LIF Lindesberg tar emot Hallby HK i Arenan på torsdag kväll. Samtidigt bjuds alla ungdomar under 18 år in att se allsvensk handboll gratis.
LIF Lindesberg har fortfarande en chans att nå en av de fyra kvalplatserna när årets allsvenska nu går in på slutvarvet.
Hallby HK från Jönköping ligger just nu på den åtråvärda fjärdeplatsen, sju poäng framför LIF. På torsdag möts de båda lagen i Arenan.
-Hallby är ett lag som vi spelat bra mot i tidigare möten. Det är ett bra lag, men de har samtidigt ett spel som brukar passa oss, säger lagledaren Bengt Zetterlund.
LIF har i några matcher haft svackor som gjort att man tappat ledningen. Senast i förra veckans bortamatch mot Anderstorp då man under första halvlek hade en klar ledning för att sedan tappa i andra halvlek så att man bara fick med sig ett oavgjort resultat.
-Jag ser det som att vi förlorade en poäng där, säger Bengt Zetterlund.
-Men på träningarna den här veckan har spelarna visat att de är tända på uppgiften, så jag har en bra känsla inför matchen på torsdag.
För att höja publiktrycket bjuder man denna kväll alla ungdomar under 18 år på fri entré. Dessutom finns manskören Harmoni på plats för att underhålla i halvtidspausen.
Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet ställde upp med tre lag, ett flick- ett pojk-och ett mixlag, som samtliga placerade sig på prispallen. Dubbla silver och ett brons blev facit efter årets mästerskap, där man dessvärre inte kunde försvara sina mästartitlar från föregående år.
Vinnarformen gör comeback i Lindehov! Med en förlust och en onödigt jämn vinst bakom sig så fanns det frågetecken om den fina spelarformen som Lindlöven har haft igång under säsongens första matcher. När Wings HC Arlanda gästade Lindehov så fick de däremot svårt att hänga med Lindlöven som glänser genom att hålla sin femte nolla.
– Vi gör det bra även om det finns mycket att jobba på, säger Gustav Karlsson.
Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. Ett mycket bra facit i en tidig serie av en ung trupp som dessutom drog igång sent under försäsongen. Till helgen fortsätter serien med dubbla matcher i hemmaborgen Lindehov där man öppnar upp puben under lördagen.
– Vi kommer att ha en mindre pubeftermiddag som öppnas upp en timme före nedsläpp, meddelar Tomas ”Osten” Östlund.
Lördagen den 4 oktober spelades fotbollscupen Benjamins minne för fjärde året i rad, med syfte att hedra och hylla IFK Lindesbergs bortgångne spelare Benjamin, som avled i cancer endast 10 år gammal. Under cupen samlade man även in 11 740 kronor till Barncancerfonden, som under onsdagen överlämnades till föreningens representant, Matti Tordsson.
– Ni som klubb har verkligen lyckats med att hedra Benjamin, när de som åker hit inte bara åker hit för att spela fotboll, utan de vill absolut åka hit och de vet varför de spelar också, säger Matti.
Med självförtroendet på topp efter en poängrik inledning av HockeyEttans färska serie, så gästas Lindlöven av Väsby IK HK. Truppen som vid två tidigare tillfällen har satt käppar i slutspelshjulen för Lindlöven är tillbaka i Lindehov för vad som kan bli en tung seriematch. Lindlöven kommer däremot med en 6-0-seger bakom sig medan Väsby har fått en tyngre serieinledning.
– Väsby kan bli en bra nöt att knäcka, säger Lennart Hermansson.
I lördags kom säsongens första förlust för serietoppade Lindlöven. Trots ett oavgjort resultat mot Sundsvall så kunde norrlandslaget plocka bonuspoängen efter en vunnen straffläggning. Förlusten gav Lindlöven en stor revanschlusta, vilket plockades ut på Vallentuna som gästade Lindehov. Med 46 skott på mål och en offensiv trupp på isen, så lyckades Lindlöven med ett toppresultat med sex gjorda mål och noll insläppta.
Med två matcher klara så är säsongen igång! Två matcher har slutat med lika många segrar, vilket har placerat Lindlöven som en tidig serieledare efter en överkörning i Sollentuna med en 8-1-seger. Till helgen håller sig Lindlöven hemma för en riktig hockeyhelg i Lindehov. Kalix och Kiruna gästar Lindesberg, där det sistnämnda laget inte kunde bryta Lindlövens tidiga vinnartrend.
Under lördagen gick årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. Med 63 deltagande klubbar, både från Sverige och övriga Norden, blev den åttonde upplagan av tävlingen en riktig idrottsfest där både jubel, skratt och tårar ingick. LindeNytt kan här bjuda på några ögonblick från lördagens tävling.