Lars Pihl är VD på Nammo LIAB AB sedan årsskiftet. Foto: Hans Andersson

LIABs nye VD: ”Nu ska vi bli mer synliga och försöka få mer jobb hit”

– Vi har inte pratat så mycket vad vi gör och det har varit litet hemligt där borta. Men det ska bli ändring på det och vi ska bli litet mer synliga. Det säger VD:n Lars Pihl på Nammo LIAB AB. Idag lättade han litet på förlåten som gäst hos Rotary.

Lars Pihls analys av den låga profilen kan kort sammanfattas som att ”det har berott på vad vi producerar”. Nammo-koncernen – där LIAB, som funnits sedan 1953 i Lindesberg – och ägs helt och hållet av finska och norska (men inte svenska) staten –  är en del av krigsmaterialindustrin. Koncernen finns i nio länder i alla världsdelar och runt hälften av försäljningen sker till europeiska länder.

Man skulle kunna tro att det mer osäkra världsläget skulle vara något som ammunitions- och vapentillverkare gläds åt, men enligt Lars Pihl, så syns inga uppåtgående trender just nu och Nammo är ju långt ifrån ensamma på den här marknaden.

– På sikt kanske det kommer att märkas om man övningsskjuter mer och vi har ju en egen ammunitionstyp som bara vi säljer, säger Lars Pihl.

Med bilden "Securing the future" avslutade Lars Pihl sin presentation av Nammo LIAB på dagens lunchmöte för Rotary. Foto: Hans Andersson
Med bilden ”Securing the future” avslutade Lars Pihl sin presentation av Nammo LIAB på dagens lunchmöte för Rotary. Foto: Hans Andersson

Han kom som VD till anläggningen i Lindesberg vid årsskiftet från en annan position i koncernen. Innan dess jobbade han i många år på Hägglunds( som gör bandvagnar) i Örnsköldsvik. Samtidigt med att han satte sig på VD-stolen i Lindesberg gjorde Nammo Sweden litet omstuvningar – till fördel för Lindesberg. En del stabsfunktioner – ekonomi, personalfrågor – flyttades hit.

– Det här är en samordning som ger positiva effekter för Lindesbergsanläggningen och jag hoppas att det framöver gör att man lägger fler uppgifter här – varför inte inköp, logistik? frågar sig Lars Pihl.

På LIAB i Lindesberg finns idag ca 115 anställda. På gjuteriet i Karlskoga ytterligare ca 10.Den senast noterade årsförsäljningen (2014) hamnade på 170 milj. kr. För att det ska bli en riktigt säker produktion krävs större ordrar som ger arbete under flera år.

– Vi tjänar för litet pengar och vi har haft några tunga år. Vi har jättemycket att göra, men det handlar om många små kontrakt. Vi behöver beställningar med längre led-tider, säger han och berättar att produktionen av civil sjösäkerhetsutrustning ( ca 15 procent av LIAB) ger en flexibilitet när det blir korta snabba ryck på den andra sidan.

På lunchmötet idag uttryckte också Lars Pihl oro över vad som kan komma från politiskt håll efter förslagen från  den utredning om skärpning av lagar som gäller exportkontroll av krigsmateriel (KEX-utredningen), där synpunkter ska skickas till regeringen före 9 november. I somras var Lars Pihl en av undertecknarna av ett öppet brev från den svenska ”säkerhets- och försvarsföretagen” där de bl.a. skrev:

”Ett totalförbud av all försvarsmaterielexport till länderna som klassas som icke-demokratier har också diskuterats. Det skulle dock få genomgripande konsekvenser för försvarsföretagen och deras förmåga att kostnadseffektivt förse det svenska försvaret med produkter och tjänster. Det skulle också snedvrida konkurrensförhållandena gentemot internationella företag och kraftigt försvåra möjligheterna för företag i Sverige att ingå i internationella materielsamarbetsprojekt.”

Publicerad 19 oktober 2015 klockan 15:12

Hans Andersson , 073-086 29 24 , info@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Foto: Camilla Lagerman

Billerud varslar – 90 tjänster försvinner lokalt

Billerud behöver minska sina kostnader med 800 miljoner kronor, vilket innebär att man nu varslar totalt 650 tjänster inom hela koncernen. För anläggningarna i Frövi och Rockhammar betyder beskedet att 90 tjänster försvinner lokalt.
– Det är ett jättetufft beslut att ta, och det är ett väldigt tufft besked att få, men det är nödvändigt för att Billerud ska vara konkurrenskraftigt på lång sikt, säger Pia Rosin, Kommunikationsdirektör.

