Om elva dagar åker LIF Lindesbergs Niklas Jansson, Valon Istrefi och Karlo Seric på landslagsuppdrag. De tre U18-spelarna spenderar då en dag med att träna i U18-landslaget regi. Träningsdagen är ett sätt för förbundet att kartlägga sina unga talanger.
– Det är ju en träningsdag bara, inte att de är uttagna till landslaget. Men jag tycker att det är jättekul att tre från LIF är med. Det blir kul för dem att få den här chansen, kommenterar LIF:s klubbchef Anders Sjöberg.
Niklas, Valon och Karlo är alla spelare uppvuxna i Lindesberg. De har spelat tillsammans under många år och har vuxit upp med handbollen inom LIF Lindesbergs organisation. Sjöberg berättar att ingen av dem tidigare varit uttagna i något landslagssammanhang. Men att det sker nu kan ha sin förklaring menar han.
– Sveriges U18 är ju kvalificerade till EM, som brukar spelas i slutet av sommaren. Nu gör man väl en ny genomgång för de spelare som kan vara aktuella. Det gäller att spela bra de här dagarna och visa upp sig.
U18-landslaget har delat upp minilägret i tre regioner. För LIF-spelarna är det Stockholm som gäller, men även Göteborg och Malmö har var sin träningsdag för spelarna i sin region.
Niklas Jansson berättar att det är tre spelare på varje position uttagna i varje region. Det gör att det totalt handlar om nio spelare per position i hela landet, något som gör honom stolt över att få vara med i den skaran.
– Det är klart att det är kul och det är en bra chans att visa vad man kan. Gör man bra ifrån sig kan man få en bättre chans till någon uttagning längre fram, så det är jättekul, säger Niklas.
Träningsdagen äger rum den 18:e februari. Dagen blir intensiv med träning under förmiddagen, därefter lunch och sedan ytterligare en träning på eftermiddagen. Men för Niklas del har han perfekta förutsättningar för att hitta formen. Med LIF:s förstamålvakt Sebastien Ehnevid sjuk har Niklas fått tagit över, något som även lär bli fallet i kvällens match.
– Ja som det ser ut nu i alla fall, om inte Sebastien blivit frisk över natten. Det är jättekul att få chansen. Man får ta chansen när den kommer helt enkelt.
Anders Sjöberg om U18-spelarna:
Niklas Jansson: Målvakt som tränar med a-laget. Han fick chansen senast och om Sebastien inte är frisk ikväll kommer han att få stå mycket. Han har gjort debut i a-laget och är en lovande målvakt som tagit stora kliv den här säsongen.
Valon Istrefi: Valon är en vänsterhänt kantspelare som även han varit med och tränat med a-laget. Han har spelat några matcher och även gjort ett par mål. Han har haft riktigt bra utveckling den senaste tiden.
Karlo Seric: Karlo är en mittsexa, lång och väldigt storväxt kille. Han har ännu inte varit med och spelat i a-laget, men han har varit med på träningar. Nu håller han på att växa in i sin stora kropp.
LIF Lindesbergs sista hemmamatcher för året har haft poängrika dagar under helgen. Både LIF Blå och damerna har övertygat till två poäng, så även herrarna som städade av tabelltvåan RP IF Linköping. Med nära halva säsongen färdigspelad så är LIF Lindesberg i en jämn tabellstrid där söndagens två poäng visade att den orangea truppen bör kunna vara med i toppen när säsongen är i mål.
Årets sista hemmamatcher står vid dörren för LIF Lindesberg som gör en handbollshelg i arenan. Lördagen och söndagen bjuder på handboll i alla dess former där A-lagsdamerna satte punkt för lördagen med en skön seger mot IK Bolton. Trots en tråkig första halvlek så rivstartar man istället den andra halvan och låser matchen redan när tio minuter återstår.
– Känns som att vi är tillbaka i vinnarspåret nu, säger Aleyna Can.
Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet ställde upp med tre lag, ett flick- ett pojk-och ett mixlag, som samtliga placerade sig på prispallen. Dubbla silver och ett brons blev facit efter årets mästerskap, där man dessvärre inte kunde försvara sina mästartitlar från föregående år.
Vinnarformen gör comeback i Lindehov! Med en förlust och en onödigt jämn vinst bakom sig så fanns det frågetecken om den fina spelarformen som Lindlöven har haft igång under säsongens första matcher. När Wings HC Arlanda gästade Lindehov så fick de däremot svårt att hänga med Lindlöven som glänser genom att hålla sin femte nolla.
– Vi gör det bra även om det finns mycket att jobba på, säger Gustav Karlsson.
Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. Ett mycket bra facit i en tidig serie av en ung trupp som dessutom drog igång sent under försäsongen. Till helgen fortsätter serien med dubbla matcher i hemmaborgen Lindehov där man öppnar upp puben under lördagen.
– Vi kommer att ha en mindre pubeftermiddag som öppnas upp en timme före nedsläpp, meddelar Tomas ”Osten” Östlund.
Lördagen den 4 oktober spelades fotbollscupen Benjamins minne för fjärde året i rad, med syfte att hedra och hylla IFK Lindesbergs bortgångne spelare Benjamin, som avled i cancer endast 10 år gammal. Under cupen samlade man även in 11 740 kronor till Barncancerfonden, som under onsdagen överlämnades till föreningens representant, Matti Tordsson.
– Ni som klubb har verkligen lyckats med att hedra Benjamin, när de som åker hit inte bara åker hit för att spela fotboll, utan de vill absolut åka hit och de vet varför de spelar också, säger Matti.
Med självförtroendet på topp efter en poängrik inledning av HockeyEttans färska serie, så gästas Lindlöven av Väsby IK HK. Truppen som vid två tidigare tillfällen har satt käppar i slutspelshjulen för Lindlöven är tillbaka i Lindehov för vad som kan bli en tung seriematch. Lindlöven kommer däremot med en 6-0-seger bakom sig medan Väsby har fått en tyngre serieinledning.
– Väsby kan bli en bra nöt att knäcka, säger Lennart Hermansson.
Seger i säsongspremiären på bortaplan följdes upp med seger i hemmapremiären. Med 21-10 efter matchens första trettio minuter så bäddade LIF Lindesberg upp till en promenadseger. Flera av lagets unga namn fick glänsa på hemmaplan, där den återkommande LIF-produkten Karl Zetterlund och niomålsgöraren Amin Bouzguenda blev matchens främsta profiler.