Det är underläge i kvalspelet för LIF Lindesbergs damer. I torsdagens hemmamöte med AIK föll brandgult med 15-20, något som ger Solnalaget fördel i dubbelmötet. På måndag om två veckor spelas returen och LIF siktar då på att hämta upp avståndet.
Kvalspelet mot division 1 tog på torsdagen sin början för LIF Lindesbergs damer. Laget har stormat fram genom seriespelet den här säsongen och slutade tvåa, endast en poäng efter seriesegraren Göksten. Nu väntade klassiska AIK i ett dubbelmöte i kvalet, där LIF inledde på hemmaplan.
Matchen i Arenan började i en tät stil, där målen var få. Defensivt stod LIF upp väl, men framåt gick det tyngre och AIK drog tidigt ifrån med ett par bollar. Den ställningen stod sig och i halvtid var siffrorna 6-9 till gästerna, som så långt stängt ner den brandgula offensiven.
– Plus att vi gick lite i fällan i anfallsspelet. Vi spelade lite för mycket inåt i banan, och där var AIK stora och duktiga på att täcka. Vi hade svårt på nio meter, vi borde ha attackerat mer och arbetat med genombrott, resonerar LIF-tränaren Mikael Martinsson.
I upptakten av andra ökade sedan AIK sin ledning, innan LIF bet tillbaka. Hemmalaget satte in en högre växel och åt sig upp till 11-14. Det fina flytet som brandgult då var inne i skulle dock inte ge någon ytterligare effekt.
AIK fick i samma sekvens ett par returmål med sig, samtidigt som LIF inte hade samma medstuds. Laget nådde därför inte närmare och slutsiffrorna skevs till 15-20. Det ger AIK fördelen i dubbelmötet, som går vidare med match i Stockholm om en lite mer än en vecka.
Storpublik: ”Finns ett stort intresse för tjejerna”
– Vi gör väl en okej match. Men det är inte vad som krävs för att vinna en sån här match mot ett så här pass bra motstånd, summerar Martinsson insatsen.
Tränaren är medveten om att LIF nu har ett tufft utgångsläge framför sig. Returen spelas måndag den 4:e april, där de brandgula damerna måste hämta upp femmålsunderläget. Just offensiven och produktionen är det som laget måste veva igång till bortamötet.
– Vi är i behov av lite enkla kontringsmål, där är vi ganska starka. Men idag gjorde vi bara ett mål på kontring under hela matchen, förklarar Martinsson och fortsätter.
– Jag tycker att alla i försvarsspelet jobbade väldigt bra. I övrigt tycker jag att alla har lite mer att ge och det kommer att krävas om vi ska kunna vända på det här.
Förlusten till trots var kvalmötet med AIK en succé ur publikperspektiv. Hela 435 åskådare hade sökt sig till Arenan, en siffra som Martinsson självklart är mycket nöjd med.
– Väldigt roligt att det kommer så mycket folk! Det visar att det finns ett stort intresse även för tjejerna.
Matchfakta LIF LIndesberg-AIK:
Resultat: 15-20 (6-9)
Publik: 435
Drama för damerna och derbyfeber hos herrarna. Det var kokhett i Lindesberg Arena under söndagen där handbollsderbyt mellan Division 1-lagen LIF Lindesberg och Örebro SK HK lockade till sig över 800 personer till läktarna. Med fart, tempo och känslor så bjöds det på allt som man vill att ett handbollsderby ska bjuda på, där hemmapubliken var med och lyfte taket med ett högt segerjubel.
– Vi måste ge en stor eloge till de 836 personerna som var med i publiken idag, säger Anton Flood.
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
För sjätte året i rad så fylls Fornaboda Travbana med kanonfina unghästar inom kallblodsrasen. Unghästutställningen för kallblod har mer eller mindre blivit en tradition på travbanan strax utanför Lindesberg och till årets upplaga är det ett rekordhögt deltagarintresse inför lördagen.
– I år är det även en hel del anmälningar som kommer utanför våran region, säger Anders Järnerot.
När tävlingen arrangerades första gången 2016, hade man cirka 200 starter på tre mattor. Tio år senare är Linde Judo Open rekordstort, med närmare 600 starter på hela sex mattor. Ambitionen att skapa en riktigt stor tävling, som lockar såväl svenska som internationella atleter har man lyckats infria, då deltagare från både Sverige, Norge, Danmark och Nederländerna intog arenan i helgen.
– Riktigt roligt att tävlingen har utvecklats så pass mycket på 10 år, säger Johan Orrbo.
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.