LIF Lindesberg har under torsdagen meddelat att man tillsammans med Petter Lidstedt beslutat att avbryta kontraktet. Skadorna och den ständiga kampen för att ta sig tillbaka blev till slut för mycket för vänsternian. Som en följd av detta avslutar nu Lidstedt sin karriär.
Mot slutet av förra säsongen ådrog sig Petter Lidstedt en stressfraktur i ena foten. Ända sedan dess har spelaren haft återkommande problem, något som hållit honom borta från spel i väldigt stor utsträckning. Vid träning har foten svullnat upp, även om skadan borde varit läkt.
Hela hösten har bestått av skadeproblem för Lidstedt, som nu tagit beslutet att avsluta karriären. I samråd med LIF Lindesberg har han därmed brutit sitt kontrakt.
– Han har hållit på och kämpat och jobbat på alla sätt för att komma tillbaka. Det har blivit bakslag hela tiden och nu har han tröttnat helt enkelt. Han känner att han inte orkar längre. Så vi har bestämt att avsluta hans kontrakt i förtid, förklarar LIF:s klubbchef Ander Sjöberg.
Med anledning av sin skada har speltiden varit begränsad för Lidstedt. Därför kommer han främst att saknas på träningarna där han tillfört mycket. Men Sjöberg berättar att det ändå uppstår ett tomrum.
– Det är klart att det är ett avbräck, men samtidigt har han haft de här problemen hela tiden. Naturligtvis har han spelat matcher men vi har ändå spelat mycket utan honom. Vi har hoppats hela tiden att han ska kunna komma tillbaka.
Kommer ni att titta på några nyförvärv för att komplettera truppen?
– Det är inget klart än. Men nya spelare är väl något vi alltid tittar på, för att försöka se om det går att hitta något. Men det är inget akut för tillfället.
För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. Den här gången verkar det däremot som att tåget fortsätter en bit till. Med ett stabilt spel och flera målchanser så ger man inte Strömsbro någon som helst möjligheter till mål. För sjätte gången under säsongen så stänger Lindlöven kassen samtidigt som man själv står för en rejäl utklassning av tabellfemman, Strömsbro.
– Vi gör det bra och stabilt utan att ”flasha” för mycket, säger Lennart Hermansson.
Det orangeklädda Lindlöven får ett nytt besök i Lindehov när den lika orangefärgade truppen från Strömsbro IF laddar för onsdagens match. Efter sex poäng från den gångna helgens dubbelmatcher i norrland så får Lindlöven kort om tid att hämta andan. Med sjuka och skadade spelare i truppen kommer onsdagens hemmapublik att få se en av föreningens yngre förmågor, Wiggo Centervad, som även var med till norrlandsmatcherna.
– En jätteduktig junior som gjorde en grym helg i norrland, säger Lennart Hermansson.
På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart ”Lelle” Hermansson inför nedsläppet.
Den gångna helgen höll Lindlöven en dubbelmatch i Lindehov med Boden och Piteå som gäster. I samband med söndagens match mot Piteå så höll Lindlöven en insamling till Mustaschkampen, där de insamlande pengarna gick direkt till Prostatacancerförbundet. Med hjälp av söndagens publik och samarbetspartners så stoltserar Lindlöven med 8 800 kronor till välgörenhet.
– Det är jätteroligt att så många ville vara med att bidra, säger Tomas Östlund.
Frövi judos supertalang Ingrid Nilsson, kan nu titulera sig som europamästarinna efter ett felfritt genomfört mästerskap i Moldavien, där hon återigen fick ställa sig högst upp på prispallen. Detta är Sverige tredje guld någonsin på U23-EM.
Discgolf är en ny sporttrend i Sverige som närmar sig Lindesberg. Mellan åren 2021 och 2025 så har antalet banor ökat med 62% från 505 banor i landet till 809 banor. Nästa år kommer även Lindesberg att kunna välkomna nya och gamla spelare till discgolfen. Bygget av en discgolfbana i Fritidsbyns skog är i full gång och förväntas öppna till vår.
– Nu jobbar vi på så länge snön håller sig borta och det inte blir för kallt, berättar Mona Ek, som är en av initiativtagarna till projektet.
Som många gånger tidigare så var det ett riktigt handbollstema i arenan. Tre matcher skulle spelas där LIF Lindesberg även kryddade till stämningen med att vara med att samla in pengar till Rosa Bandet. Med bland annat ett generöst stöd från handbollspubliken i entrén och en unik auktion av specialgjorda matchtröjor så stod föreningen stolt upp med över 30 000 kronor till cancerforskningen.
– Man får väl säga att det var väldigt lyckat, säger Ricky Nordahl.
Under kommande helgen nyinviger Lindesbergs Träningcenter sin numera betydligt större anläggning, där man får besök av bland annat Sveriges starkaste man. Dessutom håller man tävlingar med fina priser, gratis provträning samt en hel del annat.
– Vårt fokus är bra utrustning i en väldigt välanpassad miljö, säger Eddie Bergkvist.