Det blev förlust för LIF Lindesberg i den avslutande matchen i Bergslagens Sparbank Cup. Mot den Allsvenska rivalen VästeråsIrsta föll laget, efter att ha varit i underläge stora delar av matchen. Slutresultatet skrevs till 19-28.
Efter gårdagens komfortabla vinst över Sjundeå laddade LIF Lindesberg om för ny fight på lördagen. Bergslagens Sparbank Cup skulle avslutas och motståndet stod VästeråsIrsta för. Gästerna fick en bra start på matchen, där de tog en tidig ledning.
Framförallt var det Irstas fysiska spel som ställde till problem för LIF. Hemmalaget å sin sida hade fått ett sent bakslag, då Jesper Jakobsson tvingades stå över matchen på grund av revbenssmärtor. Utan sin försvarsgeneral kunde LIF inte få grepp om gästerna och underläget höll i sig. Offensivt hade man dessutom problem med utdelningen.
– Det kommer för klara missar med för jämna mellanrum. Då orkar vi inte hänga med dem, säger Herman Arenvang.
Oskärpan i avslutsfasen gjorde att halvtidsställningen var 9-15 till Irstas fördel. I den andra halvleken drog sedan gästerna ifrån mer och mer, även om LIF fick igång offensiven någorlunda. Jesper Nilsson stod återigen för en fin offensiv insats och landade på fyra mål. Men sett till matchen hjälpte det föga och LIF föll till slut med 19-28.
”Borde kunna ha stått upp bättre”
Noterbart annars var att Joakim Bååk gjorde sitt första mål sedan återkomsten, det via en kontring. I och med nederlaget mot VästeråsIrsta avslutade LIF cupspelet med en vinst och en förlust. Sett över hela helgen har laget även fått både positiva och negativa besked med sig till framtiden.
– I den här matchen tycker jag att vi borde kunnat ha stått upp bättre. Matchen mot Sjundeå tycker jag att vi gör bra, men sen får vi en holmgång idag. Men det är så träningsmatcher fungerar, de är många och kommer inom kort tid, resonerar Herman Arenvang som menar att hans lag hade problem med Irstas höga press.
– Där skulle vi haft lite mer rörlighet och genombrott. Vi fick inte riktigt till det där flytet som vi vill ha. Det hänger ju ihop med att vi bränner klara lägen och det går grus i hela spelet.
Nu väntar ett två veckor långt matchuppehåll för LIF. Laget har tränat väldigt intensivt den senaste tiden, men kommer att hålla fast vid det även kommande vecka. Arenvang berättar hur arbetet ser ut inför säsongen.
– Allt är under en genomgående process. Utifrån den här helgen är vi nöjda med 3-2-1-försvaret och formerna för det gör vi bra. Grunderna sitter, men sen måste vi utveckla det hela lite. Det är det som vi nu har två veckor på oss att slipa till.
Matchfakta LIF Lindesberg-VästeråsIrsta:
Resultat: 19-28 (9-15)
Mål LIF: Jesper Nilsson 4, Sebastian Hammar 3, Oskar Erixon 3, Gustaf Ekström 3, Jacob Nelson 2, Karl Zetterlund, Joakim Bååk, Karlo Seric, Bashkim Gashi, Rasmus Martinsson
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.
Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger mot Fagerstalaget, Per-Ols IBF, gör att WSK Lindesberg står med matchboll där man vid seger kliver uppåt till Ettan medan en hemmaförlust tvingar fram en ny resa till Fagersta.
– Nu är det vi som sitter på trumfkortet så jag tycker att det ser bra ut inför söndagen, säger Magnus Lissmats.
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.