Kalle Söderlund (Lpo). Foto: Privat/Fredrik Norman

Landsbygdspartiet Oberoende syn på besparingar på Lindeskolan

INSÄNDARE/DEBATT: En sak som samtliga partier är överens om är att vi måste spara pengar där det går att spara pengar, alla verksamheter kommer att genomlysas i jakten på besparingar. Många pratar om ”Politiskt mod”, vi LPO pratar om sunt förnuft!

Just nu är alla strålkastare riktade mot Lindeskolan efter det sista nämndmötet (Barn och utbildningsnämnden) med tillhörande beslut. Majoriteten i nämnden där LPO är representerade röstade för beslutet om att pausa omvårdnadsprogrammet, skjuta på ett eventuellt beslut om nedläggning av inriktning ”Lastbilar och tunga maskiner” samt att även invänta antalet sökanden på det estetiska programmet (för att se om programmet är ekonomiskt försvarbart). LPO:s inställning är att vi är mot alla nedläggningar av inriktningar och program och ser sådana omstruktureringar som en sista utväg. Vi anser att vi inte är där än och att det kan finnas andra sätt att nå de besparingskrav som ligger på gymnasiet.

När det gäller ”Lastbilar och tunga maskiner” så har nu förvaltningen fått i uppdrag att komma med ytterligare underlag då det under januari framkom att man förutom att lägga ned inriktningen eller bygga ut en ny lokal även kanske kan lösa det hela genom en upprustning av befintliga lokaler. Vi är övertygade om att det sistnämnda är den bästa lösningen då den lösningen även kan ge programmet möjligheten att ta emot fler elever och på så sätt rädda ekonomin. Där kommer vi att få mer information på nästa möte i BUN. Kort och gott kan man säga att vårt förslag går ut på att vi satsar lite och vinner otroligt mycket.

När det gäller det Estetiska programmet så är vi förhoppningsfulla att det kommer att söka så pass många elever att vi inte behöver avveckla det programmet heller. Vi kommer även där att få mer information om antalet sökanden vid nästa möte i BUN.

När det gäller omvårdnadsprogrammet så lyssnar vi på förvaltningen som där säger att de inte är nöjda med antalet elever som tar examen eller hur programmet fungerar. Planen är nu att vi pausar det programmet för att få tid till att arbeta fram en plan på hur vi kan få programmet att fungera bättre och även locka fler elever. Vi vet att vi behöver fler inom vården men det får inte ske på bekostnad av kvaliteten.

När det gäller oppositionens motförslag som i stort baseras på att gå ur lokaler för att på så sätt spara pengar så är LPO inne på samma linje. LPO vill förutom att se över möjligheten att gå ur lokaler även se över hyreskostnaden per kvadratmeter. Sedan får man väl även säga att det är märkligt att oppositionen kommer med detta förslag nu och inte för ca 3-4 år sedan när de fick rapporten de pratar om i handen. Varför vänta med åtgärder som direkt sparar pengar, varför låta det år med onödiga kostnader? Även märkligt att man inte har lyft frågan om dessa lokaler vid fordonsprogrammet och löst dem efter alla dessa år. Hur som helst, att sänka hyran kanske inte är så enkelt som det låter men vi anser att det är en betydligt säkrare väg att gå då man enkelt kan se vad konsekvenserna blir, till skillnad från nedläggning av ett program/inriktning. Vi står dock fast i att pausa omvårdnadsprogrammet då det är mycket som måste lösas där som inte hinns med till hösten.

Så kortfattat är LPO mot dessa omstruktureringar men vi har ett samarbete med övriga majoritetspartier vilket gör att vi ibland måste stödja förslag vi inte gillar. Vårt förslag var/är att fokusera på hyran på gymnasiet och utreda den som en potentiell lösning på problemet med ekonomin men vi lyckades inte att övertala en majoritet av samarbetspartier….tyvärr!

När vi klev på denna mandatperiod kunde vi inte drömma om hur svag/tight ekonomin var i kommunen. Efter år av högkonjunktur har man i princip inte sparat en krona för tuffare tider, tider som nu är här. Man har fortsatt med nybyggnationer och höjt kommunens driftkostnader så att man nu har det tufft att klara av kärnverksamheterna. Vi, alla, måste hjälpas åt att få budgeten i balans, i hela kommunen, stora som små. LPO har till exempel lagt ett förslag där vi politiker visar vägen genom att kraftigt sänka våra partistöd. Det handlar inte om några stora summor som räddar kommunen men det är dessa små steg som måste tas, små steg där vi politiker måste leva som vi lär och visa vägen. Det är även otroligt viktigt att i tider med sparkrav måna om vår glesbygd i kommunen. Det vi menar med det är att om det blir tal om besparingar så skall det inte bara handla om nedskärningar utanför vår ”huvudstad” utan dessa besparingar skall fördelas lika över hela kommunen… Alla måste hjälpa till!

