Det är underläge i kvalspelet för LIF Lindesbergs damer. I torsdagens hemmamöte med AIK föll brandgult med 15-20, något som ger Solnalaget fördel i dubbelmötet. På måndag om två veckor spelas returen och LIF siktar då på att hämta upp avståndet.
Kvalspelet mot division 1 tog på torsdagen sin början för LIF Lindesbergs damer. Laget har stormat fram genom seriespelet den här säsongen och slutade tvåa, endast en poäng efter seriesegraren Göksten. Nu väntade klassiska AIK i ett dubbelmöte i kvalet, där LIF inledde på hemmaplan.
Matchen i Arenan började i en tät stil, där målen var få. Defensivt stod LIF upp väl, men framåt gick det tyngre och AIK drog tidigt ifrån med ett par bollar. Den ställningen stod sig och i halvtid var siffrorna 6-9 till gästerna, som så långt stängt ner den brandgula offensiven.
– Plus att vi gick lite i fällan i anfallsspelet. Vi spelade lite för mycket inåt i banan, och där var AIK stora och duktiga på att täcka. Vi hade svårt på nio meter, vi borde ha attackerat mer och arbetat med genombrott, resonerar LIF-tränaren Mikael Martinsson.
I upptakten av andra ökade sedan AIK sin ledning, innan LIF bet tillbaka. Hemmalaget satte in en högre växel och åt sig upp till 11-14. Det fina flytet som brandgult då var inne i skulle dock inte ge någon ytterligare effekt.
AIK fick i samma sekvens ett par returmål med sig, samtidigt som LIF inte hade samma medstuds. Laget nådde därför inte närmare och slutsiffrorna skevs till 15-20. Det ger AIK fördelen i dubbelmötet, som går vidare med match i Stockholm om en lite mer än en vecka.
Storpublik: ”Finns ett stort intresse för tjejerna”
– Vi gör väl en okej match. Men det är inte vad som krävs för att vinna en sån här match mot ett så här pass bra motstånd, summerar Martinsson insatsen.
Tränaren är medveten om att LIF nu har ett tufft utgångsläge framför sig. Returen spelas måndag den 4:e april, där de brandgula damerna måste hämta upp femmålsunderläget. Just offensiven och produktionen är det som laget måste veva igång till bortamötet.
– Vi är i behov av lite enkla kontringsmål, där är vi ganska starka. Men idag gjorde vi bara ett mål på kontring under hela matchen, förklarar Martinsson och fortsätter.
– Jag tycker att alla i försvarsspelet jobbade väldigt bra. I övrigt tycker jag att alla har lite mer att ge och det kommer att krävas om vi ska kunna vända på det här.
Förlusten till trots var kvalmötet med AIK en succé ur publikperspektiv. Hela 435 åskådare hade sökt sig till Arenan, en siffra som Martinsson självklart är mycket nöjd med.
– Väldigt roligt att det kommer så mycket folk! Det visar att det finns ett stort intresse även för tjejerna.
Matchfakta LIF LIndesberg-AIK:
Resultat: 15-20 (6-9)
Publik: 435
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
Det är en stor glädje inom IFK Lindesberg. Söndagens gemensamma säsongsavslutning av A-lagens respektive serie slutade båda med seger, vilket ger en ljuvlig eftersmak. Förutom att herrarna kan börja ladda upp inför ett kvalspel mot en återkomst i Division 4 så står det samtidigt klart att Lindedamerna är klara för en kommande säsong i Division 2.
– Den första gången sedan 80-talet som Lindesberg har en damtrupp i Division 2, så det är verkligen historiskt, säger Martin Eriksson.
Handbollens Division 1-serier tog sina premiärmatcher i Lindesberg under söndagen. Damerna var först ut och var helt överlägsna med en 13-målsseger. Herrarna ville inte vara sämre och även om det fanns nerver på planen inom matchens första minuter, så blev det en utklassning av LIF Lindesbergs unga herrlag som markerade att det kan bli en kvalitetsfylld säsong framåt.
– Alla vill mycket så det är roligt att få vara med i det här gänget, säger Karl Zetterlund.
På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmälda passerat 500-strecket, med råge. Dessutom får man den här gången besök av utländska klubbar från Nederländerna, Norge och Danmark.
– Det kommer bli en judofest utan dess like, säger Johan Orrbo.
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.