Om elva dagar åker LIF Lindesbergs Niklas Jansson, Valon Istrefi och Karlo Seric på landslagsuppdrag. De tre U18-spelarna spenderar då en dag med att träna i U18-landslaget regi. Träningsdagen är ett sätt för förbundet att kartlägga sina unga talanger.
– Det är ju en träningsdag bara, inte att de är uttagna till landslaget. Men jag tycker att det är jättekul att tre från LIF är med. Det blir kul för dem att få den här chansen, kommenterar LIF:s klubbchef Anders Sjöberg.
Niklas, Valon och Karlo är alla spelare uppvuxna i Lindesberg. De har spelat tillsammans under många år och har vuxit upp med handbollen inom LIF Lindesbergs organisation. Sjöberg berättar att ingen av dem tidigare varit uttagna i något landslagssammanhang. Men att det sker nu kan ha sin förklaring menar han.
– Sveriges U18 är ju kvalificerade till EM, som brukar spelas i slutet av sommaren. Nu gör man väl en ny genomgång för de spelare som kan vara aktuella. Det gäller att spela bra de här dagarna och visa upp sig.
U18-landslaget har delat upp minilägret i tre regioner. För LIF-spelarna är det Stockholm som gäller, men även Göteborg och Malmö har var sin träningsdag för spelarna i sin region.
Niklas Jansson berättar att det är tre spelare på varje position uttagna i varje region. Det gör att det totalt handlar om nio spelare per position i hela landet, något som gör honom stolt över att få vara med i den skaran.
– Det är klart att det är kul och det är en bra chans att visa vad man kan. Gör man bra ifrån sig kan man få en bättre chans till någon uttagning längre fram, så det är jättekul, säger Niklas.
Träningsdagen äger rum den 18:e februari. Dagen blir intensiv med träning under förmiddagen, därefter lunch och sedan ytterligare en träning på eftermiddagen. Men för Niklas del har han perfekta förutsättningar för att hitta formen. Med LIF:s förstamålvakt Sebastien Ehnevid sjuk har Niklas fått tagit över, något som även lär bli fallet i kvällens match.
– Ja som det ser ut nu i alla fall, om inte Sebastien blivit frisk över natten. Det är jättekul att få chansen. Man får ta chansen när den kommer helt enkelt.
Anders Sjöberg om U18-spelarna:
Niklas Jansson: Målvakt som tränar med a-laget. Han fick chansen senast och om Sebastien inte är frisk ikväll kommer han att få stå mycket. Han har gjort debut i a-laget och är en lovande målvakt som tagit stora kliv den här säsongen.
Valon Istrefi: Valon är en vänsterhänt kantspelare som även han varit med och tränat med a-laget. Han har spelat några matcher och även gjort ett par mål. Han har haft riktigt bra utveckling den senaste tiden.
Karlo Seric: Karlo är en mittsexa, lång och väldigt storväxt kille. Han har ännu inte varit med och spelat i a-laget, men han har varit med på träningar. Nu håller han på att växa in i sin stora kropp.
Bara några veckor innan Vasaloppets målgång i Mora, är det dags för den yngre generationen att genomföra sin egen upplaga av tävlingen, när IFK Lindesberg tillsammans med Friluftsfrämjandet arrangerar Barnens Vasalopp i Fritidsbyn. Precis som de senaste åren finns flera distanser att välja mellan och alla barn som går i mål belönas med en medalj.
7 guld, 5 silver och 5 brons blev facit för Frövi judo efter helgens Svenska mästerskap i skånska Skurup. Klubben ställde upp med deltagare i alla fyra ålderskategorierna, Veteran, Senior, U21 och U18, och lyckades även plocka medaljer i samtliga, något som gjorde att man blev utsedd till bästa klubb av totalt 69 deltagande föreningar.
Det som började som en ”vanlig” LIF Lindesberg-match med ett högt speltempo och många mål, förvandlades i den andra halvleken till en ren slakt. Med halvtidssiffrorna 17-15 så växlade LIF Lindesberg upp sig ordentligt inför matchens andra halva där man enbart släppte in två mål genom den andra halvleken, samtidigt som hemmatruppen själva satte punkt med fjorton raka mål inom matchens sista kvart.
Efter en helg av dubbla matcher så gjorde det alltid hårda motståndet, Borlänge HF, ett besök i Lindehov. Båda lagen är inom ramarna att ta sig till det kommande slutspelet som tar sin början om en och en halv månad, vilket gör tabellpoängen desto viktigare. Trots en orangeklädd hejarklack på läktarna så är det Borlänge som tar kontroll på matchen när poängen ska delas ut.
– Vi måste hitta tillbaka till våran identitet, säger Oliver Arle Östergren.
Lindlöven är tillbaka på hemmaisen! Efter julledigheter och tre raka bortamatcher så var det äntligen dags, för första gången för det nya året, öppna portarna till Lindehov. Enköping stod för årets första motstånd och utnyttjade direkt hemmalagets tråkiga nivå på spelet som uppstod i den första perioden. Lindlöven vände allt till sin fördel i mittperioden och stod även starkast i matchens sista tjugo minuter.
I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens historia till matcher på isen i Råsshallen. I samband med invigningen fanns även möjligheten att vara med i Plexikampen, en gemensam insamling för att hjälpa föreningen att få ihop till ett nytt men också ett behövande plexiglas till ishallen. Inte bara skulle ett nytt plexiglas vara nödvändigt för kommande seriematcher, det skulle även kunna locka Örebros SHL och NDHL-lag till Råsshallen för en träningsmatch.
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.
Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!
För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. Den här gången verkar det däremot som att tåget fortsätter en bit till. Med ett stabilt spel och flera målchanser så ger man inte Strömsbro någon som helst möjligheter till mål. För sjätte gången under säsongen så stänger Lindlöven kassen samtidigt som man själv står för en rejäl utklassning av tabellfemman, Strömsbro.
– Vi gör det bra och stabilt utan att ”flasha” för mycket, säger Lennart Hermansson.