Det är underläge i kvalspelet för LIF Lindesbergs damer. I torsdagens hemmamöte med AIK föll brandgult med 15-20, något som ger Solnalaget fördel i dubbelmötet. På måndag om två veckor spelas returen och LIF siktar då på att hämta upp avståndet.
Kvalspelet mot division 1 tog på torsdagen sin början för LIF Lindesbergs damer. Laget har stormat fram genom seriespelet den här säsongen och slutade tvåa, endast en poäng efter seriesegraren Göksten. Nu väntade klassiska AIK i ett dubbelmöte i kvalet, där LIF inledde på hemmaplan.
Matchen i Arenan började i en tät stil, där målen var få. Defensivt stod LIF upp väl, men framåt gick det tyngre och AIK drog tidigt ifrån med ett par bollar. Den ställningen stod sig och i halvtid var siffrorna 6-9 till gästerna, som så långt stängt ner den brandgula offensiven.
– Plus att vi gick lite i fällan i anfallsspelet. Vi spelade lite för mycket inåt i banan, och där var AIK stora och duktiga på att täcka. Vi hade svårt på nio meter, vi borde ha attackerat mer och arbetat med genombrott, resonerar LIF-tränaren Mikael Martinsson.
I upptakten av andra ökade sedan AIK sin ledning, innan LIF bet tillbaka. Hemmalaget satte in en högre växel och åt sig upp till 11-14. Det fina flytet som brandgult då var inne i skulle dock inte ge någon ytterligare effekt.
AIK fick i samma sekvens ett par returmål med sig, samtidigt som LIF inte hade samma medstuds. Laget nådde därför inte närmare och slutsiffrorna skevs till 15-20. Det ger AIK fördelen i dubbelmötet, som går vidare med match i Stockholm om en lite mer än en vecka.
Storpublik: ”Finns ett stort intresse för tjejerna”
– Vi gör väl en okej match. Men det är inte vad som krävs för att vinna en sån här match mot ett så här pass bra motstånd, summerar Martinsson insatsen.
Tränaren är medveten om att LIF nu har ett tufft utgångsläge framför sig. Returen spelas måndag den 4:e april, där de brandgula damerna måste hämta upp femmålsunderläget. Just offensiven och produktionen är det som laget måste veva igång till bortamötet.
– Vi är i behov av lite enkla kontringsmål, där är vi ganska starka. Men idag gjorde vi bara ett mål på kontring under hela matchen, förklarar Martinsson och fortsätter.
– Jag tycker att alla i försvarsspelet jobbade väldigt bra. I övrigt tycker jag att alla har lite mer att ge och det kommer att krävas om vi ska kunna vända på det här.
Förlusten till trots var kvalmötet med AIK en succé ur publikperspektiv. Hela 435 åskådare hade sökt sig till Arenan, en siffra som Martinsson självklart är mycket nöjd med.
– Väldigt roligt att det kommer så mycket folk! Det visar att det finns ett stort intresse även för tjejerna.
Matchfakta LIF LIndesberg-AIK:
Resultat: 15-20 (6-9)
Publik: 435
Årets första hemmamatch för LIF Lindesberg blev en målrik historia. Trots ett toppjobb av de båda målvakterna skapades totalt 75 mål i arenan när LIF-herrarna tog emot HK Eskil under tisdagen. Med fem mål i öppen kasse inom matchens första kvart och en stark andra halvlek från hemmalaget, så blev det en säker seger för LIF Lindesberg som inleder det nya året på topp.
– Det är skönt att vi kommer i gång direkt efter julledigheterna, säger Melwin Kolmskog.
Som en avslutning av Ervalla SKs 90-årsjubileum så kom föreningen tillbaka till Lindesberg Arena för att arrangera Klubbteamet Cup. Bland de 26 deltagande lagen fanns tre lokala lag från Lindesbergs Kommun omringat av Örebrolag i olika klasser. Strax innan 20-tiden spelades de två finalerna som gav en rejäl glädjekick från de vinnande lagen efter straffavgörande för damerna och ett rykande sekunddrama hos herrarna.
– Det är en final och då blir det mycket känslor, säger Daniel Björnkvist från Kilsmo IK.
För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gången gjorde man det extra festligt, då man för första gången höll en prisceremoni där även personerna som nominerat sin eldsjäl fick deltaga.
– Det här är årets höjdpunkt, säger vd Joakim Johansson.
Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi judo, som hade en minst sagt imponerande vinstsvit i bagaget, gick in som solklara favoriter och var laget man behövde slå för att vinna. Men för hela nionde året i rad blev damerna svenska mästare, medan herrarna fick med sig en välförtjänst brons.
För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. Den här gången verkar det däremot som att tåget fortsätter en bit till. Med ett stabilt spel och flera målchanser så ger man inte Strömsbro någon som helst möjligheter till mål. För sjätte gången under säsongen så stänger Lindlöven kassen samtidigt som man själv står för en rejäl utklassning av tabellfemman, Strömsbro.
– Vi gör det bra och stabilt utan att ”flasha” för mycket, säger Lennart Hermansson.
Det orangeklädda Lindlöven får ett nytt besök i Lindehov när den lika orangefärgade truppen från Strömsbro IF laddar för onsdagens match. Efter sex poäng från den gångna helgens dubbelmatcher i norrland så får Lindlöven kort om tid att hämta andan. Med sjuka och skadade spelare i truppen kommer onsdagens hemmapublik att få se en av föreningens yngre förmågor, Wiggo Centervad, som även var med till norrlandsmatcherna.
– En jätteduktig junior som gjorde en grym helg i norrland, säger Lennart Hermansson.
På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart ”Lelle” Hermansson inför nedsläppet.
Med 6-0 mot Vallentuna så fortsätter Lindlöven att övertyga som serieledare av HockeyEttans norra tabell. Väsby har haft en tuff inledning av säsongen men gästade Lindlöven med ett starkt defensivt spel, där bortamålvakten, Kalle Andersson, fick göra en hel del jobb. Hemmatruppen fortsätter däremot på vinnarspåret och gjorde fyra mål mot Väsby, samtidigt som Jonathan Frykholm höll stängt i hemmamålet.
– Det är tacksamt att stå i mål bakom det här laget, säger Frykholm.