LIF Lindesberg gick på lördagen sitt andra raka nederlag till mötes. I bortamötet med VästeråsIrsta föll brandgult med siffrorna 34-28, efter att ha varit i underläge med fyra bollar i halvtid. Målmässigt var Faltum Ahmeti bäst i LIF med sju fullträffar.
– Jag tycker inte att vi gör någon bra match. Och borta mot Västerås vinner man inte om man inte gör en bra match. Du måste spela riktigt bra för att slå dem här, summerar en rättfram Herman Arenvang.
Tränaren fick se sitt LIF Lindesberg hamna efter direkt i det på förhand tuffa bortamötet med VästeråsIrsta. Motståndet drev upp tempot i matchupptakten och fick god utdelning via sina anfall. Hemmalaget tog ledningen med fem mål och det avståndet stod sig genom den första halvleken. Först i slutskedet kunde LIF äta sig närmare, men i halvtid var VästeråsIrsta i ledning med 14-10.
Den andra halvleken började sedan tungt för LIF, som omedelbart släppte in två mål. Raset fortsatte sedan och när halvleken närmade sig sin mitt var underläget uppe i nio mål. Arenvang förklarar vad som gick snett.
– Vi släpper ju in för mycket mål. 14 i första är något för mycket, men sen i början på andra rinner det iväg. Då är det svårt att stå emot.
LIF kunde sedan polera siffrorna via en stark avslutning. Man vann de sista tio minuterna, men uppryckningen var för sen och för liten. VästeråsIrsta kunde hålla undan och vinna med 34-28.
Spelar hemmamatch på onsdag
I LIF-lägret kom Joakim Bååk till spel, efter att hans status varit osäker in i det sista. Vänsternian gjorde dock bara några få minuter och axeln fortsätter att spöka. En roligare nyhet var Fatlum Ahmetis sju mål, ytterligare ett tecken på att mittsexan kommit tillbaka väl från sin knäskada.
– Ja, visst är det så att han producerar en del mål framåt även idag. Det är starkt gjort med tanke på att han varit borta så pass länge. Givetvis är det ett positivt besked, konstaterar Arenvang.
Sett till resultatet är dock tränaren mer sammanbiten. Förlusten var LIF:s andra i rad och man har efter den lovande starten tappat lite fart. Förlusterna har dessutom kommit mot Önnered och VästeråsIrsta, två lag som förmodas tillhöra toppskiktet framåt vårkanten.
Nu väntar fyra dagars vila, innan LIF får chansen att hitta vinnarspåret igen. På onsdag tar man emot Tyresö hemma i Arenan och Arenvang förklarar vad som krävs för två poäng.
– Vi måste tillbaka dit vi var bitvis mot Önnered, men framförallt där vi var i de tre första matcherna. Den nivån måste vi tillbaka till.
Matchfakta VästeråsIrsta-LIF Lindesberg:
Resultat: 34-28 (14-10)
Publik: 298
Mål LIF: Fatlum Ahmeti 7, Bashkim Gashi 6, Oskar Erixon 4, Sebastian Hammar 3, Albin Järlstam 2, Jacob Nelson 2, Jesper Jakobsson 2, Jesper Nilsson, Gustaf Ekström
Övriga resultat från Allsvenskan:
IFK Ystad-IFK Tumba 33-30
Warta-OV Helsingborg 18-27
Country-Önnered 21-29
Tyresö-Alstermo 34-36
Tabellen från Svensk Handboll:

Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.
För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för slutspel mot HockeyAllsvenskan. Med Forshaga IF som motstånd så väntas mildare resepengar men samtidigt hårda matcher där båda lagen vill till semifinal. Bäst av fem spelade matcher gäller, där Lindlöven kliver in på isen med några ess i rockärmarna. Ett av de starkare korten är att flera av hemmalagets långtidsskadade spelare, mer eller mindre, är redo för fight.
– Vi kommer i princip med full trupp på fredag vilket är en stor fördel, säger ”Lelle” Hermansson.