Säsongen har fått bästa tänkbara start för LIF Lindesbergs damer. På söndagen tog man sin andra raka seger, när eRPing besegrades med 23-22 (11-10) hemma i Arenan.
– Riktigt skönt faktiskt! Vi förlorade jäkligt många med uddamålet förra året. Så därför var det skönt att vi kunde vinna en jämn match, säger LIF-tränaren Erik Wallin efter vinsten.
LIF Lindesbergs damer inledde seriespelet i division 2 redan förra helgen. Laget besegrade då IFK Örebro i ett derby med siffrorna 20-14, en seger som man nu byggde vidare på. I söndagens hemmapremiär ställdes LIF mot eRPing, som agerar farmarlag åt RP Linköping i Allsvenskan.
Flera av de Allsvenska spelarna fanns även med i Arenan och LIF hade vissa problem i försvaret inledningsvis. Trots det stod laget upp väl och man hade det målmässiga övertaget. LIF ledde i princip genom hela den första halvleken, med ställningen 11-10 i halvtid.
I andra halvlek bytte lagen sedan mål med varandra, men efterhand kunde eRPing gå ikapp och förbi. Med tolv minuter kvar att spela var gästerna uppe i 17-19. Då plockade LIF fram sin bästa sida och tryckte dit tre raka bollar.
– Ja, det var viktigt för oss att göra mål där. Vi bytte även försvar till 5-1 och då blev det bättre, förklarar Erik Wallin.
”Vi vinner tack vare kollektivet”
Brandgult utökade sedan ledningen och när matchen gick in i sin slutminut var man två mål upp. Ett onödigt bolltapp ledde fram till en reducering, men dramatiken föll väl ut och LIF höll undan. Segersiffrorna skrevs till 23-22 och tränare Wallin berömmer sitt unga lag.
– Alla bidrar till den här segern och det är en riktig laginsats. Några sticker ut, men vi vinner tack vare kollektivet idag. Speciellt med tanke på att vi låg under med två mål och vänder och vinner.
Seriespelet har nu inletts med två raka vinster för LIF. En rejäl omställning från fjolåret, där man länge slogs för sin överlevnad och slutade som trea från slutet. Denna säsong siktar man betydligt högre än så och Erik Wallin är hoppfull inför fortsättningen.
– Det känns som att vi har ett riktigt bra gäng. Vi blir aldrig nöjda heller, utan det finns många växlar till att ta av. Potentialen är hög, det är ett ungt lag och de gillar att träna. Vi vill ha ännu mer.
Mer kan laget mycket väl få redan nästa helg. LIF-damerna spelar då borta mot Linköpings Lejon, där man siktar på att ta sin tredje raka seger.
Matchfakta LIF Lindesberg-eRPing:
Resultat: 23-22 (11-10)
Publik: 228
Mål LIF: Emma Andersson 6, Moa Pettersson 5, Nathalie Forslund 4, Johanna Vestin Sjölund 3, Matilda Almerstedt 2, Emma Hultgren, Fanny Pettersson, Louise Fahlen
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
När tävlingen arrangerades första gången 2016, hade man cirka 200 starter på tre mattor. Tio år senare är Linde Judo Open rekordstort, med närmare 600 starter på hela sex mattor. Ambitionen att skapa en riktigt stor tävling, som lockar såväl svenska som internationella atleter har man lyckats infria, då deltagare från både Sverige, Norge, Danmark och Nederländerna intog arenan i helgen.
– Riktigt roligt att tävlingen har utvecklats så pass mycket på 10 år, säger Johan Orrbo.
Handbollens Division 1-serier tog sina premiärmatcher i Lindesberg under söndagen. Damerna var först ut och var helt överlägsna med en 13-målsseger. Herrarna ville inte vara sämre och även om det fanns nerver på planen inom matchens första minuter, så blev det en utklassning av LIF Lindesbergs unga herrlag som markerade att det kan bli en kvalitetsfylld säsong framåt.
– Alla vill mycket så det är roligt att få vara med i det här gänget, säger Karl Zetterlund.
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.