Vi kämpar vidare med att få det sunda förnuftet att vinna men det är svårt när det blåser motvind!

Kalle Söderlund Landsbygdspartiet Oberoende Lindesberg.

Publicerad 20 februari 2024 klockan 17:44

LindeNytt Redaktion , info@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Björn Johansson gör segergest efter bronset. Foto: privat

Björns pistageglass kammade hem SM-brons: ”Väldigt roligt”

På fredagseftermiddagen stod det klart att det lokala glassföretaget ”En får tacka” i Danshyttan, Storå, återigen tilldelats en ädel valör i Glass-SM, som gick av stapel vid Stockholmsmässan under dagen. Med sin unika fårglass kammade man hem ett brons i kategorin ”Pistage”. 
– Det känns väldigt roligt, det är en ny smak som jag inte har gjort förut, men den gick hem, säger Björn Johansson till LindeNytt.

28 mars 2025 klockan 19:47 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons



Foto: Fredrik Norman

VVS-företag varnar för telefonbluff: ”Jättetråkigt”

Det lokala företaget Lindesbergs VVS/EL AB uppger att de återigen har blivit utsatta för bedragare som via telefon utger sig för att representera dem och erbjuda spolning av avloppssystem. Företaget vill nu varna allmänheten att vara på sin vakt om de blir uppringda av någon som erbjuder VVS-tjänster i deras namn.
– Det är jättetråkigt, vi vill verkligen inte att någon ska gå på det här, säger Lina Aronsson, butiksansvarig på Lindesbergs VVS/EL.

27 mars 2025 klockan 13:51 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

bildspel Årets unga företagare prisades på Lindeskolans pitchtävling

Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. ...

bildspel Linda öppnade butik där prislappen alltid är 10 kronor

En ny secondhandbutik har öppnat i Korskyrkan i Frövi. Här kan du fynda en skön vårjacka eller ...

Café Oscar blir Linde Sjökrog: ”Våga knuffa ambitionsnivån”

Fredagen den 28 mars nyöppnar Café Oscar, nu med nytt namn, nya visioner och en ny ...

Om några månader kommer Daniel och Carina Larsson inviga den nya ELON-butiken vid Charlottenlunds Handelsområde. Foto: Jennie Einarsson

ELON växer – och flyttar hit

Etableringarna kring Charlottenlunds Handelsområde duggar tätt – nu ansluter även ELON i Lindesberg med sin butik. Samtidigt gör man en storsatsning och utökar både butiksytan och personalstyrkan.
– Vi vill kunna ge kunderna ännu bättre service och ett ännu större sortiment, säger Daniel Larsson, som driver ELON i Lindesberg och Arboga tillsammans med sin fru Carina Larsson.

18 mars 2025 klockan 15:48 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Lindeskolans Transportprogram tackar branschen för det stöd och hjälp de får. Foto: Camilla Lagerman

Transportprogrammet tackar branschen: ”Vardagshjältar”

De senaste årens hårda besparingskrav på Lindeskolan har slagit hårt mot flera av skolans program. Med en i princip obefintlig investeringsbudget får program som Fordon och Transport svårt att möta de allt högre kraven från branschen. Men i tuffa tider kliver vardagshjältar fram, så när Jardlers Åkeri erbjöd en hjälpande hand möttes de av en enorm tacksamhet.
– Vi vill tacka branschen för att de ställer upp för vår skull och har förstått behovet av Lindeskolan, säger läraren Kent Svensson.

13 mars 2025 klockan 14:40 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

bildspel Lyckad premiäröppning för Mejks livs
Redan en stund innan Mejks livsmedelsavdelning öppnade dörrarna på torsdagsförmiddagen köade nyfikna besökare utanför, spända på att få se ...
13 mars 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

bildspel Kika in i Mejks nya livsmedelsavdelning
På torsdag klockan 10:00 slår Mejk upp portarna till sin helt nya livsmedelsavdelning. En yta om 1500 kvadratmeter som kommer rymma allt ifrån ...
11 mars 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Mångmiljonsatsning på fjärrvärme ska göra Cummins Meritor till en grönare fabrik
Med en mångmiljonsatsning på lokal fjärrvärme tar Cummins Meritor i Lindesberg ett stort steg mot att bli en fossilfri fabrik. - Det är ett ...
7 mars 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Anna-Lena Rydelius kliver in som ny marknadschef för det kommunala energibolaget Linde energi. Foto Linde energi

Hon är energibolagets nya marknadschef: ”Hittat hem”

Efter 15 år med ledande befattningar inom ett brett spektrum av branscher, kliver Lindesbergaren Anna-Lena Rydelius in som ny marknadschef för det kommunala energibolaget Linde energi. Detta meddelar man på torsdagen via ett pressmeddelande.

