Säsongen har fått bästa tänkbara start för LIF Lindesbergs damer. På söndagen tog man sin andra raka seger, när eRPing besegrades med 23-22 (11-10) hemma i Arenan.
– Riktigt skönt faktiskt! Vi förlorade jäkligt många med uddamålet förra året. Så därför var det skönt att vi kunde vinna en jämn match, säger LIF-tränaren Erik Wallin efter vinsten.
LIF Lindesbergs damer inledde seriespelet i division 2 redan förra helgen. Laget besegrade då IFK Örebro i ett derby med siffrorna 20-14, en seger som man nu byggde vidare på. I söndagens hemmapremiär ställdes LIF mot eRPing, som agerar farmarlag åt RP Linköping i Allsvenskan.
Flera av de Allsvenska spelarna fanns även med i Arenan och LIF hade vissa problem i försvaret inledningsvis. Trots det stod laget upp väl och man hade det målmässiga övertaget. LIF ledde i princip genom hela den första halvleken, med ställningen 11-10 i halvtid.
I andra halvlek bytte lagen sedan mål med varandra, men efterhand kunde eRPing gå ikapp och förbi. Med tolv minuter kvar att spela var gästerna uppe i 17-19. Då plockade LIF fram sin bästa sida och tryckte dit tre raka bollar.
– Ja, det var viktigt för oss att göra mål där. Vi bytte även försvar till 5-1 och då blev det bättre, förklarar Erik Wallin.
”Vi vinner tack vare kollektivet”
Brandgult utökade sedan ledningen och när matchen gick in i sin slutminut var man två mål upp. Ett onödigt bolltapp ledde fram till en reducering, men dramatiken föll väl ut och LIF höll undan. Segersiffrorna skrevs till 23-22 och tränare Wallin berömmer sitt unga lag.
– Alla bidrar till den här segern och det är en riktig laginsats. Några sticker ut, men vi vinner tack vare kollektivet idag. Speciellt med tanke på att vi låg under med två mål och vänder och vinner.
Seriespelet har nu inletts med två raka vinster för LIF. En rejäl omställning från fjolåret, där man länge slogs för sin överlevnad och slutade som trea från slutet. Denna säsong siktar man betydligt högre än så och Erik Wallin är hoppfull inför fortsättningen.
– Det känns som att vi har ett riktigt bra gäng. Vi blir aldrig nöjda heller, utan det finns många växlar till att ta av. Potentialen är hög, det är ett ungt lag och de gillar att träna. Vi vill ha ännu mer.
Mer kan laget mycket väl få redan nästa helg. LIF-damerna spelar då borta mot Linköpings Lejon, där man siktar på att ta sin tredje raka seger.
Matchfakta LIF Lindesberg-eRPing:
Resultat: 23-22 (11-10)
Publik: 228
Mål LIF: Emma Andersson 6, Moa Pettersson 5, Nathalie Forslund 4, Johanna Vestin Sjölund 3, Matilda Almerstedt 2, Emma Hultgren, Fanny Pettersson, Louise Fahlen
Det är ett stort rivningsarbete igång på Ishockeygatan, där den 51-åriga curlinghallen kommer att få ett riktigt ansiktslyft. I oktober är det tänkt att en ny curlinghall ska vara på plats, där man förutom en delad entré med Lindehov, även kommer att kunna hålla lokalen i varmare temperaturer.
– Det är jättehäftigt och vi hoppas såklart att det lockar fler till curlingen, säjer Christer Larsson.
Bara några kilometer från Fornabodas ovala tävlingsbana bor Isabella Jansson Wiklund, Sveriges segerrikaste ponnykusk under 2020. 133 gånger hittades den 14-åriga Lindesbergaren i landets startlistor, där 29 av loppen slutade med seger. Segrarna har varit stora, där Isabella hoppas på en ny säsong som landets bästa.
– Jag har alltid som mål att slå föregående säsong, säjer Isabella.
En stjärna avtackades och priser delades ut under lördagskvällen. Även om Örebro och Fornabodas årliga travgala sköttes digitalt, kunde man i vanlig stil hylla fjolårets största prestationer. Flera av Fornabodas aktiva fick synas och några blev även prisade, där Jimmi Ehlers och Håkan Falk blev banans största prishämtare.
Den minst sagt speciella handbollssäsongen är i mål. Skånela gästade arenan för vad som skulle bli ett stort målregn. 75 mål gjordes i den publiktomma arenan, där Skånela, efter ett tidigt övertag, tog med sig en avslutande seger. I hemmalaget visade den unga truppen bitvis sin spelarkvalitet, medan Fatlum Ahmeti kunde spela in sitt 1100:e mål i serien.
Med bara en seger ifrån att säkra nästa säsong, åker LIF Lindesberg tomhänta från Torslanda under lördagskvällen. Bortamatchen blev en fartfylld drabbning, där båda lagen hade stora problem i sina spel att arbeta med. Förlusten kom tidigt i matchen för LIF, som aldrig riktigt hittade rätt med sitt anfallsspel.
Det blev seger för Eskilstuna Linden när dessa gästade Surahammar under fredagen. Detta innebär att tre lag ännu har en chans att spela sig till Play In, bland de lagen hittas Lindlöven. Enbart en poäng skiljer Lindelaget från den nya tabellettan, där en seger under söndagens säsongsavslutning kan sluta med en plats i Play In.
LIF Lindesberg visade upp ett gigantiskt försvarsspel, när tabellettan Hammarby gästade arenan under fredagskvällen. Trots en fantastisk inledning med en fyramålsledning i första halvlek, visade ”Bajen” en tuff klass som inte gick att stå emot. Förlusten för LIF blev stor, men lagets kämparglöd visades på allvar.
Det blev en förlust i grundseriens sista match, inför SM-slutspelet. Stora upphämtningar genom matchens gång, där 20-11 blev 24-23, följde Lindelaget genom matchen. Något som gav positiva besked från Linde Volley, som nu kommer att ladda upp, inför ett spel i åttondelsfinalen.