Lindesberg Volleys lagbygge inför kommande säsong tar alltmer form. I dagarna gjorde klubben klart med nästa nyförvärv, det i form av 19-åriga Emilia Johansson. Emilia, med ett förflutet som JSM-vinnare med Norsjö, är tänkt som libero och har tecknat ett ettårigt kontrakt.
Efter att ha slagits ut i kvartsfinalen den gångna säsongen satt Lindesberg Volley med endast två kontrakterade spelare. Tack vare ett ihärdigt förhandlande har klubben nu lyckats arbeta upp den siffran till åtta. Senast i raden att presenteras som nyförvärv är Emilia Johansson, som skrivit på ett avtal som sträcker sig över kommande säsong.
Nyheten släpptes i fredags och 19-åringen kommer direkt från gymnasiet. Emilia var en av de spelare som testades under försommarens tryout i Arenan, men Linde har haft hård konkurrens kring hennes underskrift. Att Emilia nu väljer just Bergslagen ser klubbledningen som mycket positivt, inte minst med tanke på hennes meriter som JSM-vinnare.
– Hon var här på tryout tidigare i vår och är en stor talang. Hon spelade som spiker när Norsjö tog guld i JSM, men kommer att få ta rollen som libero hos oss, förklarar Lindes sportchef Dan Walterson för den egna hemsidan.
Har många egenskaper: ”En bollsäker tillgång”
Bakom sig har Emilia Johansson en tid i Norsjö, samma plantskola som bland annat fostrat Freja Morén. Norsjö vann JSM den gångna säsongen och Emilia var där en av förgrundsfigurerna. Då agerade hon spiker, en roll hon inte är tänkt att axla i Lindesberg.
Istället är det liberopositionen som väntar för Emilia. Dan Walterson beskriver sitt nyförvärv som mycket talangfull, med god bollbehandling trots sin begränsade längd. Att Emilia kan hantera flera positioner är även något som sportchefen tror blir nyttigt på träningsplanen och Walterson framhäver 19-åringens mångsidighet.
– Emilia är en bollsäker tillgång som vi hälsar välkommen till Lindesberg!
Lindesberg Volleys trupp i dagsläget:
Anna Lennartsson
Elsa Arrestad
Emilia Johansson
Freja Morén
Ijeoma Moronu
Martina Konecna
Nette Peit
Rebecka Gustafsson
Det är en stor glädje inom IFK Lindesberg. Söndagens gemensamma säsongsavslutning av A-lagens respektive serie slutade båda med seger, vilket ger en ljuvlig eftersmak. Förutom att herrarna kan börja ladda upp inför ett kvalspel mot en återkomst i Division 4 så står det samtidigt klart att Lindedamerna är klara för en kommande säsong i Division 2.
– Den första gången sedan 80-talet som Lindesberg har en damtrupp i Division 2, så det är verkligen historiskt, säger Martin Eriksson.
Arlandalaget åkte på en rejäl kraschlandning när Lindlöven gjorde sin första seriematch för säsongen i Lindehov. Till mittperioden så kunde det retroklädda hemmalaget skjuta in tre mål på fem minuter, varav två av målen gjordes i boxplay. Även om det inte är Lindlövens bästa match i historien så fick lagets nya målvakt, Alfred Svensson, hålla nollan i sin första Lindlöven-match.
– Även om vi har mycket puck så måste vi bli spetsigare och bli mer effektiva, säger Lennart Hermansson.
På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmälda passerat 500-strecket, med råge. Dessutom får man den här gången besök av utländska klubbar från Nederländerna, Norge och Danmark.
– Det kommer bli en judofest utan dess like, säger Johan Orrbo.
I våras skulle LIF Lindesberg kvala sig tillbaka till Handbollsallsvenskan, efter en andra plats inom Division 1, men föll dessvärre på målsnöret mot det vassa IFK Ystad HK. På söndag inleds en ny säsong inom Handbollsettan där LIF Lindesberg kommer med nya hungriga ungdomar och en ny huvudtränare som vill visa upp den rekordunga spelartruppen inför hemmapubliken.
– Jag tycker ändå att det känns bra, säger Elias Andersson.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.