27 februari 2025 klockan 10:21 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Ann Björklund och Christina Orrbo är nöjda med de första timmarna av årets bokrea. Foto: Camilla Lagerman

Årets bokfest är igång: ”Tangerar förra året”

Årets bokrea är i full gång, och redan en halvtimme innan Blombergska Bokhandeln i Lindesberg öppnade dörrarna ringlade sig kön lång längs trottoaren.
– Det var en tapper skara som stod och väntade när vi öppnade klockan 07.00, berättar Ann Björklund.

25 februari 2025 klockan 14:43 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Arenan fick utrymmas efter inbrottslarm

Söndagskvällens handbollsmatch mellan LIF Lindesberg och Skogås hade bara tre minuter kvar när man fick pausa spelet...

Kommunen bjuder in näringslivet att ta emot sommarjobbare

Varje sommar anordnar Lindesbergs kommun ett antal platser för feriearbete till ungdomar i kommunen ...

Indiska smaker intar Blå Hallen när Sukh slår upp portarna

Sedan mitten av 2023 har "Blå Hallen" i Folkets Hus stått tom, efter att den förra hyresgästen ...

Vy från Kristinavägen. Bild: Vektor Arkitektur AB

Här bygger LIBO 69 lägenheter i centrala Lindesberg

Två stycken fyravåningshus med sammanlagt 69 lägenheter. Med start i maj månad skall detta bostadsprojekt gå från plan till handling. Detta meddelar Lindesbergsbostäder på fredagen i ett pressmeddelande.

14 februari 2025 klockan 14:58 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Nytänkande innovatörer prisades för sina energismarta idéer

Under tisdagen hölls finalen för ”Innovation day 2025” på Lindeskolan. Sensorstyrd ...

bildspel Från cancersjukdom till uppfyllda drömmar med egen butik

I den vita lilla stugan på gården i Torphyttan frodas kreativiteten hos makarna Anna och Johan ...

Nu står Storå på tur

INSÄNDARE/DEBATT: Den 3 februari 2025 markerar en betydelsefull dag för invånarna i Frövi och Fellingsbro. Det är dagen då Freya v...

bildspel Här klipps band(ag)en för nystarten av Freya vårdcentral

På fredagen ringlade en lång kö längs Järnvägsgatan i Frövi – det var dags för den efterlä...

LIBO växer i Frövi – köpte 49 lägenheter

Det kommunägda fastighetsbolaget Lindesbergsbostäder AB, LIBO, växer i Frövi. Nyligen blev det klart att ...

Rosa Åkerman. Rosmarie Haapala och Ann-Christin Gryth, hotellchef på Lindesbergs Stadshotell. Foto: Camilla Lagerman

Hälsomässan arrangeras för tredje året – blir både större och bredare

Lördagen den 25 januari arrangeras Hälsomässan för tredje året i ordningen, även denna gång på Lindesbergs Stadshotell. Med ett 20-tal utställare från stora delar av Mellansverige blir årets upplaga både större och bredare än tidigare.
– Man kan ju vara här en hel dag om man vill, det finns så mycket att upptäcka, det kommer bli jättemysigt, säger Rosa Åkerman.

14 januari 2025 klockan 14:59 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

bildspel 2024 i bilder – en tillbakablick på året
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2024 som präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Hot om nedläggning av ...
31 december 2024 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Fem eldsjälar får pris för deras brinnande engagemang
Linde energi avslöjade på måndagen årets vinnare av deras pris "Energiklappen". Totalt 30 000 kronor fördelas nu till fem personer som juryn har ...
23 december 2024 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Granngården firar med kalas – ett år efter återöppnandet
Det har gått ett år sedan Granngården kunde återöppna sin butik, efter månader av sanering på grund av den brand som bröt ut i en angränsande...
16 december 2024 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2024-12-12

2024-12-10

2024-12-09

2024-12-06

2024-12-03

2024-12-01

2024-12-01

2024-11-29

2024-11-29

2024-11-27

2024-11-21

2024-11-21

2024-11-21

2024-11-20

Evenemangstips
RSS
Polishändelser i Örebro län
2025-04-02 01:51