december 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Ingen höjning av VA- och avfallstaxor 2026
Lindesbergs kommun meddelar att man nu har beslutat om nästa års taxor för vatten, avlopp och avfall. Taxan för vatten och avlopp lämnas oförä...
22 december 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-12-19

2025-12-17

2025-12-17

2025-12-17

2025-12-15

2025-12-10

2025-12-09

2025-12-04

2025-11-28

2025-11-26

2025-11-25

2025-11-25

2025-11-25

2025-11-25

2026-04-10 17:20