Lindesberg Volleys lagbygge inför kommande säsong tar alltmer form. I dagarna gjorde klubben klart med nästa nyförvärv, det i form av 19-åriga Emilia Johansson. Emilia, med ett förflutet som JSM-vinnare med Norsjö, är tänkt som libero och har tecknat ett ettårigt kontrakt.
Efter att ha slagits ut i kvartsfinalen den gångna säsongen satt Lindesberg Volley med endast två kontrakterade spelare. Tack vare ett ihärdigt förhandlande har klubben nu lyckats arbeta upp den siffran till åtta. Senast i raden att presenteras som nyförvärv är Emilia Johansson, som skrivit på ett avtal som sträcker sig över kommande säsong.
Nyheten släpptes i fredags och 19-åringen kommer direkt från gymnasiet. Emilia var en av de spelare som testades under försommarens tryout i Arenan, men Linde har haft hård konkurrens kring hennes underskrift. Att Emilia nu väljer just Bergslagen ser klubbledningen som mycket positivt, inte minst med tanke på hennes meriter som JSM-vinnare.
– Hon var här på tryout tidigare i vår och är en stor talang. Hon spelade som spiker när Norsjö tog guld i JSM, men kommer att få ta rollen som libero hos oss, förklarar Lindes sportchef Dan Walterson för den egna hemsidan.
Har många egenskaper: ”En bollsäker tillgång”
Bakom sig har Emilia Johansson en tid i Norsjö, samma plantskola som bland annat fostrat Freja Morén. Norsjö vann JSM den gångna säsongen och Emilia var där en av förgrundsfigurerna. Då agerade hon spiker, en roll hon inte är tänkt att axla i Lindesberg.
Istället är det liberopositionen som väntar för Emilia. Dan Walterson beskriver sitt nyförvärv som mycket talangfull, med god bollbehandling trots sin begränsade längd. Att Emilia kan hantera flera positioner är även något som sportchefen tror blir nyttigt på träningsplanen och Walterson framhäver 19-åringens mångsidighet.
– Emilia är en bollsäker tillgång som vi hälsar välkommen till Lindesberg!
Lindesberg Volleys trupp i dagsläget:
Anna Lennartsson
Elsa Arrestad
Emilia Johansson
Freja Morén
Ijeoma Moronu
Martina Konecna
Nette Peit
Rebecka Gustafsson
Inför onsdagens stora hemmapremiär i Lindehov presenterar klubbchef Filip Nyängen ett par nyheter som de hockeyälskande besökarna kommer att upptäcka. Bland annat öppnar man den sprillans nya puben, men man kommer också att börja visitera besökarna innan insläpp i Lindehov.
– Vi har fått striktare säkerhetsregler från förbundet för att stärka säkerhetsrutinerna, det innebär att alla ska visiteras innan man går in i arenan i en förbundsserie, förklarar Filip.
Söndagens minnescup, som arrangeras av IFK Lindesbergs pojklag födda 2010 i samarbete med LindeNytt, får även i år ett celebert inslag. Fotografen, konstnären och realitystjärnan Bingo Rimér donerar nämligen ett mycket speciellt pris till cupens lotteri, där samtliga intäkter går till Barncancerfonden Mellansverige.
Det var ett stort jubel i våras när LIF Lindesbergs båda A-lag tog sig segrande ur sina serier. Precis som herrlaget så har även damlaget klättrat sig uppåt och på lördag är det dags för en efterlängtad seriepremiär. En hemmamatch inleder serien där man möter fjolårets besegrade Division 2-lag, HF Karlskrona.
– Allt som vi har gjort har blivit ett snäpp seriösare, säger Oskar Wallin.
Under tisdagen bjöd Lindeskolan in till sin årliga gymnasiemässa, där högstadieelever från hela kommunen kom på besök för att bekanta sig med skolans olika program, och kanske få en klarare bild av vad de ska söka in till. Samtidigt visade skolans UF-företag upp sig, vilket är en viktig del av utbildningen om man så småningom vill bli entreprenör.
Det blev seger i säsongspremiären efter en säsong i Division 1, under torsdagen blev det andra siffror. Seriefavoriten OV Helsingborg HK blev det nästa lag att gästa arenan, ett lag som vanligtvis hittas i tabelltoppen framåt våren. Trots ett kärt återseende av hemmalagets Martin Boija på planen, så blev det en tuff match för LIF Lindesberg.
Ponnytravet fick inleda Fornabodas travsäsong och då var det väl inte mer än rätt att de även fick sätta punkt. Under söndagen kördes tretton ponnylopp i ett helt perfekt väder, vilket hjälpte till att skapa den optimala stämningen. Bland de unga vinnarna hittades allt från segerdebuter till hemmaseger.
I våras var det ett stort jubel efter att LIF Lindesberg tog sig igenom Division 1 som obesegrade. Placeringen som överlägsen serievinnare gav Lindesbergstruppen en ny chans till revansch i Allsvenskan och på lördag är det äntligen dags för en efterlängtad säsongspremiär.
– Det är i Allsvenskan som vi hör hemma, säger Joakim Bååk.
IFK Lindesberg kommer från, vad som kan vara, säsongens bästa match när de segrade över Latorp med 2-0 på hemmaplan. Under torsdagen kan hemmatruppen få full pott under sina tre första hemmamatcher efter sommaruppehållet, när de ställer sig mot tabellettan Östansjö IF.
– Vi är det senaste laget att vinna över dem, så känslan finns.