18 september 2025 klockan 10:09 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons


TV4:s julkonsert, Strålande Jul, spelas in i Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman

Strålande Jul sänds från Lindesberg i år: ”Nu är vi kaxiga”

På bästa sändningstid med närmare en miljon tittare, klockan 20:00, på självaste julafton sänder TV4 sin mycket uppskattade julkonsert Strålande Jul. Tidigare år har den spelats in i kyrkor i bland annat Umeå och Vingåker, men i år spelas den in i Lindesberg arena.
– Vi får inte hit Melodifestivalen, men vi får hit Strålande Jul, säger kommundirektör Henrik Arenvang.

17 september 2025 klockan 14:27 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

bildspel Nya arenarestaurangen byggs upp – öppnar 1 november

Den 1 november är det tänkt att Main Event ska öppna sin verksamhet med restaurang och bowling i ...

bildspel Rustas premiär lockade hundratals

Kön ringlade sig lång utanför Rusta, som under onsdagsmorgonen premiäröppnade sin nya butik i Lindesberg. Hundratals ...

JUST NU: Enormt tryck när Rusta öppnade idag

På onsdagen klockan 10.00 öppnade Rusta sitt varuhus i Lindesberg. Redan långt före klockslaget hade många ...

Varuhuschef Anna Du i mitten, med sin personalstyrka. Foto: Camilla Lagerman

bildspel Rustar för köpfest – häng med in i nya varuhuset

I augusti förra året påbörjades gjutningen av bottenplattan till Lindesbergs nya Rustavaruhus. Nu, lite drygt ett år senare, är varuhuset färdigt och fylls just nu på med varor inför den kommande premiäröppningen 10 september.
– Kunderna kommer få ett fint varuhus, kanske Sveriges finaste Rusta-butik. Vi tror att lindeborna är redo för Rusta, säger varuhuschef Anna Du.

4 september 2025 klockan 15:51 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Anna-Pia Bromander visar upp ett fårskinn från gården. Foto: Jennie Einarsson

Grillad lammkorv och fårmys när Bromanders gård bjuder in till Matresan: ”Väldigt omtyckt”

Det väntar en gastronomisk upplevelse kommande helg när 2025 års upplaga av Matresan arrangeras. För sjunde året i rad får besökare möjlighet att åka ut och hälsa på matproducenter, krögare och entreprenörer för att ta del av lokalt mathantverk. I den södra delen av Lindesbergs kommun – utanför Frövi – är man redo att ta emot besökare på Bromanders får- och rekreationsgård. Här finns möjlighet att gå en tipspromenad i fårhagen och, om vädret tillåter, kommer Anna-Pia Bromander att dra fram grillen.
– Om det inte blir regn kommer jag servera grillad lammkorv gjord på våra egna djur, berättar Anna-Pia.

3 september 2025 klockan 12:59 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Risk att kompetens och invånare lämnar kommunen efter nedläggningen av bruket
I oktober avbryter Baettr produktionen vid Guldsmedshytte Bruk, och därmed varslas samtliga anställda. Över 120 personer står nu till ...
2 september 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Grillköket tar upp kampen mot barncancer för tredje året i rad
För två år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man under september månad donerade 50 procent av intäkterna...
1 september 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Linde energi analyserar konsekvenserna av Baettrs nedläggning i Guldsmedshyttan
Under torsdagen förra veckan meddelade Baettr att man kommer att avveckla sin verksamhet i Guldsmedshyttan i oktober. Det kommunala elbolaget Linde ...
1 september 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Fjärrvärmeanläggningen i Guldsmedhyttan har sedan 2017 levererat fjärrvärme till kunder i Guldsmedshyttan och Storå. Arkivfoto: Jennie Einarsson

Fjärrvärmekunder kommer inte att påverkas när spillvärmen från bruket upphör

Under torsdagseftermiddagen kom beskedet att Baettr lägger ner sin verksamhet i Guldsmedshyttan. Med anledning av detta meddelar Linde energi att spillvärmeleveransen från gjuteriet kommer att upphöra. Detta kommer dock inte att påverka kunderna inom fjärrvärmenätet i Guldsmedshyttan och Storå, bekräftar Fredrik Jansson, affärsområdeschef för Linde Energi Värme, i ett pressmeddelande.

