Det var celebert besök i Lindehov i anslutning till matchen Lindlöven-Surahammar när före detta förbundskaptenen och elitserietränaren Leif Boork gästade en sponsorlunch innan matchen.
Det var en inspirerad Leif Boork som mötte sponsorer i Lindehovs kafé i söndags, som efter alla år som huvudtränare för en mängd Elitserielag och även varit med och tagit Sveriges landslag till final i Canada Cup mot värdnationen, verkligen njuter av att komma ut i den svenska hockeymyllan och möta hockeyentusiaster långt från kvällstidningarnas rubriker och elitseriespelarnas feta kontrakt.
Leif informerade om problematiken med konflikten i NHL där klubbägarna har tagit ut alla spelare i en lockout i ett försök att sänka spelarnas intäkter på all försäljning som rör sig runt lagen.
– Denna lockout har gjort att ca 1000 hockeyspelare inte har något jobb att gå till och därmed ingen inkomstkälla så länge lockouten pågår, vilket får till följd att många börjat söka sig till Europa, berättar Leif.
Problematiken är att ju större stjärna stjärna du är i NHL och ju längre kontrakt du har så har spelarna enorma försäkringspremier som ska betalas. Så även om en spelare säger sig spela ”gratis” så kan det röra sig om dryga en miljon kronor i försäkringspremie per månad för en ”medelmåtta” med NHL mått.
Många klubbar söker sig därför till företag som går in med en riktad sponsring för att betala för en spelare, vilket Leif menar kan straffa sig.
– Du ändrar plötsligt på hierarkin i ett lag när en ”stjärna” dyker upp. Stjärnans speltid blir på bekostnad av en annan spelare som kanske inte längre får spela power play och ha sin roll i laget, eller någon kanske helt ställs utanför laget, fortsätter Boork.
Ingen vet hur länge lockouten pågår, men ett är säkert, att när lockouten tar slut så försvinner alla spelare tillbaka till Nordamerika eftersom pengarna är så mycket större där och alla spelare har sin plånbok sig själv närmast.
Desto roligare att höra om Leifs engagemang som bollplank/mentor till yngre spelare där han ger dom råd, hjälper till med kontraktskrivning och kontakter för att ta sig vidare i sin satsning. Niklas Ottosson i Lindlöven är ett sånt exempel som Leif tagit sig an. Niklas hade lite grann kört fast i Vita Hästen där han varit i många år och behövde en ny utmaning, vilket Leif tyckte att Lindlöven var ett perfekt ställe för.
– Det är ofta bra att komma till en mindre ort där det oftast finns ett större socialt nät och lättare att komma in och trivas i klubben och samhället och därmed utvecklas som spelare, avslutar Leif.
Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. Efter bortaförlusten mot IFK Haninge, med sex mål i målskillnad, så är chansen i princip omöjlig. Till måndagens kvalmatch mot Bäckby United FC så gick hemmadamerna däremot in på planen med siktet på att avsluta säsongen med flaggan i topp. Något som man verkligen lever upp till när man vinner kvalmatchen med fina 4-2.
– Det var en bra revansch efter smällen mot Haninge, säger Elin Zander och Alina Chahade.
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Klockan 10:00 på torsdagen öppnade anmälan till årets upplaga av StreetWeek, som i år kommer köra sin sista och avslutande sträcka på Linde Raceway. På mindre än fem minuter hade 240 personer anmält sig till årets race, vilket är nytt rekord.
– Vi är otroligt stolta över det stora intresset och glada att så många vill vara med, skriver man på sin hemsida.
Libo Cup växer sig bara större med varje år och under veckoslutet är det dags för cupens sjunde upplaga, som även den är större än någonsin. Strax över 1 000 unga handbollsspelare fördelat på drygt 85 lag beräknas gästa Lindesberg där två av lagen har tagit resan från finska Helsingfors för att delta. Vid 15-slaget under fredagen inleds tredagarsturneringen som förväntas spela 198 matcher under helgen.
– Vi hoppas att få så många besökare till oss som möjligt så att Lindesberg får visa upp sig från sin bästa sida, meddelar Ricky Nordahl.
Solen sken med sin frånvaro, men det var inget hinder för en hellyckad familjefest när Gammelbo byalag anordnade isracing på sjön Glien. Det sladdades på isen, grillades korv och framför allt präglades dagen av fin gemenskap i ”motorsportfamiljen”.
– Vi har haft en riktigt fin dag med trevligt folk, vi har motorintresset gemensamt allihop. Och de flesta bilarna är hela också, skrattar evenemangsansvarige Mikael Johansson.
Det jublades högt i LIF Lindesberg när Svenska Handbollslandslaget släppte de sexton namnen som kommer att få representera Sverige i Spanien i mitten av mars. Den orangeklädde kantspelaren, Benjamin Stolth, var ett av namnen som redovisades till U18-landslaget, vilket innebär att LIF-spelaren kommer att få göra sin landslagsdebut om bara en månad.
– Jag fyllde år dagen efter att truppen lades ut så det här blev en bra och tidig födelsedagspresent, berättar Benjamin Stolth.
Bara några veckor innan Vasaloppets målgång i Mora, är det dags för den yngre generationen att genomföra sin egen upplaga av tävlingen, när IFK Lindesberg tillsammans med Friluftsfrämjandet arrangerar Barnens Vasalopp i Fritidsbyn. Precis som de senaste åren finns flera distanser att välja mellan och alla barn som går i mål belönas med en medalj.
LIF Lindesbergs årliga Publikkrona-match blev på nytt en stor succé. Nytt för i år var att inleda hela arrangemanget med en dammatch som under lördagen blev en underhållande del av evenemanget. Det stora arrangemanget hade ett fritt inträde som lockade totalt 1 361 personer till arenan under lördagseftermiddagen, något som gav LIF Lindesbergs stora arrangemang en rekordsumma.
– Vi är jättetacksamma för alla, säger Ricky Nordahl.