Om elva dagar åker LIF Lindesbergs Niklas Jansson, Valon Istrefi och Karlo Seric på landslagsuppdrag. De tre U18-spelarna spenderar då en dag med att träna i U18-landslaget regi. Träningsdagen är ett sätt för förbundet att kartlägga sina unga talanger.
– Det är ju en träningsdag bara, inte att de är uttagna till landslaget. Men jag tycker att det är jättekul att tre från LIF är med. Det blir kul för dem att få den här chansen, kommenterar LIF:s klubbchef Anders Sjöberg.
Niklas, Valon och Karlo är alla spelare uppvuxna i Lindesberg. De har spelat tillsammans under många år och har vuxit upp med handbollen inom LIF Lindesbergs organisation. Sjöberg berättar att ingen av dem tidigare varit uttagna i något landslagssammanhang. Men att det sker nu kan ha sin förklaring menar han.
– Sveriges U18 är ju kvalificerade till EM, som brukar spelas i slutet av sommaren. Nu gör man väl en ny genomgång för de spelare som kan vara aktuella. Det gäller att spela bra de här dagarna och visa upp sig.
U18-landslaget har delat upp minilägret i tre regioner. För LIF-spelarna är det Stockholm som gäller, men även Göteborg och Malmö har var sin träningsdag för spelarna i sin region.
Niklas Jansson berättar att det är tre spelare på varje position uttagna i varje region. Det gör att det totalt handlar om nio spelare per position i hela landet, något som gör honom stolt över att få vara med i den skaran.
– Det är klart att det är kul och det är en bra chans att visa vad man kan. Gör man bra ifrån sig kan man få en bättre chans till någon uttagning längre fram, så det är jättekul, säger Niklas.
Träningsdagen äger rum den 18:e februari. Dagen blir intensiv med träning under förmiddagen, därefter lunch och sedan ytterligare en träning på eftermiddagen. Men för Niklas del har han perfekta förutsättningar för att hitta formen. Med LIF:s förstamålvakt Sebastien Ehnevid sjuk har Niklas fått tagit över, något som även lär bli fallet i kvällens match.
– Ja som det ser ut nu i alla fall, om inte Sebastien blivit frisk över natten. Det är jättekul att få chansen. Man får ta chansen när den kommer helt enkelt.
Anders Sjöberg om U18-spelarna:
Niklas Jansson: Målvakt som tränar med a-laget. Han fick chansen senast och om Sebastien inte är frisk ikväll kommer han att få stå mycket. Han har gjort debut i a-laget och är en lovande målvakt som tagit stora kliv den här säsongen.
Valon Istrefi: Valon är en vänsterhänt kantspelare som även han varit med och tränat med a-laget. Han har spelat några matcher och även gjort ett par mål. Han har haft riktigt bra utveckling den senaste tiden.
Karlo Seric: Karlo är en mittsexa, lång och väldigt storväxt kille. Han har ännu inte varit med och spelat i a-laget, men han har varit med på träningar. Nu håller han på att växa in i sin stora kropp.
7 guld, 5 silver och 5 brons blev facit för Frövi judo efter helgens Svenska mästerskap i skånska Skurup. Klubben ställde upp med deltagare i alla fyra ålderskategorierna, Veteran, Senior, U21 och U18, och lyckades även plocka medaljer i samtliga, något som gjorde att man blev utsedd till bästa klubb av totalt 69 deltagande föreningar.
Det blev enkelt för LIF Lindesberg under söndagen. De långväga gästerna från Gimonäs Umeå IF spelade i uppförsbacke med en match mot Täby i benen, bara dagen innan sitt möte mot tabelltvåan LIF Lindesberg. Även om Umeåtruppen gjorde vad man kunde så fanns det ingen dramatik att ta del av när LIF Lindesberg istället fick chansen att putsa på sin redan stora målskillnad.
– Vi vill gärna öka på den inför våra fem sista matcher i grundserien, säger Axel Carlberg efter matchen.
Efter en helg av dubbla matcher så gjorde det alltid hårda motståndet, Borlänge HF, ett besök i Lindehov. Båda lagen är inom ramarna att ta sig till det kommande slutspelet som tar sin början om en och en halv månad, vilket gör tabellpoängen desto viktigare. Trots en orangeklädd hejarklack på läktarna så är det Borlänge som tar kontroll på matchen när poängen ska delas ut.
– Vi måste hitta tillbaka till våran identitet, säger Oliver Arle Östergren.
LIF Lindesbergs årliga Publikkrona-match blev på nytt en stor succé. Nytt för i år var att inleda hela arrangemanget med en dammatch som under lördagen blev en underhållande del av evenemanget. Det stora arrangemanget hade ett fritt inträde som lockade totalt 1 361 personer till arenan under lördagseftermiddagen, något som gav LIF Lindesbergs stora arrangemang en rekordsumma.
– Vi är jättetacksamma för alla, säger Ricky Nordahl.
I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens historia till matcher på isen i Råsshallen. I samband med invigningen fanns även möjligheten att vara med i Plexikampen, en gemensam insamling för att hjälpa föreningen att få ihop till ett nytt men också ett behövande plexiglas till ishallen. Inte bara skulle ett nytt plexiglas vara nödvändigt för kommande seriematcher, det skulle även kunna locka Örebros SHL och NDHL-lag till Råsshallen för en träningsmatch.
Årets första hemmamatch för LIF Lindesberg blev en målrik historia. Trots ett toppjobb av de båda målvakterna skapades totalt 75 mål i arenan när LIF-herrarna tog emot HK Eskil under tisdagen. Med fem mål i öppen kasse inom matchens första kvart och en stark andra halvlek från hemmalaget, så blev det en säker seger för LIF Lindesberg som inleder det nya året på topp.
– Det är skönt att vi kommer i gång direkt efter julledigheterna, säger Melwin Kolmskog.
Trots att Skandinavien har många duktiga travtränare på olika nivåer, så är det väldigt få som någonsin kommer att ha en häst till start på den franska storbanan, Vincennes. Nu under vintern är loppen tuffare än vanligt, men det är inget som skrämmer Fornabodatränaren, Jimmi Ehlers, som i lördags fick se stallets åttaåring, Certainly, trava hem en tredje plats på den stora kolstybben.
– In mot upploppet såg det ut som att han skulle vinna, säger Jimmi Ehlers.
Det orangeklädda Lindlöven får ett nytt besök i Lindehov när den lika orangefärgade truppen från Strömsbro IF laddar för onsdagens match. Efter sex poäng från den gångna helgens dubbelmatcher i norrland så får Lindlöven kort om tid att hämta andan. Med sjuka och skadade spelare i truppen kommer onsdagens hemmapublik att få se en av föreningens yngre förmågor, Wiggo Centervad, som även var med till norrlandsmatcherna.
– En jätteduktig junior som gjorde en grym helg i norrland, säger Lennart Hermansson.