29 augusti 2025 klockan 13:02 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Elons nya butik ligger nu granne med Mejks livsmedelsavdelning. Foto: Camilla Lagerman

bildspel Premiär för Elon i ny kostym: ”Lite mer av allt”

På torsdagsmorgonen slog Elon för första gången upp dörrarna till sin nya butik – i större kostym. Den här gången flyttade man dock inte så långt, bara till motsatt sida av byggnaden.
– Nu är vi på rätt sida, där vi vill vara. Nu är vi en del av handelsområdet på riktigt, säger Daniel Larsson.

29 augusti 2025 klockan 11:33 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Klockars om nedläggningen av Guldsmedshytte Bruk: ”Stor chock”

När nyheten kom under torsdagseftermiddagen, att Guldsmedshytte Bruk avvecklar sin ...

Hårt slag mot Guldsmedshyttan – bruket läggs ner: ”Mycket svårt beslut”

Baettr i Guldsmedshyttan skall avveckla sin verksamhet på orten. ...

Maja tar sikte på att klippa till igen – denna gång i Yrkes-EM

Efter att ha kammat hem guldmedaljen i yrket frisör vid Yrkes-SM, och en "Medallion for ...

Monica Karlsson visar upp brickor med motiv skapade av barnbarnet Hugo. Detta och mycket mer säljer hon i sin lilla gårdsbutik Kvarna no113. Foto: Jennie Einarsson

bildspel Drömmen om en egen gårdsbutik blev verklighet

Efter många års funderande startade Monica Karlsson upp sin efterlängtade gårdsbutik Kvarna no113 i Grimsö. Butiken, som öppnade i maj, har fått en fin start och lockat många besökare under sommarens helger. Nu väntar en höstmarknad som Monica ser fram emot.
– Det är så trevligt när det kommer besökare hit, sätter sig och fikar och surrar lite med varandra, säger Monica förväntansfullt.

21 augusti 2025 klockan 12:26 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Truckercafé öppnar på industriområdet i Lindesberg

Ett truckerinspirerat café slår snart upp portarna i anslutning till Charlottenlunds handelsområde i ...

De flyttar till handelsområdet – öppnar lagom till julhandeln

I oktober 2020 tog Charlotte Lundell över husdjursbutiken Kotten & Co, och har sedan dess ...

Jättekö när Bokhandelns konkursutförsäljning startade

På tisdagsmorgonen gick startskottet för konkursutförsäljningen vid Blombergska Bokhandeln i ...

bildspel Gruvstrejken i Stripa väcks till liv 100 år senare – med hjälp av Spektakelteatern

100 år efter att gruvstrejken i Stripa bröt ut, sätter Bergslagens...

Bokhandeln begärs i konkurs: ”Vi är otroligt ledsna”

Blombergska Bokhandeln i Lindesberg har i närmare 170 år varit en inslag i det lokala nä...

Den gamla förskolan är nu endast ett minne blott, när Uffes pizzeria öppnar. Foto: Camilla Lagerman

Här får Hagaberg sin första pizzeria – premiär på torsdag

När förskolan Grönsiskan stängde sina dörrar för sista gången i början av året, påbörjades en helt ny resa för dess gamla lokaler. Efter otaliga timmars hårt slit får Hagaberg snart sin första egna restaurang, när Uffes pizzeria öppnar på torsdag.
– Jag har ju hållit på med det här sedan jag var 16 år gammal, det är det här jag brinner för, berättar Uffe Kocamaz.

15 juli 2025 klockan 14:46 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Sommarsuccén Martin på sjön tillbaka i augusti
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett fjärde år. Datumet är satt till lördagen den 16 augusti, då ...
14 juli 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Efter ett guldkantat yrkesliv har Jerrys passion för hantverk fortsatt hemma i villan
Själv beskriver han sig skämtsamt som en 82-årig, enögd Parkinsongubbe, men sanningen är att Jerry Ragnarsson är en otroligt begåvad guldsmed ...
30 juni 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Internationella träkonstnärer ställer ut hos Tormek
Trädet står i fokus – som form, idé och kreativ drivkraft – när Tormek bjuder in till sommarutställningen In Between Trees – Through Grind ...
30 juni 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-06-28

2025-06-27

2025-06-27

2025-06-26

2025-06-24

2025-06-03

2025-05-30

2025-05-28

2025-05-23

2025-05-23

2025-05-20

2025-05-20

2025-05-19

2025-05-13

2025-09-18 12:11