De kom, sågs och segrade. Lite så kan man sammanfatta Önnereds resa till Lindesberg. Tyvärr så gjorde LIF en av de blekare insatserna på länge och gästerna var bättre i alla moment och gjorde lite som de ville och vann med 18-37 (12-20). Det tråkiga i kråksången var att säsongens i särklass bästa publiksiffra, 1240 personer fick vända hem skapligt besvikna.
Det kändes lite som att LIF-spelarna redan från start inte riktigt trodde på att de skulle kunna besegra Önnered. Hemmalaget var inte ens tvåa på bollarna de få gånger målvakten räddade bollen och misstagen i anfallsspelet var alldeles för många. LIF blev tidigt i matchen försvagade av att Jacob Nelson landade olyckligt och var tvungen att utgå från matchen.
En minst sagt smått resignerad Herman Arenvang möter upp efter matchen och har svårt att hitta något positivt från kvällens match.
-Vi gör en dålig match och de gör en bra match. Vi har fjorton man som gjort bra insatser hela vägen och idag har vi fjorton man som inte gör det så bra som de kan, då blir det stora siffror i handboll, säger Herman.
Ni var inte först på returer och såg väldigt tama ut från början, hur kan det bli så här?
-Jag har lite svårt att svara på det. Det kanske är en sak som sprider sig i laget när man inte får med sig marginalerna till en början. Man brukar säga ”att tur drabbar den som jobbar hårt”, då kanske vi inte jobbade tillräckligt hårt, funderar Arenvang.
Ni mäktar med 6 mål i andra halvlek.
-Det är ju inte alls bra, det är svårt att vinna en handbollsmatch då, speciellt som vi låg under med åtta i paus. Den säkerhet som vi haft i anfallet var borta, men det är bara att skaka av sig det här och ta nya tag.
Trodde ni innan matchen på att ni skulle kunna besegra Önnered?
-Det gjorde vi absolut!
Även killarna i laget?
– Ja, annars lurade de mig totalt. Det blir så här ibland när våra fjorton man sänker sig lite och deras fjorton höjer sig lite, då blir differensen så här stor, menar Herman.
Är det någon du ger godkänt för kvällens match?
– Nej, alla kan bättre.
Herman fick i alla fall ett positivt besked efter matchen, det verkar inte vara så illa med viktige Jacob Nelson som på vägen ut från Arenan hälsar att han tror att han är tillbaka nästa match.
Slutresultat: 18-37 (12-20)
Lindesbergs målskyttar: Konrad Rasmussen 4, Jesper Jakobsson 4, Fatlum Ahmeti 4, Petter Lidstedt 2, Ricky Nordahl 1, Gustav Ekström 1, Albin Järlstam 1, Sebastian Hammar1.
Straffkast: LIF 2/3, Önnered 2/2
Utvisningar: LIF 2, Önnered 2
Publik: 1240
Övriga resultat ikväll: Caperiotumba-Ricoh 30-30, Hästö-Rimbo 27-28, Alstermo-Ystad 24-23, Kroppskultur-Eskil 32-30

Tabell från everysport.com
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.