FOTO: Hannes Feldin

Läsårets prestationer hyllades på galan

På onsdagen arrangerade Lindeskolan sin Idrottsgala i Arenan. Det var tredje året i följd för galan, som är till för att hylla och prisa eleverna vid Idrottscollege. Utmärkelsen som årets bästa idrottare gick till duon Amanda Håkansson och Niklas Jansson.

Idrottscollege har en gedigen historia som en del av Lindeskolans läroverk. Men inte förrän våren 2013 tog man initiativet till att starta upp en egen gala. Galan fick, passande nog, namnet Idrottsgalan och på onsdagskvällen hölls den tredje upplagan.

Platsen för galan var judohallen i Arenan. Där judomattan normalt sett vilar stod nu långbord uppradade, scener framställda och ett dansgolv utbrett. Dörrarna öppnades vid 18-tiden och bland gästerna fanns elever, lärare och representanter från kommun och företag.

– När vi startade det här för tre år sen var det för att visa upp den fina verksamheten som vi har. Det handlar inte bara om att ge priser till ungdomarna, utan det är också för att visa upp våra samarbetspartners och att kommuninvånarna får se vad som händer här. Att de får se vad Idrottscollege betyder för Lindesberg, förklarar eventansvarige Mikael Martinsson.

I första hand är dock kvällen till för eleverna. Martinsson hoppas att galan ska kännas som en speciell upplevelse, något som sticker ut från vardagen på Idrottscollege.

– De träffas ju nästan alltid i tränings- och matchsammanhang annars. Nu får de träffas i andra former och det är jätteviktigt för oss.

Två överraskade vinnare

Efter mingel och välkomstal i Utsikten förflyttade sig sedan sällskapet vidare in till judohallen. Där väntade en trerätters middag, något som serverades av restaurangskolans elever. I takt med att tallrikarna tömdes fylldes även scenen av både prisutdelare och vinnare.

En av de som fick kliva upp var Niklas Jansson. Handbollsmålvakten var tillsammans med Adrian Gissberg nominerad till den tunga titeln som Bästa manliga idrottare. När sedan vinnaren lästes upp var det Niklas namn som stod där, något som förvånande honom själv.

– Det är väl egentligen hårt jobb. Att man har jobbat på träningar och att det sen har gett resultat på matcher och att det gick rätt bra i SM, förklarar Niklas sin vinst.

Utmärkelsen är målvaktens allra första på det individuella planet. Med ett nyskrivet A-lagskontrakt hoppas nu 19-åringen att hans prishylla kommer att växa ju längre karriären lider.

– Ja det får man hoppas haha! Man ska börja samlingen någonstans.

En annan lika förvånad vinnare fann man till priset Bästa kvinnliga idrottare. Där hette pristagaren Amanda Håkansson. 17-åringen har under läsåret bytt från kadett till junior men fortsatt att prestera fin judo, något hon själv tror fällde avgörandet.

– Jag är ny i min ålderklass och ändå har det gått så pass bra för mig på de tävlingar jag varit på. Sen kom jag direkt in i juniorlandslaget från kadettlandslaget. Så det är väl det som gör att jag vinner.

”Man har sett fram emot det här”

Medan Niklas tog hem sitt första individuella pris har Amanda erfarenhet sedan tidigare. Även förra året fick hon pris på galan, då som Årets rookie. Just chansen att få uppskattning för sina prestationer gör att eleverna värderar Idrottsgalan högt.

– Det är verkligen jättekul! Hela gemenskapen med mat och dans och allting. Nu det senaste året har man sett fram emot det här och funderat på vilken klänning man ska ha på sig, berättar Amanda och får medhåll från Niklas.

– Jag tycker att det är kul, de började med det när vi gick i ettan och då var helt nytt. Det är en rolig grej där alla klär upp sig.

Duon var alltså de två som tog hem de allra främsta priserna. Men det fanns gott om andra pristagare, den totala siffran landade på 23. Fyra kategorier fanns med och Mikael Martinsson riktar ett extra stort fokus mot det senaste inslaget som är Årets ungdomsledare.

– Det tycker jag är fantastiskt roligt. Alla blir inte elitidrottare, utan vi fostrar väldigt många ungdomsledare och det är jag jättenöjd med. Sen är det kul för Niklas och Amanda att de får sina priser, det är de väl värda.

 Samtliga pristagare på Idrottsgalan:
Årets rookie judo: Matilda Östling
Årets rookie handboll: Felix Samuelsson
Årets rookie rytmisk gymnastik: Alexandra Eriksson
Årets rookie volleyboll: Elsa Arrestad
Årets rookie fotboll: Sandra Kindström
Årets rookie ishockey: William Zetterberg
Årets rookie innebandy: William Svensson
Årets rookie övriga idrotter: Olle Lindheden
Årets prestation judo: Ida Eriksson
Årets prestation handboll: Årskurs 1 pojkar
Årets prestaton rytmisk gymnastik: Josefin Karlsson
Årets prestation volleyboll: Alice Lindstedt
Årets prestation fotboll: Alexander Wester
Årets prestation ishockey: Oskar Carlsson
Årets prestation innebandy: Isa Jansson
Årets prestation övriga idrotter: Johan Håkansson
Årets unga ledare judo: Sofie Eriksson
Årets unga ledare handboll: Oskar Wallin
Årets unga ledare rytmisk gymnastik: Frida Persson
Årets unga ledare ishockey: Pontus Sand
Årets unga ledare innebandy: Viktor Larsson
Bästa kvinnliga idrottare: Amanda Håkansson (judo)
Bästa manliga idrottare: Niklas Jansson (handboll)

