Det blev förlust för LIF Lindesberg i den avslutande matchen i Bergslagens Sparbank Cup. Mot den Allsvenska rivalen VästeråsIrsta föll laget, efter att ha varit i underläge stora delar av matchen. Slutresultatet skrevs till 19-28.
Efter gårdagens komfortabla vinst över Sjundeå laddade LIF Lindesberg om för ny fight på lördagen. Bergslagens Sparbank Cup skulle avslutas och motståndet stod VästeråsIrsta för. Gästerna fick en bra start på matchen, där de tog en tidig ledning.
Framförallt var det Irstas fysiska spel som ställde till problem för LIF. Hemmalaget å sin sida hade fått ett sent bakslag, då Jesper Jakobsson tvingades stå över matchen på grund av revbenssmärtor. Utan sin försvarsgeneral kunde LIF inte få grepp om gästerna och underläget höll i sig. Offensivt hade man dessutom problem med utdelningen.
– Det kommer för klara missar med för jämna mellanrum. Då orkar vi inte hänga med dem, säger Herman Arenvang.
Oskärpan i avslutsfasen gjorde att halvtidsställningen var 9-15 till Irstas fördel. I den andra halvleken drog sedan gästerna ifrån mer och mer, även om LIF fick igång offensiven någorlunda. Jesper Nilsson stod återigen för en fin offensiv insats och landade på fyra mål. Men sett till matchen hjälpte det föga och LIF föll till slut med 19-28.
”Borde kunna ha stått upp bättre”
Noterbart annars var att Joakim Bååk gjorde sitt första mål sedan återkomsten, det via en kontring. I och med nederlaget mot VästeråsIrsta avslutade LIF cupspelet med en vinst och en förlust. Sett över hela helgen har laget även fått både positiva och negativa besked med sig till framtiden.
– I den här matchen tycker jag att vi borde kunnat ha stått upp bättre. Matchen mot Sjundeå tycker jag att vi gör bra, men sen får vi en holmgång idag. Men det är så träningsmatcher fungerar, de är många och kommer inom kort tid, resonerar Herman Arenvang som menar att hans lag hade problem med Irstas höga press.
– Där skulle vi haft lite mer rörlighet och genombrott. Vi fick inte riktigt till det där flytet som vi vill ha. Det hänger ju ihop med att vi bränner klara lägen och det går grus i hela spelet.
Nu väntar ett två veckor långt matchuppehåll för LIF. Laget har tränat väldigt intensivt den senaste tiden, men kommer att hålla fast vid det även kommande vecka. Arenvang berättar hur arbetet ser ut inför säsongen.
– Allt är under en genomgående process. Utifrån den här helgen är vi nöjda med 3-2-1-försvaret och formerna för det gör vi bra. Grunderna sitter, men sen måste vi utveckla det hela lite. Det är det som vi nu har två veckor på oss att slipa till.
Matchfakta LIF Lindesberg-VästeråsIrsta:
Resultat: 19-28 (9-15)
Mål LIF: Jesper Nilsson 4, Sebastian Hammar 3, Oskar Erixon 3, Gustaf Ekström 3, Jacob Nelson 2, Karl Zetterlund, Joakim Bååk, Karlo Seric, Bashkim Gashi, Rasmus Martinsson
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.
För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för slutspel mot HockeyAllsvenskan. Med Forshaga IF som motstånd så väntas mildare resepengar men samtidigt hårda matcher där båda lagen vill till semifinal. Bäst av fem spelade matcher gäller, där Lindlöven kliver in på isen med några ess i rockärmarna. Ett av de starkare korten är att flera av hemmalagets långtidsskadade spelare, mer eller mindre, är redo för fight.
– Vi kommer i princip med full trupp på fredag vilket är en stor fördel, säger ”Lelle” Hermansson.