Publicerad 27 maj 2015 klockan 23:06

Hannes Feldin , 070-46 03 603

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Tillsammans med sin publik och sina samarbetspartners så är Lindlöven med och bidrar med 8 800 kronor till Prostatacancerförbundet. Arkivfoto: Hasse Persson.

Lindlövens insamlingssuccé – 8800 kronor till cancerforskning

Den gångna helgen höll Lindlöven en dubbelmatch i Lindehov med Boden och Piteå som gäster. I samband med söndagens match mot Piteå så höll Lindlöven en insamling till Mustaschkampen, där de insamlande pengarna gick direkt till Prostatacancerförbundet. Med hjälp av söndagens publik och samarbetspartners så stoltserar Lindlöven med 8 800 kronor till välgörenhet.
– Det är jätteroligt att så många ville vara med att bidra, säger Tomas Östlund.

20 november 2025 klockan 11:38 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Till den förra säsongen var Boden ett slutspelsmotstånd. Till lördagen var de ett seriemotstånd där Lindlöven vann med 3-2. Värre blev det på söndagen mot powerplaystarka Piteå. Arkivfoto: Hasse Persson

Blandat resultat i Lindehov – första förlusten under söndagen

Två matcher under samma tak i helgen. Lindlöven bjöd upp till en riktig hockeyfest med en pub- och pizzalördag och en spännande söndagsmatch som avslutning. Även om lördagen slutade med en klar seger så blev det en onödigt dramatisk avslutning där 3-0 blev 3-2. Söndagen blev däremot ännu värre, där Lindlöven gick mållösa mot Piteå som fixar tre raka mål i powerplay.

17 november 2025 klockan 10:53 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Dubbelmatch i Lindehov: ”Två bra lag gästar oss”

Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. ...

Så mycket samlade Benjamins minne in till Barncancerfonden

Lördagen den 4 oktober spelades fotbollscupen Benjamins minne för fjärde året i rad, med syfte ...

EM-guld till Ingrid Nilsson

Frövi judos supertalang Ingrid Nilsson, kan nu titulera sig som europamästarinna efter ett felfritt genomfört mästerskap i ...

Mona Ek och Alexander Pettersson är två av initiativtagarna till Lindesbergs första discgolfbana vid Fritidsbyn. Man hoppas att kunna öppna upp banan till våren. Foto: Timmy Lundegård

bildspel Här byggs Lindesbergs första discgolfbana

Discgolf är en ny sporttrend i Sverige som närmar sig Lindesberg. Mellan åren 2021 och 2025 så har antalet banor ökat med 62% från 505 banor i landet till 809 banor. Nästa år kommer även Lindesberg att kunna välkomna nya och gamla spelare till discgolfen. Bygget av en discgolfbana i Fritidsbyns skog är i full gång och förväntas öppna till vår.
– Nu jobbar vi på så länge snön håller sig borta och det inte blir för kallt, berättar Mona Ek, som är en av initiativtagarna till projektet.

3 november 2025 klockan 09:36 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Lindlöven ångar vidare i HockeyEttan. Här ses Johannes Jämsén som gör matchens andra mål, varav hans fjärde mål i säsongens tidiga serie. Foto: Hasse Persson

bildspel Ny överkörning av Lindlöven – Tio mål på två matcher

Med 6-0 mot Vallentuna så fortsätter Lindlöven att övertyga som serieledare av HockeyEttans norra tabell. Väsby har haft en tuff inledning av säsongen men gästade Lindlöven med ett starkt defensivt spel, där bortamålvakten, Kalle Andersson, fick göra en hel del jobb. Hemmatruppen fortsätter däremot på vinnarspåret och gjorde fyra mål mot Väsby, samtidigt som Jonathan Frykholm höll stängt i hemmamålet.
– Det är tacksamt att stå i mål bakom det här laget, säger Frykholm.

2 november 2025 klockan 19:55 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Serieledande Lindlöven tar emot slutspelsrivalen
Med självförtroendet på topp efter en poängrik inledning av HockeyEttans färska serie, så gästas Lindlöven av Väsby IK HK. Truppen som vid tv...
31 oktober 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Lindlöven håller nollan mot Vallentuna
I lördags kom säsongens första förlust för serietoppade Lindlöven. Trots ett oavgjort resultat mot Sundsvall så kunde norrlandslaget plocka ...
30 oktober 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

LIF:s Rosa dag gav hela 40 125 kronor till cancerforskning
Som många gånger tidigare så var det ett riktigt handbollstema i arenan. Tre matcher skulle spelas där LIF Lindesberg även kryddade till stä...
23 oktober 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Foto: Tamara Kulumbegashvili, IJF

Guld till Ida Eriksson på Grand Prix i Lima

Frövi judos talang, Ida Eriksson, visade under helgens Grand Prix i Lima att hon är tillbaka i toppform. 27-åringen vann samtliga matcher, där hon stod för en stark och taktiskt imponerande insats, vilket resulterade i ett mycket välförtjänt guld.

13 oktober 2025 klockan 15:06 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Johannes Jämsén blev en av Lindlövens fem målgörare under dubbelmötets andra match. Segern mot Kalix med 5-0 gör att Lindlöven är ett av två obesegrade lag i serien efter fyra tidiga matcher. Foto: Hasse Persson

bildspel Lindlöven håller sig obesegrade efter fyra matcher

Det regnar poäng när Lindlöven är på isen! Tre matcher har slutat med lika många segrar inom den inledande säsongen av HockeyEttan och under söndagen kom även den fjärde triumfen i serien. Trots ett utökat antal minuter i utvisningsbåset, så kunde Lindlöven hålla nollan mot det gästande Kalix som hade åkt nära 100 mil enkel väg för att gästa Lindehov.
– Vi har bra målvakter som räddar oss till den här matchen, säger Sebastian Falk.

12 oktober 2025 klockan 20:41 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Första helgmatchen slutar med solklar seger

Med två matcher klara så är säsongen igång! Två matcher har slutat med lika många segrar, vilket har placerat...

bildspel Benjamins Minne fyllde Fritidsbyn: ”Väldigt tacksam”

Trots iskalla stormvindar och ett ihållande regn, fylldes Fritidsbyn till bredden under lö...

bildspel LIF Lindesberg glänser i säsongens hemmapremiär

Seger i säsongspremiären på bortaplan följdes upp med seger i hemmapremiären. Med 21-10 efter matchens f...

Benjamins minne är en hyllning till Benjamin Hejub, som gick bort i cancer 10 år gammal. Foto: Privat

Benjamins minne spelas för fjärde året

På lördag den 4 oktober spelas minnescupen Benjamins Minne för fjärde året, i Fritidsbyn Lindesberg. Cupen arrangeras av IFK Lindesberg, för att hedra minnet av pojkarnas vän och lagkamrat som gick bort i cancer endast 10 år gammal.
– Det är viktigt för mig, och det här gör jag för Benjamin och för Barncancerfonden, säger Aleksander Lazarevic.

2 oktober 2025 klockan 16:38 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

bildspel Sveriges starkaste man gästar nyinvigningen av LTC

Under kommande helgen nyinviger Lindesbergs Träningcenter sin numera betydligt större anläggning, där man...

bildspel Lindlöven rivstartar HockeyEttan med tre poäng

Tre mål på åtta minuter! Lindlöven vet verkligen hur man tar emot hemmapubliken efter en lång sommar utan ...

Säsongspremiär för HockeyEttans nya struktur

Nytt serieupplägg i HockeyEttan där fortsättningsserien AllEttan skrotas är den stora nyheten inför ...

bildspel Linde Judo Open lockade hundratals tävlande: ”Fantastiskt roligt”

Under lördagen gick årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg ...

bildspel Nya arenarestaurangen byggs upp – öppnar 1 november

Den 1 november är det tänkt att Main Event ska öppna sin verksamhet med restaurang och bowling i ...

Kallblodsutställning på Fornaboda för fjärde året i rad

Kallblodstravaren är en av två hästraser inom travsporten och på söndag kommer fina unghästar ...

2022 avgjordes lag-SM senast i Lindesberg, där damerna tog sin sjätte seger. Arkivfoto: Camilla Lagerman

Klart: Frövi judo blir arrangörer för lag-SM och VM

Lindesberg och Frövi judo står för värdskapet när judo-VM för personer med Downs Syndrom avgörs i augusti 2026. Som uppladdning inför världsmästerskapet arrangerar man även lag-SM redan i december, där Frövi judos damer har en imponerande vinstsvit på hela åtta år i rad.
– Nu ska vi toppa EM från i år, säger Johan Orrbo glatt.

5 september 2025 klockan 14:54 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Silver i Nordiska Mästerskapen för Amanda och Elin
I lördags genomfördes katatävlingen Nordic Kata Open Tournament i skånska Skurup, med deltagare från både Norden och andra delar av Europa. Nytt...
26 augusti 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Lindblom tar sin tredje seger i Fornaboda Grand Prix
Regnet öste ner när Fornaboda skulle tacka de större namnen för denna säsong. Trots blöta förutsättningar så höll sig tävlingsbanan i ett ...
22 augusti 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

19-åriga Isabella är klar för Svenskt Kallblodsderby
Från att vara bland de minst betrodda inför Svenskt Kallblodsderby från att vara en sensationell outsider till slutsegern. Så leker travlivet just...
29 juli 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-07-12

2025-07-09

2025-07-07

2025-07-02

2025-06-27

2025-05-20

2025-05-19

2025-05-19

2025-05-13

2025-05-12

2025-05-07

2025-04-17

2025-04-11

2025-04-10

2025-11-22 03:59